Hiç kendi kendinize Dünya üzerinde yalnızca kara yolunu kullanarak gidebileceğim en uzun 2 nokta arası neresi olur diye düşündünüz mü? Ben de düşünmedim. Evet, belki bir gün A noktasından B noktasına dünyanın kara üzerinden gidilen en uzun seyahatini gerçekleştirmek isteyebilirsiniz. Biraz bu sebepten biraz da genel kültür açısından böyle bir yazı yazmak istedim.

Cebelitarık Boğazı ve Kinşasa’daki nehir olmasa en uzun kara yolu…

Aklımıza ilk gelen iki mesafe Güney Afrika’nın en ucundan, Asya kıtasının en doğusu olabilir düşüncesi geçsede malesef bu mümkün değil. Çünkü yazımızın konusu ‘Yalnızca Kara Yolunu Kullanarak Gidebileceğiniz En Uzun Yol’ dur. Afrika kıtasından, Arap yarım adasına geçerken Süveyş kanalı ne yazık ki bu alternatifi henüz başında başlamadan bitirip macerayı yarım bıraktırıyor ama iyi tarafından bakalım her yıl binlerce gemi süveyş kanalı sayesinde Afkika’nın Güneyinden dolaşmaktanda oldukça kısa bir yoldan diğer yerlere gidebiliyor. Süveyş kanalı üzerinde 3 tane köprü vardır ama köprüyü kullanınca kara yolundan kısa bir süreliğine de olsa çıkmış oluyorsunuz.

Pruhoe Bay – Yaviza arası 12.070 km

Rotayı Amerika kıtasına çevirdiğimiz zaman da aynı problem ile karşılaşıyoruz. Güney Amerika, Orta Amerika, Kuzey Amerika,Kanada ve Alaska olarak ayrılan bölgede Arjantin’in güneyinde Ushuaia’dan başlayıp en kuzeye Alaska’ya çıkmayı düşünebilirsiniz ama yine bir kanal sizin sürekli yoldan gitmenize engel olacaktır. Panama kanalın tam ortasında bulunan Darian boşluğuda buna engel olan diğer faktörlerden bir tanesidir. Darian bölgesinde bulunan yoğun uyuşturucu ve askeriyeden dolayı oldukça tehlikelidir.Buna değmeyeceğini düşünen hükümetlerde bu iki bölge arasına yol yapmamışlardır. Bu sebepten dolayı Kuzey Amerika ve Güney Amerika kara yolu olarak birbirlerine bağlı değillerdir. Seçenekleri biraz daraltıp Kuzey Amerika’nın en kuzeyinden Darian bölgesine kadar olan yolu ele aldığımızda ise; Alaska’nın en kuzeyinde bulunan, PRUDHOE BAY’dan Panamanın Darian bölgesinden bir önce ki son durağı olan YAVIZA‘ya gitmek istediğimizde ise bizleri 12070 km’lik bir mesafe karşılamaktadır ama bu ne yazık ki en uzun kara yolu değildir. Güney yada Kuzey Amerika’dan herhangi bir sonuç alamadığımızdan dolayı doğal olarak rotayı yine Afriya ya da Avrupa-Asya arası biryerlere çevirmek durumunda kalıyoruz.

 


DARIAN BÖLGESİ NEDEN YOL YOK? NEDEN TEHLİKELİ ?

Darian Bölgesi Panama ve Kolombiya arasıdan dünyanın en tehlikeli bölgelerinden

Darien Gap üzerinden bir yolun inşa edilmesi 100 yıldan fazla süredir tartışılıyor, ancak bölgedeki dağlar ve bataklık arazileri yol yapımını pahalı hale getiriyor. Söylentiye göre Kolombiya Kolombiya sınırında temel olarak çıkacak bir yola 600 milyon dolarlık yatırım yapmak istiyor ama Panama bu fikre aykırı. Korku, uyuşturucu kaçakçılarına ve yasadışı göçmenlere yardım edecek, yerli toplulukları etkileyecek ve çevreyi de bozacaktır. Ayrıca, sınır boyunca isyancılar ve kaçakçılar çabaları daha da tehlikeli hale getireceklerini düşünmektedirler.

Bataklıklar ve yol yokken farklı bir seçeneklere  ihtiyacınız vardır. Tamam yol yok o zaman bende yürürüm diyenleri duyar gibiyim. Darien Gap’ı yürüyerek gezebilir misin? Evet yapabilirsin, ama bunu yapmamak için birçok neden var. Darien Gap, Batı Yarım küre’den tehlikeli yer olarak adlandırılmamıştır.Bunların başlıca sebepler;

Hain orman

Neredeyse geçilmez dağlar

Geçilmez bataklıklar

Aşırı büyümüş, çoğu zaman işaretsiz yollar

Neredeyse tamamen ıssız, eğer kaybolursanız ya da sakat kalırsanız  tamamen kendi başınıza olacağınız bölgeler.

Çılgın  yaban hayatı – yılanlar, timsahlar, tehlikeli insan yiyen kedigil camiası, zehirli karıncalar ve örümcekler…

Sayısız sivrisinek, bazen sıtma ve dang humması gibi hastalıkları taşır.

Son derece şüpheli su kalitesi

Sınırlı gıda bulunabilirliği

Neredeyse% 100 nem

Çılgın uyuşturucu tacirleri

Umutsuz paramiliter Kolombiyalı gerillalar

Paranoyak hükümet polisi

Kaçırma, tecavüz, işkence veya cinayet riski

Birkaç iyimser insan, bir cesaret deyip bunları denemişler ama ne kadar başarılı oldukları hakkında bilgimiz yok. Fakat bunu denemeyi düşünenler için caydırıcı nitelikte olan kalıcı olarak gözden kaybolan yeterince belgelenmiş insan söz konusudur.


Kinşasa Demoktarik Kongo Cumhuriyetinde Bulunan bir şehir

Rotamızı Afrika’ya çevirip bu sefer hadi Güney Afrika ülkesinin en ucundan en Kuzeye Fas’a oradan da Avrupa üzerinden dünyanın en uzun kara yolunu gidelim diye düşününce de önümüze daha önce çoğumuzun bile adını duymadığı Demokratik Kongo Cumhuriyet’ine ait olan  KINSHASA çıkıyor. Haritadan Afrika kıtasını açıp yakından baktığınızda çok yakından bakıldığında görünmeyen bir nehir adeta kıtayı ikiye bölüyor.Böyle bir nehir olmasa bile Afrika’nın en Kuzey’inden Cebeli Tarık boğazını geçip Avrupa kıtasına gitmek için feribota binmek durumdan kaldığınız için yine ne yazık ki kara yolundan bağlantınız kesiliyor.

Kara yolundan Dünya’nın en uzun yolu Portekiz,Sagres-rusya,Khasan 14.032 km’dir

Elimizde kalan son şık ise Avrupa-Asya arası bir rotadır.Avrupa’nın en güney batısında ki Portekiz ülkesinde bulunan Sagres şehrinden Rusya’nın en ücra köşesinde ki minik kasabası Khasan’a yalnızca 2 tane sınır geçerek ulaşabilirsiniz. İki nokta arasında sürekli kara yolunu kullanarak gideceğiniz uzaklık 14.032 km’dir. Buda dünya üzerinde herhangi bir nokta,nehir, üzerinden geçmeden yalnızca kara yolu kullanarak gidebileceğiniz en uzak mesafedir.

 

Umarım birileri bir gün bu yolculuğu gerçekleştirir, bizde keyifle oturup videolarını izleyip, yazılarını okuyabiliriz.

 

Keyifli Günler Diliyorum…