Hepimizin bildiği üzere bugün günlerden 3 Aralık, yani Dünya Engelliler günü. Dünyada yapılacak etkinlikleri az çok biliyoruzdur herhalde: valilerden, sağlık bakanlığından gelecek mesajlar ve açılacak olan özel eğitim sınıfları veya çeşitli etkinlikler… Mesela PTT dünya engelliler günü için özel zarf çıkartacakmış, herkesin amacının yardım veya kutlamadan ise bir farkındalık yaratmak olduğunu varsayıyoruz. Fakat ben bugünde size, biraz da dünya engelliler gününün bana verdiği ilhamla, başka bir şeyden bahsedeceğim, o da Türkiye içerisinde kalacak yere para vermeden, hoş bir sohbet ve sıcak bir yemek ile nasıl gezileceği.

Ahmet ile evde yemek yedikten sonra nargile içmeye gittik.

Couchrail, Bestami Köse’nin kurucusu oluğu Interrail Türkiye’nin bir alt grubudur. Çoğumuzun bildiği Couch Surfing uygulamasının Türkiye versiyonu olduğunu düşünün. Nedir bu Couch Surfing, bilmeyenler için kısaca anlatayım: İnsanların profil oluşturdukları ve yurtiçinde ya da dışında, bir şehirden bir başka şehre giderken bedava kalacak yer bulmak için kullandıkları bir uygulama. Tamamen ücretsiz olmakla birlikte yapacağınız tek şey gideceğiniz şehirdeki insanlara birkaç gün ya da hafta öncesinden istek yollamak. Kısacası ‘misafir olabilir miyim?’ demenin sanal yolu. Ayrıca sadece konaklama için değil, çay kahve içmek veya çevreyi gezmek içinde kullanabiliyorsunuz. Yollayacağınız istekte seyahat tarihleriniz, kaç kişi seyahat ettiğiniz ve evine gideceğiniz insana neler katabileceğinizi yazıyorsunuz. Daha sonra beklemeye koyuluyorsunuz. Ve yanıt olumlu ise, yepyeni bir insanın hayatına birkaç günlüğüne konuk oluyorsunuz. Bazen size çevreyi gezdiriyorlar, yemek yapıyorlar, frekanslar tutarsa daimî arkadaşınız oluyorlar. Onlar ülkenize gelince siz de onları ağırlayıp borcunuzu bir şekilde ödüyorsunuz. Ama o borç asla para ile ödenmiyor, zaten işin güzel yanı, bizi kapitalizmin monotonluğundan çıkaran tarafı da bu! Peki Couchrail nasıl işliyor? Couchrail daha kapalı bir grup, normalde Couch Surfing uygulaması Türkiye’de zaten daha çok gezgin gençler arasında kullanılıyor. Ama Türkiye içerisinde seyahat ederken daha çok CouchRail dediğimiz bu Facebook sayfası kullanılmakta. Ayrıca daha samimi ve anında ev bulabildiğiniz bir sistemi var. “Ee, ben elin adamına nasıl güveneceğim” dediğiniz nokta da ise referanslar ve daha önce o insanı konaklatmış arkadaşlar size yorumları ile yardımcı oluyor.

Ahmet arkadaşımız işitme engelli ve engelleri ortadan kaldırmak adına ilk misafirimiz oldu.

Şimdi gel gelelim Couchrail’in dünya engelliler günü ile bağlantısına… Şu sıralar Couchrail’de bir şeyler oluyor; daha kapsayıcı ve toplumun entegrasyonunu sağlamaya yönelik yenileyici bir girişimin peşindeyiz… Zaten bünyesinde var olan görme engelli gezginler olsa da erişilebilirliğini biraz daha ileriye götürüp, sayfanın tüm engel grupları, hatta kronik hastalığı olan insanların da bilmesi için uğraşıyoruz. Projenin fikir anası olarak aldığım sayısız destek ve müthiş bir ekiple bu projeyi bireysellikten çıkartıp toplumsal bir projeye dönüştüreceğimizi umuyoruz. İlk etapta hem CouchRail kullanıcılarına örnek olmak için hem de yapacağımızın işin sağlıklı olup olmayacağını anlamak için sevgili Ahmet’i evimizde ağırladık. Kendisi Deaf Dance Academy’de davul çalmakta, işaret dili ile oyunculuk yapmakta ve bir mağazada bilişim teknolojileri bölümünde hasar kaydı yapıyor. 30 yaşında olmasına rağmen oldukça genç görünen ve Anadolu yakasında ikamet eden Ahmet’e evimizi açtık. Babaannemin yaptığı yemekleri çok beğendiğini ve ailemi sevdiğini söyledi. Bu arada ailem işaret dili öğrenmeye karar verdi. Bu arada ben de işaret dili bilmiyordum. Ama Ahmet konuşmayı ve dudak okumayı biliyordu. Bize işaret dilindeki bazı kelimeleri öğretti. Açıkçası ufkumun açıldığını söyleyebilirim. Kafam birden çok yönlü çalışmaya başladı. Yemek sonrasında Ahmet, kuzenim ve ben Emirgan’da yürüyüş yaptık en çok sevdiği şeylerden birisi olan nargile içmeye gittik sonra da vedalaştık. Bir dahakine Evrensel Adam’ın yanına Antalya’ya gideceğiz ve ücretsiz bir şekilde konaklayacağız. Kendisi belediyenin ödenekleriyle zaten birçok yeri gezmiş olsa da onun aradığı dostluk ve yeni deneyimler.

Bugün, yani dünya engelliler gününde, farkındalık yaratmak veya mesajlar vermek yerine insanlara ücretsiz gezebilecekleri bir platform yaratmaya çalışıyoruz.

Babaannem de çok mutlu oldu

Ahmet arkadaşımız işitme engelli ve ilk misafirimiz.

Destekleri için; Düşler Akademisi gönüllülerine ve Ercan Tutal’a, Deaf Dance Academy’e, Ortaklıkları için ise; Bestami Köse ve CouchRail ekibine, EvrenselAdam’a teşekkürü bir borç bilirim.

Asıl biz bu güzel yazı ve projeye desteklerinden dolayı sana teşekkürü borç biliriz Hilal Akdemir (Profeesional Stranger)…