Evrensel Adam''Evreni keşfedemem ama Dünyayı belki''

10 YILLIK AMERİKA TURİST VİZESİ NASIL ALINIR?

Herkese merhaba,

10 Yıllıkkkk Amerika Vizesiiiiiiiiii……..

Bu yazıda bu konu hakkında elimden geldiğince direkt net bilgiler aktaracağım. Sosyal medyada sık sık 10 yıllık Amerika turistik vizesi aldık yazıları ve videoları ile karşılaşıyorum. Amerika Birleşik Devletleri turist vizesi ile ilgili kendi yaşadığı örneği, genelleme olarak yorumlama durumu var. Amerika Vizesi alırken, yaşayabileceğiniz değişik deneyimleri harmanlayıp bir yazı yazdım.

Başlıyorum.Amerika vizesi almak zor değil. İnan bana Schengen almak daha zor. Şimdi ama bizim amcaoğlu şöyle ret (red yazanlar yazmayın artık) yedi böyle alamadı. İlk onlara yazayım. Ret yemenin bir çok sebebi var. Klişe olarak söylenilen şey geri döndürme inanmak ya da vize görüşmesinde ki tavrın deniyor ama emin ol önünde ki kotada arada bir ret vermesi gerekiyor. İlk olarak bu sana denk gelmiş olabilir. Bunun için şöyle böyle oldu demek yerine bir daha başvurmaktan başka bir çözüm yoktur. Zaten bana ret verdiler bir daha başvurduğumda aynı sonucu alırım diye düşünmeyim. Aynı ay 2. başvuruda alan bir çok arkadaşım var.

Amerika’ya turistik B1/B2 vizesini alman için en önemli şey ilk olarak DS 160 Formudur. Bu formu doldurmak biraz kafa karıştırıyor ama doldurmadan önce yapmanız gereken şey bir gezi planı oluşturmaktır. Amerika vizesi alayım dursun 2-3 sene sonra giderim ya da hemen giderim ya da gidip kaçak çalışacağım ya da öğrenci vizesi alacağım v.b. Bunlar ilk adım için önemli değil. Bunları bir kenara koyup gerçekten gidiyormuş gibi plan yapmak ilk adım için önemli olan olgudur. Bunu için gerekli olan ilk şey araştırmak. Örneğin; Universal Studios ya da San Diego bir şehir bir dans gösterisi, bir futbol oyunu bir kasaba kovboy filmde ki bir adam new York central park, ne bileyim key west island, coney island v.b. Gezilecek görülecek bir yer ya da yerleri araştırın okuyun bilgi edinin, ilginizi çeken bir şeye bakın bir yeri bir şehri google a yazıp araştırın. Yani önce beyni az biraz bilgi ile doldurduktan sonra, bingo artık plan yapmaya hazırsın. Gideceğin şehri belirle ( gözünü seveyim new York en büyük hayalim central park cart curt deme daha yaratıcı ol çünkü herkes bunu söylüyor).

Başlayalım ilk adım THY gidiş dönüş bir uçak bileti rezervasyonu tekrar gidiyorum gitmesen bile psikolojik olarak gidiyor gibi kendini inandır.THY uçak bileti rez nasıl yapılır? THY sitesinde rezervasyon bölümünden rahatlıkla yapabilirsiniz. Daha sonra planınızda ki şehre ya da şehirlere booking.com dan ücretsiz iptal edilebilir otel rezervasyonu yapıyorsunuz.Örneğin; San Diego 6 gün Los Angeles 5 gün Kuzey Karolina 4 gün ( ama kuzey Karolina ülkenin diğer ucu bileti oradan alacağım gibi yani destinasyonlar mantık çerçevesinde olmalı) Uçak ve otel rezervasyonları işlemlerimizi bitirdikten sonra DS 160 formu doldurmaya neredeyse hazırsınız.

Şimdi koş bakalım fotoğrafçı abiye abi de ben ABD vizesi fotosu istiyorum ama aynı zamanda bana jpeg halini mail at çünkü ben onu DS 160 formu doldururken kullanacağım:)

Şimdi DS 160 formu doldurmaya başlayı ya da hayır durun başlamayın biz aceleci milletiz hatayı hep burada yapıyoruz.Lütfen bir mısır patlatın Youtube açıp DS 160 formu nasıl dolduruluru anlatan 3-5 vidyo izleyiniz.

DS 160 formunu doldurmaya başladıktan sonra belirli başlı o an hemen cevaplayamayacağınız sorularla karşılaşacaksınız.Örneğin; Kalacağın yerin adresi nedir? Burada hemen daha önceden yaptığımız booking rezervasyonunda ki adrese bakıp onu yazıyoruz. Takıldığımız sorulara senkronize bir şekilde vidyodan bakarak doldurup devam ediyoruz.

DS 160 formu bittikten sonra randevu almak ve vize ücretini o an ödemek gerekiyor. Ödemeyi orada belirtilen hesaba havale yapıp ya da kredi kartı bilgilerinizi girip gerçekleştirebilirsiniz. Vize ücreti 160 dolar yaklaşık. ( BİZİM ÜLKEDE SÜREKLİ DEĞİŞTİĞİNDEN BİR ŞEY YAZAMIYORUM……TL) ödüyorsunuz. Bazen 1 hafta bazen 3-4 hafta sonraya vize randevusu veriyor.

NOT; UNUTMAYIN RANDEVU ALMAK TARİHİ GÖRMEK İÇİN ÖNCE ÜCRETİ ÖDEMEK ZORUNDASINIZ.

Randevu almak için yine bir yerde hesap açıyorsun randevu kağıdıni ve DS 160 Formu çıktısını alınca işlem bitiyor.

Amerika turistik vizesi için aslında bunlar yeterli ama bizde genel olarak Schengen kalma bir alışkanlık tapu, banka dökümanı o bu şu ne varsa çıkarıyoruz. Çünkü konsolosluk sitesinde destekleyici belgeler istenirse koyun diyor ve Liste olarak bunlar yazıyor. Belirttiğim gibi destekleyici belgeler. Zorunlu değil isteyen koyuyor ama belgesiz gideni de görmedim ama bir tane bile evrağa bakmadılar yazısını çok gördüm ve duydum.Vize alan ancak kendi hikayesini paylaşıp bununla ilgili tavsiye verebilir. Adam çalışıyorsa, çalışmayan adamın sorduğu soruya haliyle cevap veremez.

Amerika genel olarak zaten 10 yıl veriyor ama istisna 5 yıl ya da 1 yıl olabiliyor. İşin tuhaf tarafı bu konuda bize karşı iyiler sanmayın her ülkeye böyle dağıtıyor.Sende bende onda bunda farklı değil kaç yıllık vize verirse versinler, herkes 1 yıl içerisinde 6 ay kalabiliyor. 360 günde 180 gün yani. Evet parça parça oluyor. Peki Amerika’da 6 ay kaldım sonra Kanada’ya gidip orada kalayım çünkü Kanada vizem var. Hayır  6 ay Sonunda kanada vizem var gideyim orada seyahat edeyim olmuyor.Kuzey Amerika arasında anlaşma var.6 ay sonunda Meksika yapacaksın ya da başka ülkeye gideceksin.Ancak şöyle bir durum söz konusu Amerika’da 6 ay sonunda bir avukat ile anlaşıp, turistik vizenizi 6 ay uzatabiliyorsunuz. Bizzat yapan arkadaşım var.

Gerekli dökümanları hazırlayıp, konsolosluğa gideceğin güne geliyorum. Öncelikle Ankara’dan ve İstanbul’dan ve Adana’dan başvuru YAPABİLİRSİNİZ. Samsun’da ikamet eden vatandaş Fransa vizesi için vsf global Ankara’ya başvurması gerekirken, Amerika bu konuda nereden alırsan al randevuya başvur diyor. Bu arada sitede okudum ama Adana seçeneğini hatırlamıyorum. Ben Ankara’dan da İstanbul’dan da vize aldım. İkisi de aynı ortam inanın bana.

Diğer değinmek istediğim konu ise vize içerisinde ki görüşme dili çünkü konsolosluk içinde, ingilizce ve Türkçe seçenekleri mevcuttur. İngilizceyi iyi bilmemenize rağmen, İngilizceden alırsam daha iyi bir profil çizerim diye düşünenler oluyor. Hayır ingilizcen yeterli değilse Türkçe seçeneğini seç ve derdinizi Türkçe anlatınız. ABD sadece para birimi bize göre yüksek bileti ve vizesi pahalı bir ülkedir ama buna rağmen, Dünya’nın her yerinden turist çekmektedir ve bizim ülkemize uzun süreli vize veriyor. Hintlisi, Pakistanlı’sı, Bangladeş’lisi Iraklı’si Suriye’lisi Japonu Çinli’s, bir ton insan tarafından ziyaret ediliyor.

Ben söyledim bana uzun arkadaşıma kısa çıktı diye yazmayın lütfen. Bu iş birazda şansa bağlı. Sizlere, Schengen hikayelerimi anlatsam Roman yazarım. 1 yıllık tan 7 gün aldığım günleri biliyorum.

Diğer bir konu ise vize görüşmesine giderken yaşanan gerginlik ve stres. Keşke herkes Amerika gibi yapsa, ne güzel işte yüz yüze görüşüyor ne kadar isteyip istemediğine nasıl bir insan olduğuna bakıyor duruşundan tavrından sonra da basıyor 10 yıllık vizeyi.Tam tersinine bizlere en yakın olan Avrupa destinasyonu için aldığımı Schengen vizesinde konsolosluktan kimseyle muhattap bile olamıyoruz. Amerika bu konu da daha iyimser çünkü denizaşırı ülke uzak lokasyon paran oldukça gelirsin diyor. Keşke Schengen de böyle yapsa yüz yüze görüşse ve en az 3:5 yıllık vize verseler.

Şimdi benim hikayemi deneyimlerden bir tanesi olarak özetle yazıyorum.

Görüşmeyi ingilizce seçtim çünkü biliyorum.

 • -Merhaba
 • -Merhaba 
 • -Oooo hmmm pasaport Baya dolu
 • -Evet seyahat en büyük hayat sevincim çok seviyorum 
 • -Ne iş yapıyorsun? 
 • -Yurt dışına küçük seyahat organizasyonu yapıyorum. Umuyorum biraz daha öğrenip Amerika’da yapacağım.
 • -Aa daha önce gitmişsin 
 • -Evet 
 • -Nereye gittin? 
 • -Arizona 
 • -Nereleri gezdin şurası burası derken Flagstaff ( küçük bir şehir) den konu açıldı başladık sohbete. —–Amerikan futboluna NFL LİGİ’NİN en iyi oyuncularına diye gülüştuk.
 • -Nereye gideceksin?
 • -İlk olarak Miami Florida ve key west gezip en ucuna kadar gidip fotoğraf cektirip, araç kiralayip geze geze kuzeye çıkıp New York’ta dönmeyi planlıyorum.
 • -Hawaii adaları da yıllardir hayalim Madmen dizisinden dolayı çok etkilendim bir gün gidip uzun uzun çevresinde ki adaları gezecegim ama şimdilik o kadar param yok 2 sene sonra düşünüyorum.
 • Tamam diğer vizeni iptal ediyorum yeni vizeni basıyorum 
 • Çok teşekkür ederim.

Gülüştük, birbirimize iyi günler dinledik ve ayrıldım.

İçeride ki sohbet ettiğim diğer insanlara sordum aldım aldım aldım. Dışarı da ki kafenin karşısında ki insanlara sordum aldım aldım aldım herkeste bir gülücük bir sevinç.

Gurban olam abartmayin ABD vizesi aldınız. Ama bizi mahmut abi var 2 şirketi 8 arabası 1 milyon tl para var hesabında vize vermediler. Olabilir, bir daha başvurun ısrarcı olun. İstediğinizi belirtin İsteyenin 1 vermeyenin 2’yi unutmayın.

Türküz biz.

Son olarak güzel ve keyifli bir görüşmeden sonra vizeyi aldınız bu demek olmuyor ki kesin gidiyorum. Amerika’ya ulaştığınızda sizi yeniden sorguya alıp ne amaçla neden geldin nerede kalacaksın gibi sorular sorabiliyor ve resmi olarak o an oradan seni geri döndürme hakkına da sahip oluyor.2020 Yılı, Kasım ayının başında İstanbul’dan Chicago’ya geldim ve 3 aylık vize verdiler bu durumu anlatan başka bir yazıya aşağıda ki linkten bakabilirsiniz.

https://evrenseladam.com/covid-19-surecinde-turistik-vize-ile-amerikaya-nasil-geldim/

Amerika’da vize alıp, 6 ay kaçak çalışırım diye düşünenler olabilir. Öncelikle bunu önermiyorum ama dikkat edilmesi gereken şey nereden girip çıktığınızdır.Çok fazla bilinmeyen bir bilgiye değinmek istiyorum. 6 Ay kalışlı Amerika vizesini, 6 ay sonunda bir avukat aracılığı ile bir 6 ay daha uzatıp toplam 1 yıl kadar kalabiliyorsunuz. Hatta onu üzerine 6 ay daha uzatıp turistik vize ile 1.5 yıl kalanlar oluyor.Yalnız dediğim gibi ülkeden çıkış yaparken, sınırda sizi 6 aydır buradasın nereleri gezdin ne yaptın diye sorabilirler. Elinizde hali hazır bir fotoğraf yoksa, eee oooo diye kalırsanız üzgünüm ama ülkeyi terk ederken Amerika vizenizi iptal edebilirler. Herhangi bir iptal durumda en az 5 yıl ban yiyorsunuz ülkeye giriş yapamıyorsunuz. Akabinde güvensiz biri olarak adınız listeye yazılıyor ve her Amerika vizesi başvurusunda bu durum karşınıza çıkıyor.

Amerika’da Nereler Gezilir ?

Amerika’da nereler gezilir neler yapılır gibi zaten hali hazırda bir sürü yazı var.Ben yalnızca kendi deneyimlerimi aktaracağım.

Amerika’da gezdiğim şehirler, köyler ve kasabalar;

Ben daha önce Amerika’da yaşarken, Arizona Eyaletine bağlı olan Ulusal parkta uzun uzun ağaçların olduğu Geyiklerin tavşanların arasında Greer adlı bir kasabada kaldım.

 • Albuquerque
 • Greer
 • Eager 
 • Springerville
 • Show low
 • Sedona 
 • Flagg staff 
 • Grand Canyon
 • Phoenix 
 • Tempee (öğrenci şehri efsanevi ortamlar)
 • San Diego 
 • Los Angeles 
 • Las Vegas (what happened there stayed there)
 • North Carolina 
 • Chapel hill 
 • New Jersey
 • New York city
 • Coney Island  
 • Chicago (2020)
 • Minnesota (2021)
 • Mineeapolis (2021)
 • Rochester (2021)
 • Miami (2021)

Bunlar başlıca seyahat ettiğim yerler. Geriye dönüp baktığımda hayatımın en huzurlu ve keyifli çalışma ortamını orada buldum. Çok harika dağ evinde kaldık iki akşama bir jack Daniel’s soslu pirzolalar sıcak şaraplar havada uçuşuyordu.

Umarım bir gün bu değişik ülkeye ziyaret etme gezme fırsatı bulursunuz. Eğer olurda batı bölgesine bie seyahat gerçekleştirirseniz size, Oregon Seattle bölgelerinde ki efsane manzaralı kamp ve doğa hayatı temalı yerlere göz atmanızı tavsiye ederim.

Niagara şelalesini hem Amerika hem Kanada tarafından gözlemlemenizi tavsiye ederim.

UCLA Üniversitesini gezin 

Florida’ya giderseniz tek Miami ile kalmayın Barış Manço’nun temesa geçtiği mikusiki kizilderililerine göz atın.

Bir kere Universal Studios deneyimi yaşayin 

Hooters’da bir kere hamburger yiyin 

Ve Son olrak San Diego’yu görmeden ülkeyi terk etmeyin….❤️ ? 

Sevgiler Saygılar……

Avatar
EvrenselAdam

Küçük yaşlardan beri gelen seyahat aşkı, 2011 yılında ki Afrika Somali seyahati ile Dünya çapında açılmaya başladı. Afrika,Amerika,Asya derken Dünya gezgini oldu. 2011 Yılından beri gerçekleştirdiği seyahat ve otostop anılarını anlatıyor.

View stories

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir