EVRENSELLEŞENLER

Hindistan’dan 2 haftalık bir gezi ile başlayan ve daha sonra dünya turuna dönüşen serüvenimde Hindistan’ın kutsal şehri Varanasi’de oldukça değişik hikayeler yaşadım. Şimdi müsaadenizle bu güzel anıyı paylaşacağım.

Size gezmenin yine para ile olmadığını gösteren, Shayad Ahmed ile tanıştırmak istiyorum. Kendisi orjinal doma büyüme Maldiv’li. Hindistan gezimin ,yine plansız bir şekilde  bodoslama hesapsız kitapsız Hindistan’ın Lucknow şehrinden gece bir anda sıkılıp bunalım Varanasi trenine atlamışım. Tabi son dakika da hiçbir zaman yer bulamadığın inanılmaz kalabalık trenlerde yine ayakta uyuyup en son sabaha doğru bir kişinin trenden inmesi ile 2 saatlik uyku çekmiştim. Son durakta birinin gelip beni kaldırmasıyla geldiğimin farkına vardım ve bende trenden aşağıya indim.

 

VARANASİ’ye hoş geldiniz. Trenden indikten sonra yine başladım insanları incelemeye. Daha önce ve her yerde belirttiğim gibi bana göre Varanasi Hindistan dışında ayrı bir dünya. Tüm Hindistan’da ki şehirler bir yana Varanasi bir yana. Şehrin ayrı gizemi olan bir dünyadır. Trenden indikten sonra istasyonda bir baktım herkes dişine bir şeyler sürüyor çok geçmeden ne olduğunu anladım. Misvak. Satıcılardan bir tanesine yaklaştım ve kaç para gardaş bu? diye sordum. 2 rupi=10 kuruş falan. Neyse aldım bir iki tane ve bende başladım dişlerime sürmeye. Hayatımda ilk kez misvak kullanıyordum; Tuhaf bir tadı vardı, yine de ilginç bir deneyimdi. Tren garından çıktıktan sonra, açtım telefondan haritayı baktım. Varanasi merkeze daha 7 km yolum var. Şehir merkezine gitmek için  başladım yürümeye ama imkansızdı. Neden mi? Abartmıyorum, her 10 saniyede yolda  bir tuktuk (3 tekerlekli motosiklet taksi) durup, Sir, tuktuk, guest house? diyorlar ve sürekli arkandan taciz eder gibi kornaya basıyorlar ve ben de sürekli hayır deyip yürümeye devam ediyordum. Israr konusunda aşırı istikrarlılar. Gel bırakayım diyorlar 250 rupi diğeri geliyor 200, 100 derken 60 a kadar düşüyor ve bende  ister istemez biri ile anlaşıyorum. Tabi ki de dertleri kendi arkadaşı olan Guest house(Misafirhane)’a götürüp komisyon almak. Gel baba Sultan Ahmet’e gel yer mi? Türk takibi yemez;).

 

Varanasi de Couchsurfing den birini bulamadığım için tuk tuk şoförünün  gönlü olsun diye 2-3 tane yer  gezdirmesine izin verdim. O an derdim guest house bulmaktan çok gidip direk nehir kıyısında ki ölü yakılma merasimlerini izlemekti.Şu anda Guest House’dan daha çok ilgimi çeken şey bu. Ama  Adam bırakmıyor ve bir çantanı bırak relax sonra gelir izlersin diyor. Sonra telefondan uygun bir yer bulup gidip pazarlık yapıp anlaştım. Hemen çıkıp yatağa uzanmam ile uyumam bir oldu.

 Burada küçük bir anekdot vermek gerekirse; genel olarak Varanasi’de Guest House’lar da yapılan yemekler o kadar iyi değil. Onun için elinizden geldiğince dışarıda yemek yiyiniz.

Güzel bir uykunun ardından uyanıp, 54 gün sonra ilk kez Hostel de kaldığım için kendime bir omlet ısmarlıyordum. Tam o sırada Hostel’in üst katında ki küçük terasta bir tane kız geliyor. Kız Çek Cumhuriyet’inden. Merhaba deyip, tanışıp az biraz o hikayesini ve az biraz da  ben hikayemi anlatıyorum. İşte buradan Sri Lanka oradan da Maldivler’e gideceğim falan diye. Bana demez mi? yukarıda bir kız var ve Maldivlerli. Ciddi misin? Evet! mutluluktan uçuyorum çünkü aranan kan bulundu. Günlerdir İnternet üzerinden yaptığım araştırmalarımda Maldivler  ile ilgili sürekli; Lüks Resort Oteller ve aktiviteler hakkında bilgi bulmuştum.Bir yerel buldum kaçırır mıyım?

10 dakika sonra da Shayad geliyor. Çek Cumhuriyet kökenli kız Shayad’ı göstererek işte bu diyor ve beni onunla,  bak bu arkadaş Maldivler’e gitmek istiyormuş diyerek beni onunla tanıştırıyor. Şimdi buraya kadar her şey normal gidiyor. Nerelisin? Türkiye.. .Shayad başlıyor ooo kankaaaa, hacı ne haber. Ben hönk diye kalıyorum tabi ki. Daha sormadan başlıyor anlatmaya. Burada da  bizim hikaye başlıyor tabi.”Ben Türkleri çok çok severim bende yerleri çok ayrıdır. Bir Türk ile tanıştığı için o kadar mutlu ki size inanın bunu kelimeler ile anlatamam.” Geçen sene sene Shayad birden kalkmış ve Türkiye ye girmeye karar vermiş. Ailesi ve arkadaşları çekingen tavırlar sergilemişler ve kız başına senin için tehlikeli olabilir aman yapma falan demişler. Shayad  söylentilerin hiçbirine aldırmamış ve cebinde ki 200 doları ile, evet yanlış duymadınız tam 200 dolar ile Türkiye’ye gelmiş. Yahu kız durmuyor sürekli anlatıyor bana bir başlıyor anlatmaya imkanı yok susmuyor. Bende meraklı gözlerle oturmuş onu dinliyorum. Bana bir anda durup  ”aç aç telefondan Barış Manço,Duman aç” diyor. Ben de açıyorum. Şarkının  yarısını da mırıldanıyor. Daha sonra birden durup ”Lahmacun of, mercimek çorba enfes, kuru fasulye pilav hmm, sütlaç enfes…” Bir ara kendi kendime yahu bu kız bizim yemekleri neredeyse benden çok biliyor bile demeye başladım .Türkiyeyi ve Türkleri anlatmaya devam ediyor; biliyor musun? ”Türkiye’de insanlar bana hayatımda kendi ülkemde bile görmediğim kadar iyi davrandılar yardım ettiler” diyor. Yunus Emre’sinden, Mevlana’sına kadar her şeyi  biliyor. Türkiye’ye geldiğinde ilk olarak özellikle Konya ilimize gelmek istemiş. Shayad durmuyor; ”Ne kadar mükemmel insanlar fırına gidiyorum ekmek alıyorum yanında başka şeyler hediye ediyorlar” diyor. ”1 haftalık Eskişehir’e gittim, şehirden 1 ay ayrılamadım.”

Shayad

 

– Çok güzel peki anlatır mısın ? bana  nerelerde kalıyordun ? neler yapıyordun ? ne yiyor ne içiyordun ?

-Yolda bir sürü insanlar ile tanıştım ve arkadaş olduk. Bunlardan bazıları ile beraber otostop yaptık. Konya, Eskişehir, Ankara, İstanbul, Fethiye, Çıralı(Çalış Beach). (Özellikle Çalış Beach, oralarda çalışmış ve para kazanmış. Çıralıyı kendine mesken edinmiş.)

En çok hüzünlendiği ve içinde kalan yer Kapadokya olmuş. ”Kapadokya’ya gidemedim orası içimde kaldı” diyor.”Türkiye de nereye gidersen git sürekli yemek ikram edip edip duruyorlar. Ne kadar süper bir durum sana anlatamam” anlatamam. Anlat anlat Shayad inanırız. Shayad devam ediyor;”Of! Zeytinyağlı dolma”.Hahaha vallahi yarılıyorum gülmekten kendimi bir türlü durduramıyorum. Klasik Türk deyişiyle bir bilmediği 5 vakit namaz diyeceğim, sonra onun da Müslüman olduğunu hatırlıyor, onu da biliyor diyorum kendi kendime. Shayad tüm olayları İngilizce anlatırken, başlıyor arada Türkçe bildiği kelimeleri konuşmaya. Devam ediyor; ”Ülke de beni her gören durup bir daha bakıyor.” Kız kamyona bile otostop çekmiş ama yanına  biber gazı almayı  da ihmal etmemiş. Yanlış olmasın. Kamyoncu ya açık açık  ”sana güvenebilir miyim?” diye sormuş. Kamyoncu da buna ”sen kızım yaşındasın yahu geç şuraya otur” demiş.(çokça vücut dili kullanarak ve kızının resmini göstererek). Shayad birden durdu ve nefes alıp başladı İstanbul maceralarını anlatmaya. Yok Kadıköy yok, Taksim, Vapur, martı, ev yemekleri, simit, v.b. Birde adını unuttuğum kendinden büyük bir müzik aleti var. Hindistan’a sırf onu öğrenmek ve kurs almak için gelmiş.Çok ciddiyim en kötü gününde bile iki Shayad’ın suratına bak enerji ile dolup taşıyorsun.

NOT1;Hindistan’ın en güneyinden, Kochi ve Thiruvananthapuram şehirlerinden,  AIR INDIA ve yan kuruluşu olan düşük bütçeli gezgin dostu SPICEJET hava yollarını kullanarak direk uçuşlar bulabilirsiniz.

Aktarmalı olarak Oman, Tayland ya da diğer ülkelerde Hindistan çıkışlı;

CHENNAİ,

MUMBAI,

AHMEDABAD,

AMRITSAR,

BENGALURU,

BHOPAL,

DHARAMSALA,

GUWAIHATI,

HYDREBAD,

IMPHAK,

JAIPUR,

JAMMU,

KOLKATA

KULU,

LEH,

MADURAI,

YENİ-DELHİ,

DUNE,

SHIMLA,

SHIRAGAR,

TIRUCHIRAPALLI,

VARANASI,

Şehirlerinden aktarmalı uçuş alarak Maldivler başkenti Male adası Velana uluslararası  havalimanına ulaşabilirsiniz. Hulhumale adasına bağlı olan bu havalimanı, başkent Male adasının karşısındadır. Eğer ilk gecenizi Hulhumale adasında geçirmek isterseniz buraya giden 25 Rufia (5.75 TL) ödeyerek gidebilirsiniz. Yok ben otobüse binmeyeceğim diyorsanız, taksiden başka yol yok. Taksi fiyatını hatırlamıyorum.

NOT2; Dün akşam, Hindistan’ın 60 70 km güneyinde Hint okyanusunda bulunan ve %70’i orman ile kaplı olan Sri Lanka ya 198 tl ye, Chennai(Hindistan)-Kolombo(Sri Lanka’nın başkenti)’ şehrine Mhinlanka hava yollarından uçak bileti aldım. Sri-Lanka ya da nam-ı diğer Lanka’dan Maldivler’e de bir bilet ortalama 220 tl ama sıkıntı Maldivler’e gittikten sonra nereye gideceğin. En uygun ve yakın kara parçası Malezya,Kuala Lumpur ama orası da en uygun 500TL den başlıyor. İşte bu noktada biraz burukluk yaşadım ve henüz alamadım ama olsun öyle veya böyle bir yolunu bulacağım. Umuyor ve hissediyorum. Yazarken bu duygular ile yazmışım. Daha sonra istanbulda ki Ipad’imi satarak bu bileti aldım.

 

NOT3; Düşüyorum; açıkçası hep adını duyduğum Maldivler’in nerede olduğunu bir çoğumuz gibi bende bilmiyordum. SriLanka en yakın kara parçalarından biri 700 km.Mantık olarak bakınca İstanbul-Antalya arası ile aşağı yukarı aynı mesafede .Bu taraflara olur da bir gün yolunuz düşerse aklınızda bulunsun. Neyse düne geri dönüyorum.

Konuşmanın devamında, beni kendi yaşadığı adasına davet etti. ”Lütfen! buraya Türkiye’den  gelecek olan var ise ”bana pekmez ve zeytinyağı getirsin” diye de tebihledi. Allah’ım ya çok tatlı. Shayad ile gündüz kursa gittiği için fazla takılmadık ama, 2-3 akşam terasta oturduk bana baya Maldivler’ de ki diğer adaları, yerellerin neler yaptıklarını, nasıl yaşadıklarını ve geçim kaynaklarını anlattı. Maldivler’in başkenti Male’ nin güneyinde bulunan yaşadığı adaya feribot ile 2 günde gidiyormuş. Evet! yanlış durmadınız tam 2 gün.”Bize gel, biz orada  Cafe yapıyoruz.Şu an inşaat aşamasında. Hem bize yardım edersin, hem de ben sana her yeri gezdiririm.” Of içimi çok tatlı bir heyecan kapladı. Küçükken, 9-10 yaşlarında, TV de bakıp hayalini bile kurmaya tenezzül etmediğim Maldivler, artık çok  yakınımdaydı.

https://www.youtube.com/watch?v=hqwfd5XNs2o

 

Akşam planları yaptıktan sonra Shayad ile yemeğe gittik ve bana hesap ödetmedi. Değişik Hint usulü kızarmış tavuk yedik. Hesabı bana ödetmemesinin nedeni ise; ”sizin millet olarak bana yaptıklarınızın ve yardımlarınızın  yanında bu yemek hiçbir şey”. Duygularım bir anda karmakarışık oldu. Dün Varanasi’de cebimde ki parayla bütün çocuklara tanesi 10 krş olan çikolatadan alıp dağıtmış ve yemek paramı harcamıştım. Bugün ise hostelde tanıştığım Türkiye’yi ziyaret etmiş biri tarafından ısmarlanan yemeği yiyorum ve tuhaf duygular yaşıyorum. Pisliğinden,onunda bununda ziyade bu ülke de hep enteresan olaylar yaşıyorsunuz. Shayad Türkiyeyi ve insanlarını, vizesi bitmesine rağmen 10 gün ekstra kalıp ceza alacak kadar sevmiş. Ona söz verdirdim bir daha ki gelişinde ilk Antalya’ya bize misafirim olarak geliyorsun.Cevap mı ? ”No problem dude!.Seneye zaten yine oralardayım.”

Evet! cebinde ki 200 dolar ile Türkiye’ye gelip elinde bir sürü erzak, dostlar, güzel yemekler, kültürler veanılar ile 3 ay 10 günden sonra Maldivler’e evine dönen enerjisi olağanüstü Shayad’ın hikayesinin bir parçasını dinlediniz.

Hala ben yapamıyorum ve ya gezmek çok pahalı diyenler? Ülkemize dışarıdan gelip 200 dolar ile 3 ay 10 gün gezen bir kız var

Kolkata ya doğru trende saat 14:13.

Hindistan

Varanasi Sokaklarından küçük bir video…