Hadi başlayalım o zaman. Hiç şüphe yokki  Sri Lanka en değişik, en yeşil tropikal iklime sahip olan adalardan bir tanesidir Sri Lanka. Uçsuz bucaksız yeşillikleri değişik değişik bitki türleri ile gönlünüzü kısa sürede fethedip farklı hislere yol açar. Yine spontane bir şekilde 3 Mart 2016 yılında geldiğim adada 17 Marta kadar 23 gün kladım. Buradan sonra rotamı Maldivler Cumhuriyetine çevirmiştim. Sri Lanka Hindistan’ın Güneyinde Hint okyanusun üzerinde kuş bakışı bakıldığı zaman damla şeklinde bir adadır.

Sri Lanka Başkent Colombo’da tarihi şehir Kandy’e doğru efsanevi nostaljik tren yolculuğu yerel ve yabancı arkadaşlar

Bütün gün beraber gezdiğimiz Danimarka’lı grup

Öncelikle kısa notlar vermek istiyorum.

1)Cheannai (Hindistan) ve Kolkata (Hindistan ) buraya en uygun çift pervanelere çok tatlı uçaklar ile gelebilirsiniz. Tr üzerinden Abu Dhabi aktarmalı uçuşlar mevcut. İner inmez sizi yeşilliklerin sardığı havalimanında arrival (varış ) vizesi alabilirsiniz 2016 Mart güncel fiyat 40 dolar(1 Ay). İhtiyacınız olan şey otel rezervasyonu başka birşeye bakmıyorlar önce parayı ayrı bir masaya ödeyip makbuzu alıp diğer tarafa geçiyorsunuz.
2)Havalimanı küçük ve tatlı 3 farklı atm ve 5 6 civarı exchange ofis var en mantıklısı nakit dolar var ise direk exchange ofisten çevirmek 1 dolar civarı komisyon alıyorlar. Atm işi biraz karışık ve pahalı.
3)Havalimanında hemen tourist information dan Ücretsiz kitap alın ülkeyi şehri tanımaya başlayın. Ortalama 10 dolar civarı 5 standan istediğinizi seçip sim kart alıp 1 aylık anında aktive edebilirsiniz. Bizim Turkcell =Dialog 5gb internet ve 50 dakika konuşma da fiyat içinde.
4)Havalimanı içinde küçük sandwich ve değişik ekmek çeşitleri bulabileceğiniz bir Restaurant mevcuttur. Buradan 3 ile 5 tl arası karnınızı doyurabilirsiniz. Tavuk sandwich 90 Sri LANKA rupisi. Tereyağlı ekmek de o civarlarda.
5)Havalimanindan Colombo şehrine gitmenin en uygun yolu Gri otobandan giden otobüsler. Fiyatı 110 rupi (250 rupi=5 tl).
6) Sehir içinde ilk Durağınız Lavinia beach ve çevresi olsun ilk gunu geçirmek için güzel.
7) Colombo (Baskent) icin kabaca gezilecek yerler gezilecek yerler;

*Liman
*Saat Kulesi
*Parlemonto binası
*Tarçın Bahçeleri
*Galle caddeleri
*Colombo National museum
*Budist Heykelleri
*Antika mobilyalar

Gelelim benim daha  ilk günden  başlayan güzel tren hikayeme. Sri Lankaya gelmeden 4 gün Hindistan’dayken CouchSurfing üzerinden bir sürü insanla iletişime geçip, bir sürü insandan ülke hakkında bilgiler toplamaya başlamıştım. İletişime geçtiğim yerel Sri Lanka halkından bir arkadaş bana bir tane CouchSurfing eventi olduğu katılıp katılmak istemediğimi sordu ve beni davet etti. Event şöyle; CouchSurfing hesabını aktif olarak kullan kemik bir yerel kadro ile o tarihlerde Sri Lanka’da olan gezginleri bir araya getiriyor. tüm grup Sri Lanka’nın başkent Colombo’da buluşup oradan Sri Lanka’nın en güzel,özel ve tarihi ayak üstü yaşadığınız eski tren hattına binip 3 saat yolculuk yaparak eski başnet ve en tarihi şehir olan Kandy şehrine gidiyorlar. Bir nevi vagonuda kapatıyorlar diyebiliriz. Gezinin başlayacağı tarih 5 Mart sabahıydı ve bende tam o gün Kandy’e gitmeyi planlıyordum. Her şey sanki yazılmış gibi cuk oturmuştu.

Hindistan Chennai havalimanında Sri Lanka uçağımı beklerken, bekleme alanında bulunan diğer sırt çantalı insanlar ile göz göze gelmiş ister istemez kaynaşmıştık. Gruba Sri Lanka’da böyle bir aktiviteye katılacağımdan bnahsettim. İlgisi çeken arkadaşların hemen telefon numaraları alarak bir whatsapp grubu kurdum ve yerel arkadaşlara durumu ilettim. Onların cevabı kısa ve netti; ‘gelmek isteyen herkesi al gel’. Neyse hikayeme geriye dönüyorum. 5 Mart 2016 sabahı erkenden kalkıp tren garına gittik. Tren garında bütün arkadaşlar buluşup en eğlenceli olan 3. sınıf vagondan kişi başı 5-6 tl karşılığında biletlerimizi alıp arkada ki vagonu grup olarak kapattık. Grupta evli,bekar,genç,yaşlı,İngiliz’i,Alman’ı, Amerika’lısı Türk’ü her ülkeden insanlar vardı. Tren seyahati boyunca bol bol fotoğraf çektirdik. Tren manzarası,tangı tungur sesleri ve eşsiz yolculuk çok güzeldi.


Yapmayı planlayıp yapamadığım; Kandy-Gall arasında ki tren yolculuğununda efsane olduğunu söylediler. Bir gün yolu oralara düşenlere şiddet ile tavsiye ederim.


Kadny’ye ulaşır ulaşmaz hemen daha önceden rezervasyonumuzun olduğu Kandy City Hotel’e gelip çantalarımızı yerleştirdik. NOT; Kandy’de konaklamak isteyenlşer için şehir merkezinin biraz dışında ki otel ya da hsotellerden rezervasyon yapmanızı öneririm çünkü şehrin göbeğinde ki büyük tapınakta ki çan sesleri sizi bazen uykusuzluktan delirtebiliyor.


Hostel’de 12 yataklı 2 oda kiraladık ve odalarıda doldurduktan sonra hemen şehri keşfetmeye dışarıya çıktık. Daha sonra yine bizi evine davet eden yerel bir ailenin evine gidip, ,lk yerel ve orjinal Sri-Lanka yemeği ile tanıştık. Akşam Hostel’e dönüp teras katına sabaha kadar eğlendikten sonra ertesi gün şehrin diğer güzelliklerini keşfetmek üzere çıkıp gezip daha sonra evli evine, gezgin gezisine moduna girip sarılıp koklaşıp birbirimizden ayrıldık. Bu gezi boyunca ilgimi en çok çeken kişi maalesef adını hatırlayamadığım İngiliz bir amcaydı. Hippi görünümlü 70 yaşına yakın olan bu amca o sıcaklığa rağmen bütün gün yorulmadan bizimle geziyor, etrafına enerji saçıyor sarhoş olup uyuyor sabah kalkar kalmazda kahvaltı niyetine birasını içmeye başlıyordu. Seyahat boyunca tanıdığım ilginç insanlar kategorisinde oda bende yerini aldı. Selam olsun sana İngiliz Amca….

 

Egzotik Tren Yolculuğumuzun o zamanki şartlar altında çektiğim videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.