Sri Lanka Vizesi

Nam-ı diğer Lanka. Evet! yanlış duymadınız. Sri Lanka’da seyahat ettikten sonra aslında halkın kendi arasında orayı Lanka diğer çağırdığını göreceksiniz. Neyse fazla uzatmıyorum. Lakin bizim millet son dakikacı o yüzden hemen ‘Sri Lanka vizesi nasıl alınır’ ile ilgili konuyu anlatmaya başlıyorum.
SriLanka Türk hamili bordo, yeşil gözetmeksizin her  pasaporta vize talep etmektedir. Bu vize kafanızda büyüteceğiniz bir türden vize değildir. 2 türlü vize alımı vardır.

1) Havalimanında Varış (arrival) Vizesi

Bu vizeyi Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’ya uçuşunuzu gerçekleştirip, havalimanı girişinde alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken vize verilen bölüme gelmeden sağ tarafta kalan vezneye 35 dolar (2017) vize ücretini nakit ya da kredi kartı ile ödemenizdir. Ardından size verilen makbuz ile kalabalığın gittiği vize bölümüne gidiniz. Sıraya girip sıra size geldiğinde elinizde ki makbuzu uzatınız. Vize memuru size Sri Lanka’ya neden geldiniz gibi saçma sorular sorabilir. Gülümseyin ve kısaca turistik deyin. Nerelere gideceğinizi sorabilir, bu yüzden gelmeden önce cevap verebileceğiniz bir kaç yer aklınızda bulundurun. KANDY, DAMBULLA,SIGIRAYA,HIKKADUWA,GALLE başlıca şehirleri ve turistik destinasyonlarıdır.

ÖNEMLİ; Arkadaşlar KESİNLİKLE OTEL ve UÇAK REZERVASYONU YAPIN VE ÇIKTISINI ALIN. Ülkemizden başka vizesiz ülkelere, balkan ülkelerine nasıl olsa vize yok deyip hiç bir şey yapmadan giden insanlarımız var. Havalimanında ki görevli sizin nerede kalacağınızı ve ne zaman ülkeyi terk edeceğinizi görmek isteyebilir. Bu sebepten dolayı, bir arkadaşınızda veya başka yerde kalacak olsanız bile kesinlike www.booking.com üzerinden veya ayrı bir siteden rezervasyon yaptırınız. Ama ben ilk 3 gün başkent Kolombo’da kalacağım daha sonra nereye gideceğim belli değil ne yapmam gerekiyor derseniz, yalnızca ilk 3 gün Kolombo için yapıp, geri kalan rotayı insanlardan bilgi toplayıp yapacağım deyin.

Srilanka vizesi Türk vatandaşları için 30 gün verilmektedir. 30 gün Srilanka için yeterli bir süredir.

2) Online Vize

SMLXL

Bu kutucuğu işaretledikten sonra; Aşağıda gördüğünüz üzere bireysel,grup ya da kim için yapıyorsanız boşlukları dolduruyorsunuz.
SMLXL

istenilen gerekli bilgileri girdikten sonra 35 Dolar olan vize ücretini Visa ya da Master logolu kredi kartınız ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra 1-2 gün içerisinde vizeniz, vize başvurunda yazdığınız mail adresinize gelecektir. Buradan çıktısını alıp, bu çıktıyı Sri Lanka hava limanında görevliye vererek vizenizi alabilirsiniz. Hayırlı ve uğurlu olsun.

KISA GEREKLİ BİLGİLER

-Coğrafya dersinde öğrendiğimiz üzere doğuya gidildikçe zaman ileri de olur. Sri Lanka Türkiye’den 3.5 saat ileridedir. Eğer havalimanında sizi alan biri falan olacaksa bu ayrıntıya dikkat ediniz.
-Sri Lanka’da SriLanka Rupisi kullanılmaktadır. Bunu havalimanında bulunan 5 döviz ofisinden dolar karşılığı ya da Atmye TL hesabı olan banka kartınızı sokup direk çekebilirsiniz.(Bakın TL hesabınız dedim)
-Başkent Colombo’da ki hava limanından şehir merkezine gri otobüslere binerek 110 rupi karşılığında ulaşabilirsiniz.
-Sri Lanka %70 orman ile kaplı bir ülkedir. Ormanları kesmek istemediklerinden dolayı yollar dardır. Bu sebepten bazen 30 km yi 2 saatte giderseniz şaşırmayın.
-Hava limanından sim kart satın almanızı şiddet ile tavsiye ederim. Fiyatı uygun ve çok fazla işe yarıyor.
-Kafanıza kask takıp bütün motosikletlere otostop çekebilirsiniz. Sıcak ve yardımsever millet.
-Hava limanına gece indiyseniz bir köşeye kıvrılıp huzur içinde uyuyabilirsiniz bir problem olmaz.
-Sri Lanka’dan Maldiver’in başkenti Male’ye Mhinlanka havayolları ile 55 dakikalık bir sürede uçabilirsiniz unutmayın!
-Maldivler’den sonra en uygun ve ucuz rota Chennai,Hindistan ya da Kuala Lumpur,Malezya’dır.
-Ülke de vahşi saldırgan filler vardır.
-Bilmediğiniz mahallelerde köpekler her daim saldırgandır.
-Saç kestirmek 5 tl civarıdır.
-Hikkaduwa dünyanın en uygun fiyata en güzel sörf yapılan destinasyonlarından bir tanesidir.
-Hikkaduwa’ya gelmişken ‘Junggle Beaach’ kesinlikle ihmal etmeyiniz.
-Anuradhapura, Kandy, Dambulla en tarihi şehirleridir.
-Adem’in tepesini ve Sigiraya taşını kesinlikle ziyaret ediniz.
-Meşhur Ceylon çayı Sri Lanka’dan gelir. Ülkede çok fazla çay tarlası vardır.