Evrensel Adam''Evreni keşfedemem ama Dünyayı belki''

14 Maddede Hindistan Seyahat ve Gezi Rehberi

Hindistan belki de bugüne kadar hayatımda en çok iz bırakan ülke diyebilirim.  2015 Yılının Aralık ayında İstanbul’dan yalnızca 15 günlüğüne ani bir karar ile çıktığım Hindistan seyahatim, ilk günümde şans eseri Aamir Khan ile tanıştım ve iki evini de ziyaret ettim. Aamir ile geçirdiğimiz kısa sohbet üzerine ”bu ülkeyi anlamak istiyorsanız en az 3 ay gezmelisiniz” dedi. Aamir Khan’ın filmleri hayata ilk farklı açıdan bakmamı sağlayan şey olmuştu. 70 gün kaldığım (60 gün CouchSurfing) bu gizemli ülke de, 70. Günümün öğle sonrasında güney doğuda ki Chennai şehrinden Sri-Lanka uçağına binerek bu müthiş ülkeye elveda dedim. Kuzey,Güney,Doğu,Batı 15 Şehirden ve 10.000 km den fazla yol kat ettiğim Hindistan’da yeri geldi, evsizler ile yan yana  yeri geldi otobüs duraklarında yeri geldi trenler de uyudum. Sayısını hatırlayamadığım kadar otostop çektim. Hayata dair inanılması güç anılar biriktirdim. Gezim boyunca yüzlerce farklı yüzler ve olaylar gördüm. Dağ,köy,şehir, kırsal ne varsa elimden geldiği kadar gidip görmeye çalıştım.Hindistan gezim boyunca insanlar tarafında sıkça sorulan kafa karıştıran soruları maddeler halinde size sunmaya karar verdim. Umuyorum beğenirsiniz ve bir nebze olsun kafanızda ki sorulara cevap vermiş olursunuz.


Sri Lanka Vizesi İçin Tıklayınız


Bu yazımızda elimizden geldiğince Hindistan’a dair bilgileri en ince detayına kadar aktarmaya çalışıyor olacağız. Konuk yazar, Hindistan aşığı  Sn; Özlem Gök Kurt’un kattığı mükemmel katkılar içinde ayrıca teşekkür ederim. Hindistan ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız, Özlem Gök Kurt’un kurduğu ‘Hindistan Gezi Klübü Facebook Grubuna’ kesinlikle üye olmalısız.Özlem Gök Kurt,  tam bir Hindistan aşığı ve 18 kere Hindistan’ı ziyaret etmiş.Benim tanıdığıma göre daha da gider. Yolun açık olsun Özlem’cim yazı için tekrar teşekkür ederim.Hindistan ile ilgili kafanızda ki sorulara daha hızlı bir şekilde ulaşmak ve anında cevap alabilmek için bu Facebook grubuna kesinlikle üye olunuz.Hindistan’a giden ve gitmek isteyen bir çok seyahat severi bir araya getiren bu grupta, yalnızca postları bile takip ederek Hindistan hakkında çok fazla bilgiye sahip olmuş olursunuz.


1) İNEKLER

İlk maddeye inek eklemek istiyorum çünkü İnekler kutsal mı? ve ya onlar ile orada yaşam nasıl sorularını sıkça almıştım. Evet inekler kutsal dana eti falan yenmiyor ama öyle kafanızda düşündüğünüz gibi bir kutsallık boyutu yok. İneklerin sütünden, dışkısından, idrarından kısacası her yerinden yararlanıyorlar. Sağda solda köylerde sık sık ineğe vuran döven insanlara tanıklık ettim. Trafiğe çıktıkları zaman ise; eğer yol tıkanmıyorsa problem yok! Anca sıkışıklık söz konusu ise, sağdan soldan birileri gelip vurup ittiriyorlar. Bufalo’la nehire ve suya giriyor ama sık sık inekler ile karıştırılıyorlar. İnekler suya girmiyor.İneklerin özellikle kutsal oldukları gerçekten taptıkları köy ya da şehir var mı bilmiyorum ama benim gezdiklerim arasında yalnızca yurdum insanı gibi aralarda gezinip dolaşıyorlardı.

2) TRAFİK

Büyük Britanya İmparatorluğunun sömrüsü altında kalan her toplumda ne kadar İngilizlere ait iz görürseniz, işte o kadarı Hindistan da var. Bu sebepten trafik soldan akıyor. Bunlara ek olarak ilk 1 hafta ciddi baş ağrılarına sebep olan bir korna söz konusu. Kornaya basmak bir kültür. Maalesef müthiş bir ses kirliliği söz konusu. İki kişi kaza yapınca, olayı fazla büyütüp devlet meselesi haline getirmezler. Motosiklet kullanan insanlar ile her adımda karşılaşabilirsiniz. Yollar son derece düzensiz ve bozuk. Öyle ki olur da otobüs yolculuğu yaparsanız kafanıza kask falan takın. Şahsen bizzat yaptım. Ana ve büyük şehirlerin yakınlarında paralı yollar da var. Onlar için çok iyi diyemem ama yine de iyi kategorisinde. Yalnız en olumlu tarafı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inde de olan İngiliz kavşak sistemi çoğu yerde bekleme sorununu çözüyor. Zaten insanlar, özellikle de motosiklet ve tuk-tuk 3 Tekerlekli İnsan taşıyan araç) her bulduğu yere burunlarını sokuyorlar. Hindistan’da ki bu araya burnunu arabayı sokma durumları İstanbul’da yaşamış trafikte araba kullanmış ve dolmuşla seyahat etmiş birisine fazla ilginç gelmeyecektir. Fark tabikide var; 1.2 Milyar nüfus.

3) ULAŞIM

Hindistan’a nasıl giderim ?

Hindistan bordo pasaporta sahip Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Vize almanın kolay olduğu bu ülkede son yıllarda vize fiyatı bir hayli artmıştır. Hindistan’a ulaşım nereden gideceğinize göre değişir ama Türkiye’den gidecekler için en uygun rota; İstanbul-Birleşik Arap Emirlikler aktarmalı-Mumbai ya da Delhi şehirleridir. Aktarma yaptığınız Abu Dhabi,Dubai,Bahreyn v.b. Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerinde transit vizeye 72 saate kadar ihtiyacınız yoktur. Bu sebepten dolayı 72 saate kadar bekleme süresi olan uçak biletini gönül rahatlığı ile alabilirsiniz ama zaten o kadar uzun aktarma süresine sahip uçak bileti yoktur. Taşıyıcı firmalar genellikle, Emirates,Gulf Air,Etihad başı çeken aktarma uçuşlu havayollarıdır. Aktarma ülkesinden Spice Jet ya da Air India adıyla Hindistan hava yollarına geçiş yaparsınız.Ben bunlar ile uğraşmak istemiyorum diyenler ise Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Delhi ya da İstanbul-Mumbai direk uçuşuna buyrunuz. Tabi ki direk uçuş fiyatları dünyanın neresine giderseniz gidin aktarma uçuş fiyatlarına göre oldukça pahalıdır. Uçak fiyatları yer, zaman, sezon ve firmaya göre 300-800 dolar arası değişmektedir.

Dünyanın Amerika’dan sonra ve Avrupa toplamı hariç, en büyük tren ağlarından birisine hoşgeldiniz. İngilizler zamanında harbiden de her bir tarafı demir ağlar ile örmüş.90.000 km den fazla bir raylı sisteme sahip olan Hindistan’da, doğal olarak tren ulaşımı da başı çekiyor.Bu ülkenin yüz ölçümü ise; 3.287.000 km². Tren biletleri farklı kategorilere ayrılıyor. Öncelikle Hindistan nüfus olarak çok fazla kalabalık bir ülke olduğu için bir yere gitmeden en az 1-2 gün önce tren rezervasyonunuzu yapıp bileti satın almaya çalışın. Tren istasyonlarında sizi kandırmak isteyen insanlarda olacaktır bunlara dikkat ediniz.

Tren Rezervasyonları

Dünyanın en büyük 2. tren ağına sahip olan ülkeye hoşgeldiniz.İlk olarak istasyondan direk rezervasyon yapabilir ya da tren bileti satın alabilirsiniz. Tabi ki de uygunluk durumuna göre size bilet verecekler ya da rezervasyon yapacaklardır.Seyahat Acentası. Nerdeyse tüm seyahat acentaları size küçük bir komisyon karşılığı tren bileti alma konusunda yardımcı olacaktır. (Yeni Delhi-Jaipur en kalabalık rotalardan bir tanesidir) Seyahat Acentalar’ından bilet almak istemiyorum ve ya güvenemiyorum derseniz online olarak http://www.indianrail.gov.in/    sitesinden rezervasyon yapıp bilet satın alabilirsiniz.Hindistan’da herhangi bir tren istasyonunda tren bileti almaya çalışırken, Hint sisteminin oldukça yavaş olduğunu göreceksiniz.Bu sebepten dolayı seyahat ile ilgili herhangi zor bir durumda kalmamak için tren istasyonuna erken gitmenizi şiddet ile tavsiye ederim. Her şehrin (özellikle büyük şehirler) kendi tren sistemleri için aplikasyonları vardır. internete bağlı olduğunuz bire anda bu aplikasyonlara Google Play ya da App Store üzerinden ulaşıp, telefonunuza indirebilirsiniz. Örneğin; Mumbai yerel trenlerini; M-INDICATOR

Hindistan’da her hangi bir tren istasyonunda  tren bileti almak isterseniz, öncelikle nereye giderseniz gidin “RESERVED TICKET” almak istiyorum diyeceksiniz. Özellikle gittiğiniz gün bilet almak istediğiniz gün ise bunu belirtmeniz gerekmektedir. Daha sonra gideceğiniz yöne tren var ise size kod numarası verecekler ve bununla birlikte bir form doldurmanız gerekiyor. Bu form üzerinde hangi sınıfta gideceksiniz o sınıfı yazacaksınız.  En uygun ve ucuz aynı zamanda da kontrolsüz olanı “SEAT CLASS” dır. Yalnız burada yolculuk yapmak gerçekten her baba yiğidin harcı değildir. Genel olarak Seat Class’da insanlar üst üste biner ve her yerden el kol çıkar. Havasızlık ve koku olayına değinmek bile istemiyorum. Bir sonra üst düzey sınır ise; “SLEEPING CLASS” dır. Bu sınıfı bir nevi kuşet vagon olarak düşünebilirsiniz. 2’li ya da 3’lü şekilde açılıp yatak şekline dönen koltuklarda uyuyarak yolculuk yapabilirsiniz. Benim de bilet almadan çok fazla kullandığım sınıf fiyat ve kalite bakımından en fazla önerilen sınıftır. Sleeping Class’a bilet alırken üst katta olmasına önem gösteriniz. Benim param var kaliteyi biraz daha artıracağım dersen, seni The FIRST CLASS AC, AC-TWO TIER,AC THREE TIER sınıflarına alalım.

 • AC THREE TIER; Bu tren ve vagon klimalı yatacak yer verir ve 3 katmanlı yataklardan oluşur.Diğer sınıflara göre az donanım vardır. Okuma lambası yoktur. Vagon totalde 64 yolcu taşımaktadır.Nevresim takımı verirler ve bu fiyata dahildir. Son zamanlarda donanımı oldukta artmıştır. Kısacası ben biraz daha para vereceğim ve klimada istiyorum derseniz en uygun sınıf sizin için budur.
 • AC TWO TIER; Bu tren ve vagon klimalı yatacak yer verir. Bir önceki sınıfa ek olarak: 2kat yatak, geniş oda, perde ve bireysel okuma lambası verirler.Yataklar, iki kademeli altı, dört kişilik koylarda, antrenörün genişliği boyunca,perdeler yukarıdan aşağıya doğru yürüyen insanlardan bazı gizlilik sağlamak üzere düzenlenmiştir. Yatak ücretine dahildir. durumunda 46 yolcu kapasitesi vardır.
 • AC FIRST CLASS; Tıpkı havayolu firmalarında ki gibi trenlerinde en pahalısı bu sınıftır. Peki bu sınıfta diğer 2 sınıfa ek olarak neler bizi bekliyor.Bu özel klimalı vagonalr yalnızca popüler destinasyonlarda bulunur. Vagon yolcu taşıma kapasitesi 28-24 arası değişir.Rajdhanis, Durontos ve AC Ekspresslerinde bulunur. En çok sevilen özelliği ise, vagonlar halı kaplıdır ve çiftlere özel kapalı yerlere sahiptir.
 • DISABLE(ENGELLİ) CLASS; Bu da denediklerim fazla tavsiye etmediğim ama çılgınlık arayan ya da düşük bütçeli gezginler için alternatif bir yol olabilir. Tren durduğu anda kocaman DISABLE yazısını gördüğünüz vagona atlıyorsunuz. Her durakta görevliler kotrole geliyor bazen sizi kovalar bazen de turist olduğunuzu fark ettikleri için bir şey demezler. Eğer olursa size bir şeyler konuşmaya başlar iseler kesinlikle sesinizi çıkarmayın ya da İngilizce konuşmayınız. Böylelikle belirli bir süre konuşup, dertlerini anlamadığınızı düşünerek bırakıyorlar. Kalabalık tren hatlarında bu sınıf ap ayrı bir kurtarıcıdır.

Tüm bunlara ek olarak MAHACAJA EKSPRESİ vardır. Bu tren yolculuğunu ayrı başlı başına bir gezidir. Ücreti 2900 ile 26.000 Amerikan Dolar’ı arası kategorilere göre değişmektedir.Eğer değişik, mistik ve kültürel bir şeyler arıyorsanız, paranızda var ise adresiniz kesinlikle bu tren yolculuğu olmalıdır.


Rotası;Aurangabad,Udaipur,Jodhpur,Bikane,Jaipur,Sawai,Agra,Fatehpur,Orchha City,Khajuraho,Varanasi (en sevdiğim),Lucknow,Gwalior,Balasinor,Yeni Delhi.


Hindistan seyahatimin yarısından fazlasını tren seyahati, kalan diğer yarısını ile otostop yaparak geçirdim. Size değişik, ilginç, aciz ya da komik gelebilir ama bir kere bile bilet satın almadım. Kondüktör her geldiğinde ya sürekli Türkçe konuştum, ya sürekli gideceğim yerin adını tekrarladım ya da sürekli vagonlar arasında yürüdüm. Tabi ki de tavsiye ettiğim bir yol biçimi değil çünkü inanılmaz ötesi yoruluyorsunuz ama çok düşük bütçeli gezginler arada sırada deneyebilirler.

Hindistan’da ki en uzun tren yolculuğum ise en güneyde ki Allepy (Allapuzza) şehrinden, Jaipur şehrine olan ve 49-50 saat arası süren tren yolculuğu olmuştu. 2 Gün boyunca  tren, insanlar, satıcılar ve raylardan başka bir şey görmedim. Bu ilginç deneyime değdi mi diye sorarsanız, sonuna kadar değdi…

Hawa Mahal Sarayı
Tuk Tuk Tüm Hindistanda

TUKTUK; Kısaca 3 tekerlikli motosiklet. Kendi özel taksimetre sistemi vardır.Asya ülkelerinde ve Hindistan’da çok yaygın olan bu araç, genellikle kısa mesafelerde trafikten hızlı bir kaçış yolu olarak kullanılıyor. Tabi ki de her blogda yazıldığı üzere pazarlık olmazsa olmazı. Talep edilen ücretin yarısını teklif edin ya da Tuk-Tuk metre açmasını isteyiniz.

ALTERNATİF TAKSİ SİSTEMLERİ

Olacab, ShareTaxi, Uber ise Android ve İos programlarından indirip rahatlıkla kullanabileceğiniz özel taksi sistemleridir. Normal taksiden kesinlikle daha az ücret ödersiniz ve daha güvenlidir.Ayrıca aynı yöne gideceğiniz farklı kişileri yoldan toplayarak alıp gitmeleri de toplam ücreti bölme açısından size çok fazla uygunluk sağlayacaktır.

Normal bildiğimiz yurdum taksisi de mevcuttur.

Otobüs; Genellikle eski tip Leyland marka otobüsler mevcuttur. yeni lüx ulaşıma elverişli ve yatarak seyahat edebileceğiniz otobüslerde vardır ama yolların çok fazla engebeli ve bozuk olmasından dolayı fazşa tavsiye edilmez. Yine de bulunduğunuz şehre ve bölgeye göre bunlarıda deneyimleyebilirsiniz. Hindistan’da çok fazla otobüs ile seyahat etmediğim için bu konula alakalı çok fazla deneyim ve bilgiye sahip değilim.

Otostop; Dünya’nın bir çok ülkesinde otostop çektim. Hindistan otostop konusunda en hızlı ülkelerden bir tanesi ama yine de yalnız seyahat eden kadınlar için fazla öneremem. Eğer ki normal bir kaskınız var ve yalnız iseniz, motosiklet kullanan insanların %70 i sizi alacaktır. Otostop sonunda fotoğraf çektirmek ve telefon numaranızı almak isteyebilirler. Bu durumu yanlış anlamayın. Kaç kere numaramı aldıktan sonra, gittiğin yere ulaştın mı diye soran insanlar ile karşılaştım. Hindistan hayatım boyunca en çok otostop çektiğim ülkedir. Tahminim 5000 km civarı otostop çekmişimdir ve anlattığım yöntemi kullanarak kask ile bindiğim motorsiklet sayısını ne yazık ki hatırlayamıyorum.


Hindistan EvrenselAdam Otostop Macerası

Hindistan’da Unutamadığım Başlıca Otostop Anılarımdan Kısa Anekdotlar

1) Jaipur’da Amber Fort sarayına giderken alan adam kuyumcu çıktı.Önce dükanına götürüp yemek ısmarladı. Daha sonra özel şoförü ile bütün şehri gezdirip, gideceğimiz yerin dibine kadar bıraktı.

2) Jaipur-Yeni Delhi arası kamyon şöförü. Bu kamyon şoförü ağabeyimiz hiç dil bilmemesine rağmen yol boyunca sürekli iletişim kurmaya çalışıp, zorla para verip, yine zorla yemek ısmarlamıştı. Ardından sırf benimle arkadaş olabilmek için Facebook hesabı açmış, İngilizce konuşan birini bulun gideceğiniz yere ulaştınız mı diyerek benimle iletişime geçmişti.

3) Visakhapatnam (Vizag) den Chennai’e 800 km lik otostop serüveninde ki  kapıları olmayan kamyoncu ağabey. Önce yorgunluktan bayılmak üzereyken beni alıp, 4 saat yolculuğun ardından evine götürüp karısı ve kızına yemek hazırlatıp, yemek ikram eden adam. Ailenin fotoğraf makinama bakıp uzun uzun incelemesi ve evde ki eski her şey hala gözlerimin önünde.

4) Puri şehrinde motosikletine alan bir kişi, zorla tren istasyonunda durup bana bilet alıp yollamıştı. Uzunca sarılıp ardından da selfie çektirmiştik.

5) Varanasi’de tüm istememe ısrarlarıma rağmen 7 kmlik merkeze giden yolu bisikleti ile taşıyarak götüren, yolda çay ve son durakta yemek ısmarlayan gönlü zengin bisiklet ile yolcu taşıyan kardeşim. Son durakta çantamdan kalan eşyalarım arasından en sevdiğim mavi T-shirtümü ona hediye edip yollamıştım.

6)Chennai şehrinde motosikleti ile alıp, ters yönde olmasına rağmen gideceğim yerin önüne kadar bırakan, enteresan bıyıklı amca.

7)Puri-Chennai arası ana yoldan alıp yine tren istasyonuna götürüp bilet alan motosikletli çocuk

8)Rishikesh’de Himalaya dağlarını gezerken, yoldan gelen motosikletlinin beni alıp bütün gün dağ,taş,dere,tepe gezdiren adam

9)Puri şehir merkezinden yaklaşık 50 derece sıkcaklığın altında kuzeye çıkmaya çalışırken, beni alıp bütün yol whiskey içip 50 tane soru soran genç arkadaşlar.

10)Yoga’nın başkenti Rishikesh’e giderken 250 km arkada yatarak gittiğim ambulans ve ambulans şöförleri


At arabasına bile otostop çekebileceğiniz ülke…


​​

Kalabalık olan bu ülkede doğal olarak havalimanı ve uçuşlar da çok fazla yaygın. Hindistan’ın yerel hava yolları Air India ve SpiceJet en çok kullanılan hava yollarıdır. Bunlara ek olarak Air Asia ve Indigo hava yolları vardır. Özellikle Air Asia Asya’da en fazla destinasyona uçan hava yollarından bir tanesidir.

ÖNEMLİ; Uçak bileti çıktısını havalimanına almadan gitmeniz şiddetle tavsiyemdir. Aksi taktirde havalimanın en başında ki giriş kapısından bile içeriye giremezsiniz. Havalimanına giremeyeceğiniz için o an hemen çıktı alamayıp uçağınızı kaçırabilirsiniz. Yeni Delhi havalimanının giriş kapısından en sağ köşeye yürüdüğünüz zaman çıktı hizmeti veren bir yer mevcut ama Hindistan’ın diğer şehirlerinde ki hava limanlarında böyle bir hizmet var mı bilmiyorum.


→ UÇAK BİLETİ ÇIKTISI ALINNNNNN! ←


4) YARDIMSEVER POLİSLER

Başınıza ne olay gelirse gelsin direk polise başvurun. Gerçekten dürüstler ve ellerinden geldiği kadar yardımcı oluyorlar. Şahsen başımdan geçen olaylardan bir tanesi; Varanasi’de adamın biri önce traş edeceğim deyip daha sonra masaj yapmaya kalktı. Oradan geçen bir memura durumu bildirdikten 5 dakika sonra 3 tane daha polis gelip adamı haldır paldır götürdüler. Diğer anım ise; Kolkatü şehrinde küçük bir liseli beni dolandırmaya çalıştı. Polise durumu bildirdikten sonra yanıma gelip, polis arabasının arkasında demir parmaklıklar içinde çocukla buluşma noktasına gidip, çocuğu kıskıvrak yakaladık. Sana dedim oğlum “Türk’e böyle hareketler yapılmaz.” Rishikesh şehrine otostop ile giderken şehre 10 km kala gece 03.00’da yolda kaldım. Beni gören bir polis yağmurun altında yolunu değiştirip beni motosikleti ile 10 km götürüp Rishikesh merkeze kadar bıraktı.

5) YARDIMSEVER İNSANLAR

Bu başınıza sıkça gelebilecek bir olay. Bir yere gittiğiniz de yardıma ihtiyacınız olsa da olmasa da yardım ediyorlar. Hint insanından yardım istemek konusunda kesinlikle çekinmeyin. Misafir bir nevi Krişna, yani Tanrı gibidir. Zaten yardım etmeyi çok fazla seven bir topluluktan bahsediyoruz.

Örn1; Başkent Yeni Delhi’de yanımda ki arkadaşımın telefonu bir çukura düştü. Her tarafı demir ızgaralık ile kaplı olan çukurun içinden telefonu almaya çalışırken 1-2 kişi geldi. Ardından sayı git gide çoğaldı. En sonunda 20 den fazla insan hep bir elden demir ızgarayı kırıp telefonu kurtardılar.

Örn2; Rishikesh’den Başkent Yeni Delhi’ye otostop çekerken,  yolda bir grup asker beni görüp yanıma geldiler. Durumumu öğrendikten sonra zorla otobüse bindirip otobüs biletini alıp beni başkent Delhi’ye otobüs ile yolladılar.

Örn3; Yeni delhi’den Rishikesh’e otostop çekerken, beni motosiklet ile alan 2 genç önce köyüne götürüp yemek ve tatlı yedirdi. Daha sonra uyumam için yer verdiler ve en son beni tekrar ana yola geriye bırakıp, Ambulansa otostop çekip beni ona bindirdiler. (Ambulansa otostop hikayesini okumak isterseniz tıklayınız)

Örn4; Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de internet bulmak için Mc Donalds’ın önüne gittik. Couchsurfing’den gelen mesajlara cevap verirken bir çocuk yanıma gelip; ”yardıma ihtiyacınız var mı?” diye sordu. Daha sonra 4-5 kere ısrar ederek yanıma geldi. Bende en son sinirli bir şekilde dönüp; ”kalacak yer arıyoruz yardımcı olabilir misin?” dedim. Akabinde evine gittik ve misafiri olduk. Bir sürü yemek ısmarladı. Hep beraber yedik içtik eğlendik.Hala arada hal hatır sorarız.


Yolda,trende,arabada,takside,yürürken,koşarken,takla atarken her yerde soru sorduğunuzda  ya da hissettikleri anda yardıma koşan düzinelerce insan ile karşılaşacaksınız. Abartmıyorum Hindistan’da insanların yardım anılarından en az 100 sayfalık bir öykü çıkarırım. Gerisi siz anladınız.


6) YAŞAM

Bildiğiniz üzere aşağı yukarı 1.3 Milyar nüfüslü ülke dünyanın en büyük demokrasisine sahiptir. Biliyorsunuz biliyorsunuz:) Doğal olara, Dünya’nın en kalabalık 2. ülkesi olan Hindistan’da, 17 den fazla dil konuşuluyor. ”Hindistan, dünyanın en önemli dinlerinden olan Hinduizm, Budizm, Jainizm ve Sihizmin doğum yeridir. Ayrıca, Zerdüştçülük, Yahudilik, Hristiyanlık dinleri M.S. birinci yüzyıldan itibaren ülkeye gelerek bölgenin çeşitli kültürünü şekillendirdi.”Giriş katında yahudi, bir üst katta Müslüman, bir üst katta Budist ve son katında Hindu oturan bir apartmanı şahsen  kendim ziyaret ettim ve gördüm. Kimse kimsenin ne dini hakkında konuşuyor ne de herhangi bir yorum yapıyorlar. Hinduizm oranı %78 civarında. Hindistan’da 100 milyon insan günlük ortalam 2- 2.5 doların altında yaşamlarını sürdürüyorlar. İnsanlar çok fazla arkadaş yanlısı oldukları için yabancı görünce bazen tuhaf tuhaf bakıp, bazen de resim çektirmek istiyorlar. Selfie (Özçekim) ülke de çok moda ve yaygın durumda. Yanınıza gelip sürekli Selfie çektirmek insanlar olacaktır bunlara fazla aldırış etmeyiniz.

Diğer bildiğiniz bir konu ise  fakirlik. Maalesef çok fazla nüfus yoğunluğu olan bu ülke de  her bir adımda fakirlik kelimesinin gerçek anlam terimi ile karşı karşıya gelebiliyorsunuz. Her bir köşe de dilenen ve para isteyen insanlar 1 hafta sonra gözünüze gayet normal geliyor ve ister istemez alışıyorsunuz.  Bunun yanı sıra Hintliler genellikle dinlerine düşkün insanlardır. Yoga ve Meditasyonun da başkenti olan Hindistan’da genellikle Goa ve Rishikesh şehirleri bu konularda başı çekerler. Ülkenin en büyük gerçeklerinden olan fakirlik konusuna ister istemez değinmek istedim. Gerçi ekonomileri büyüyüp sürekli gelişiyor ama nüfus aşırı fazla olduğu için maalesef yetmiyor.

Ülkenin vazgeçilmez festivallerinden ve çok renkli sahnelere yol açan Holi Festivali ise bu ülkenin ve insanının ne kadar renkli olduğunu gösteren en büyük örneklerden bir tanesi. Bu festival’in canlı örneklerinden İbrahim Durhat (hızlıgezgin) kardeşime göz atıp eğlenceli videolar bulabilirsiniz. Müzik, eğlence, dans ve sokakta yaşam ise Hindistan’ın her metrekaresinde bulabileceğiniz bir şeydir. Hindistan’ın diğer başı çeken çekiciliği ise hayvanların ve insanların bizim pek görmeye alışık olmadığımız şekilde iç içe yaşamasıdır. Kendi gözlerimle tek bir karede; kedi, köpek, maymun, domuz, horoz, v.b hayvanlar gördüm. Bu ülke de ki inanış biçiminden mi ya da kültüründen mi bilmiyorum ama hayvanlarla iç içe olan muhteşem mistik bir hava söz konusu.

Günlük yaşamda çok fazla X kuşağı anne ve babalarımızın geçmişte anlattığı ama artık Türkiye’de olmayan kültür ve yaşamı, Hindistan’da hala bulabilirsiniz. Yol kenarında ellerinde daktilo ile çalışan mahkeme görevlileri, finansal muhasebeciler, berberler, diş doktorları (ya da her neyse ama diş çekiyor), sigara satanlar(marlbora abi gel marlbora), eski üsul tartı ile tartan manav, bakkal, v.b, ayakkabı tamircisi, terzi, tütün satıcıları, çay satıcıları, çöp toplayıcılar, limonata satıcıları… kısacası bir insanın kişisel ve temel ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü yalnızca sokakta bulabilirsiniz.


Yol üzerinde sağda solda sık sık el ele tutuşan aynı cins insanlar görebilirsiniz. Bu durum sizi yanıltmasın düşündüğünüz gibi bir durum söz konusu değil.


Dişleri son derece temiz,güzel ve beyaz olsan Hintlilerin olmazsa olmazı tabi ki de diş fırçalamalarıdır. Bu sebepten dolayı, sık sık diş fırçalayan Hintli görmeniz sizi şaşırtmasın. Ek olarak misvak içerikli diş macunlarında da satın alıp kullanabilirsiniz. Özellikle kutsal şehir diye adlandırılan Varanasi şehrinde, tren istasyonunda neredeyse herkesin ağzında misvak vardı. Sürekli dişlerine sürtüp sürtüp tükürmelerinin sebebini bir türlü anlayamamıştım. Kendim 0.2 rupiye bir tane misvak alıp kullanmaya başladıktan sonra fark ettim ki, misvak insana sürekli tükürme hissi veriyor.

7) YEME & İÇME

 • Aslında bu konu için başlı başına yazılmış kitaplar var çok detaylı bilgi vermek haddimize değil çünkü yemek kültüründe master degree yapmış bir ülkeden bahsediyoruz ama kendimce edindiğim tecrübelerden bir kaç bilgi paylaşabilirim.
 • Öncelikle yalnızca pişmiş yemekleri tercih ediniz ve elinizden geldiği kadar çiğ yemeklerden uzak durunuz
 • Hindistan’da bir baharat var ne olduğunu tam olarak hala çözebilmiş değilim ama inanın bana olips tarzı şekerin içine bile ne olduğunu anlamadığım bu baharattan koyuyorlar.
 • Eğer acıya benim gibi dayanıklı bir insan değilseniz, nerede yemek yerseniz yiyin ama  kesinlikle ”No Spicy” acı yok kelimesini kullanın ve inanın ki azıcık koydum bir şey olmaz gidi deyimlere inanmayın çünkü alışık olmayan bir bünyeye onların azıcığı dağ gibi gelebiliyor.
 • Sokak yemekleri genel olarak çok fazla tavsiye edilmiyor ama ben tavsiye ediyorum. Tabi ki de bünyesi aşırı dayanıksız bir insansanız kesinlikle denemeyin ama normal bünyeye sahip bir insan en azından 3-5 kere sokak yemeği denemeli. Ben 70 günün neredeyse 50 gününde sokak yemeği yedim ve yalnızca bir kere hastalandım.
 • Fazla baharat ve acıdan elinizden geldiğince kaçının çünkü alışık olmayan bir bünyeye sahip olduğumuz için, ishal ya da kabız olma söz konusudur. Bu sebepten ötürü duruma göre muz yiyin ya da kola için. Özellikle kola yanlış alınan besin sonrası vücudu ve mideyi hızlı bir şekilde toplayıp temizliyor.
 • Hindistan genellikle vejetaryen bir ülke olduğu için restauranta gittiğinizde, öncelikle  size Non Veg ya da Veg diye bir soru yönelteceklerdir. Bu yemeğinizi Vejetaryen ya da normal mi almak istersiniz demektir. Eğer et ya da tavuk yemek isterseniz Non Veg seçeneklerinden bakmanız gerekmektedir. Hani Hindistan da et yoktu dediğinizi duyar gibiyim. Kuzu ve Bufalo eti gayet yaygın ve mevcuttur. Özellikle Müslüman mahallelerinde Türkiye’de bile tatmadığınız değişik kebap lezzetlerini tadacağınız iddia edebilirim. Kuzu kebabının başkenti ise ‘LUCKNOW’ şehridir.

Hayatımda yediğim en güzel tavuğu ise Old Delhi’de arkadaşımın götürdüğü bir sokak arasında bir mahallede yemiştim


 • Tabi ki de benim gibi sürekli sokak yerine, üst düzey güzel restaurantlarda daha hijyenik yemekler bulabilirsiniz ama sokakta alacağınız tadı alabilir misiniz orasını bilmiyorum. Bu tarz restaurantlarda yemeğinizi bitirdikten sonra size tas içerisinde sıcak su ve limon getirebilirler. Bunun amacı ellerinizi temizlemeniz içindir. Limonu, sıkıp güzelce elinizin her yerini temizleyip daha sonra sıcak suda temizliği bitirme işlemini gerçekleştirdiniz.
 • Tam bir meyve cenneti olan Hindistan’da sokaktan alacağınız meyveyi gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz. Gün içerisinde ki su ihtiyacınızı bol bol meyve tüketerek karşılayabilirsiniz. 1 kg mandalina fiyatı ortalam 1.3 tl civarıdır. Kavun tarzı tatlı bir meyve olan Papaya meyvesi baş önerilerim arasındadır. Tabi ki her köşe başında bulabileceğiniz Hindistan cevizi ve bir çok tropikal meyveler geziniz boyunca vazgeçilmezleriniz arasında olacaktır.
 • Arkadaşlar Hindistan’da gerçekten çok fazla pis yerlerde konakladım, tuvalet kullandım, yemek yedim ama asla ve asla dışarıdan su içmedim. Su konusunda önerebileceğim şey kesinlikle favorim olan ve her yerde bulabileceğiniz ”Bisleri” marka sudur.
 • Sokaklarda satılan çay ve limonlu çayı ise keyifle içebilirsiniz. Şahsen 70 gün boyunca çay konusunda en pis ve en temiz yer arasında hiç bir problem yaşamadım. Bunlara ek olarak sokakta bizim karlama tarzı ve şeker kamışı suyunu da içerken içine buz atmama konusunda ısrarcı olmanızı tavsiye ederim.
 • Yine kulaktan kulağa yayılan bilgiler ve İnternet üzerinden okuduklarınıza göre; el ile yemek yeme olayına değinmek istiyorum. Evet! belki bize göre değişik olan bu durum üzerine Hintli samimi olduğum insanlar ile sık sık sohbet ettim. Ortak cevap ise, çatal kaşık da kullanmayı biliyorum ama bundan aldığım zevk ve hazzı ne yazık ki ondan alamıyorum. Aşırı pis ortam ve görüntülere dayanıklı bir insanımdır ama yer yer beni  de misafir edildiğim yerler de karşımda Şapur şupur ağzını oynatıp, eli ile bastıra bastıra tabağı temizleyen insanlar görmek etkilemedi dersem yalan söylemiş olurum. Özellikle Visakhapatnam şehrinde katıldığım görkemli Hint düğünün de ki görkemli kıyafetli Armani falan takılan insanların sürü halinde hep beraber ellerini batıra batıra o güzelim yemeklerini yediklerini gördükten hala gözlerimin önünden gitmiyor.
 • Bildiğiniz ya da bilmediğiniz üzere güneye indikçe ekvatora yaklaşılan ve doğal olarak da aşırı sıcak olan Hindistan’da günde en az 2 litre üzerinde su içmenin sağlığınız açsından çok yararlı olacağını unutmayınız. Ek olarak da bol bol taze meyve.
 • Sokağın her adımın da her köşesinde farklı lezzetler ve tatlar bulacağınız şüphesizdir.
 • Aklıma gelen gelmeyen sayıp sayamayacağım sonsuz yemeğin olduğu bu ülke de çok kafanızı karıştırmayın deneye deneye gidin derim. Ahmet’ten bunu duydum, Ayşe bunu yemeden kesinlikle dönmeyin dedi gibi konulara fazla takılmayın. Biraz anı yaşayın.
 • İnekler çok fazla olduğu için, doğal olarak da sütte çok fazla. Bu sebeptendir ki Hindistan’da ki sütlü tatlılar da hayatımda yediğim en iyi sütlü tatlıların başında yer alır. Visakhapatnam şehrinde ki katıldığım Hint düğününden sonra, çok ciddi tatlı krizine ramak kalmıştım ve devamında ki 1 hafta boyunca ağzıma hiç tatlı koyamadım. O kadar mükemmel ve güzellerdi.

8) TEMİZLİK

Yeni Delhi India Gate
 • Tamam kardeşim hepimiz biliyoruz ülke pis ve o gizemi pisliğinde yatıyor. Öncelikle Hindistan’ın en pis ama en gizemli şehrinin Varanasi olduğunu unutmayınız. Hani şu meşhur Ganj nehrine kıyısı olan, ölülerin yakıldığı ve küllerinin kendisine döküldüğü Ganj nehri. Olur da çılgınlık yapıp bu nehre girerseniz kesinlikle ağız burun göz hatta kulağınızı kapatınız. Ben girmedim ama bir daha ki sefere bu çılgınlığı kesin yapacağım.
 • Burada ki ilk önerim ister 10 ister 100 gün dolaşın ama o ıslak mendil elde belde çanta da her yerde olsun lütfen.
 • Durum ne olursa olsun günde en az 1 kere duş almaya özen gösterin.
 • Buf ya da benzeri şeyler ile ağzınızı özellikle tozlu ve kalabalık şehirlerde kapatınız. (Yeni Delhi,Eski Delhi,Mumbai,Jaipur)
 • Bir yer de yemek yiyip, oturup kalktıktan sonra ellerinizi en az 2 dakika yıkayınız ve ıslak mendil ile siliniz.
 • Cana yakın ve sıcak insanlar olduğunda sık sık el sıkışmak ve tanışmak isteyeceklerdir. Gerisini siz anladınız.
 • Dünya üzerinde en fazla kirliliğin bulunduğu topraklarda bulunduğunuzu unutmayınız. Sokakta büyük tuvaletini yapanlar var mı?Evet! var hem de kaç kere gördüm. Bu durumlar tabi ki size  tuhaf gelecek ama dediğim gibi bu ülkeyi anlayabilmek ve kavrayabilmek için minimum 1 aydan fazla kalınması gerekiyor.
 • Yine otel,hostel, misafir evi v.b benzeri konaklamalarda nevresim,havlu, battaniye temizliğinize dikkat ediniz. Eğer lüks ve kaliteli bir yerde konaklamıyorsanız, gitmeden önce en azından yanınıza küçük seyahat havlunuzu ya da tek kişilik nevresim,örtü tarzında bir şeyler alın yatmadan önce yatağa serin. Ben çoğu yerde uyku tulumumu  nevresim gibi serip uyudum yada içine girip yatarak kullandım.
 • Her nerede duş alırsanız alın, mutlaka duş sırasında terlik giyiniz. Vallahi bak. Hindistan’dan 4.4 tl ye parmak arası terlik aldım. Ah canım benim. Benimle dünyaları gezip Tayland Phi Phi adasında kayboldu…
 • Tüm Hindistan gezim boyunca dişlerimi her zaman market ya da bakkaldan satın aldığım su ile fırçaladım. Size de aynısını öneririm.Pis yerlerde uyudum, pis yerlerde yemek yedim ama kesinlikle ağzımı çeşme suyuna bir kere bile koymadım.

9) PARA

Yeni Delhi Lotus Temple

Gerek Hindistan gerek yurt dışında ki diğer ülkelere seyahat etmeden önce yanımızda ne kadar götürmeliyiz ve ne kadar harcarız. Dolar mı? Euro mu? almalıyız soruları sık sık kafaları kurcalayan sorulardır. Öncelikle şunu belirteyim ki yurt dışına seyahat edeceğiz bir çok ülke de master logolu Atmlerden para çekebilirsiniz. Bu yol en güvenli yolların başında gelir. Bunlara ek olarak tabi ki de kredi kartları ya da banka kartları kullanımı ikinci sırayı alır. Hindistan para birimi Hint Rupisidir. Hint Rupisi Tl’den daha az değeri olan bir para birimi olsa da özeliikle son yıllar da git gide güç kazanmıştır. Hindistan için büyük tavsiyem yanınıza giderken hiç nakit götürmemenizdir. Tabi ki de kendini güvende hissetmek için almayak isteyenlere saygım sonsuzdur. Hindistan havalimanına indiğiniz de herhangi bir ATMye gidip normal Türk banka hesabı kartınızı sokup TL hesabınızdan direk Hint Rupisi çekebilirsiniz. Avrupa, Amerika ve bir çok ülke de bu sistem mevcuttur. Buna ek olarak Asya kıtasında yaygın olan Dolar para birimini de kullanabilirsiniz. Cebiniz de ki doları kesinlikle şehir merkezinde ki bir dövizciden bozdurunuz. Havalimanın da taksiye ya da başka bir taşıta binip, gideceğiniz yere kadar para çekmeniz makuldür. Hindistan da güvenlik sebebi ile Atmlerden en fazla 10.000 Hint Rupisi yani 2017 (560TL) para çekebilirsiniz. Eğer çok fazla lüks seyahat etmiyorsanız, bu miktar uzunca bir süre işinizi görür. İster 10.000 rupi, ister 1000 rupi çekin atm’lerin size uygulayacağı kesinti aynıdır. Atm komisyon ücreti 100-200 rupi arasında değişmektedir.Bu sebepten dolayı ilk para  çekişinizde işinize yarayacak kadar para çekmeye özen gösterin. Burada ki yazım olsun, sohbetler de ve yahut seyahat sitelerinde olsun. En çok belirttiğim şey ben herhangi bir ülke de Euro,Dolar kullanacağım, gitmeden önce Dolar, Euro hesabı açtırdım. YAPMAYINNNNNN Kesinlikle Euro ve Dolar hesabında ki parayı banka atm’sinden ÇEKEMEZSİNİZ. Normal TL hesabına yatırıp, bulunduğunuz ülkede ki para birimi üzerinden çekebilirsiniz. İNTERNET BANKACILIĞI; En fazla değindiğim başka bir konu. Eğer yurt dışında kredi kartı ve ya internet bankacılığı kullanacaksanız. Gitmeden önce bankanızı arayıp, yurt dışı arama mesaj alma durumunu sorgulatıp kapalıysa açtırınız. ÖRN; Uçak bileti alacağım tam satın alırken, telefon numaranıza gelen güvenlik kodunu giriniz diye bir yazı aldınız. Eğer yurt dışına çıkmadan önce bunu aktif hale getirmediyseniz mesaj alamazsınız. Sizde alışverişinizi yapamazsınız. Onlarca arkadaşımın başına bu durum geldi. Daha sonra deli danalar gibi internette bilet aldırabilecek arkadaş ararsınız yada en yakın seyahat acentasına gidip, elden para ödeyerek alırsınız. Diğer alışveriş durumlarında aynı durum söz konusu değil tabi ki… Yanınızda sürekli Hint Rupisi taşımanızı öneririm. Yer yer kredi kartı kullanılmayan mekanlar ile karşılaşmanız söz konusudur.

Para gönderme alma

Hindistan seyahatinizde biri size para yollamak isterse aklınıza gelecek ilk yol; bu kişi sizin Türkiye’de kullandığınız ve o an yanınızda kartı olan banka hesabına göndermesidir. Böylelikle gönderdiği para birimini XE Currrency uygulamasından çevirip o yazan miktarı ATM’ye yazıp paranızı çekebilirsiniz. Örneğin; kişi bana 500 TL gönderdi. Uygulamaya 500 Tl yazıp Hint Rupisi karşılığını öğrenip, daha sonrada küsuratı atıp o para miktarını yazıp çekmek. En kısa kafa karıştırmadan ve kur kaybetmeden para çekmenin yolu budur.

10) KONAKLAMA

Hindistan’ı farklı yapan diğer konulardan bir tanesidir. Hindistan, seyahat severler oldukça farklı ve değişik ucu bucağı olmayan konaklama imkanı sunar. Oteller,Misafir evleri,HomeStay, Pansiyonlar, v.b. çok geniş ve oldukça fazla en düşük bütçeden, dünyanın en pahalı otellerine kadar çok fazla olanak sunmaktadır. Herhangi bir yerde konaklamak istediğinizde ilk dikkat etmeniz gereken şey temizlik olmalıdır.Bildiğiniz üzere Hindistan’ın temizlik algısı bize göre biraz farklı. Onlara çok fazla temiz gelen bir şey, size çok pis gelebiliyor. Dikkat etmeniz diğer önemli olay seçtiğiniz yerin lokasyonu ve odanızın pencere güvenliğidir. Hindistan, mevsimine göre oldukça sıcak olabiliyor. Otelinizin güvenli bir bölgede olup, klima ve hırsızlık açısından pencerelerinde demir olmasına dikkat  ediniz. Orta segment bir otel arıyorsanız fiyatlar 30-70 dolar arası değişmektedir.Otel fiyatları gecelik ve kahvaltı dahildir.Hindistan’da bazı yerler baskın topluluğa göre ayrılır. Örneğin Müslümanların çok yaşadığı yerler doğal olarak Müslüman mahallesidir ve burada konaklayacağınız bir otelde büyük ihtimal ile alkol bulamazsınız.

11) ALIŞ-VERİŞ

Özlem Gök Kurt Hindistan

Hindistan seyahatimi çok düşük bir bütçe ile gerçekleştirdiğim için alış-veriş konusunda çok fazla bir bilgiye sahip değilim. bu sebepten dolayı burada sözü diğer çok sevgili  gezgin arkadaşım Hindistan’ı harmanlamış ve yukarıda bahsettiğim gibi tam 14 kere bu gizemli ülkeye seyahat etmiş olan Özlem Gök Kurt’a bırakıyorum…

”Hindistan da alışveriş  çok zevkli bir o kadar meşakkatlidir çünkü Hintliler ile her zaman pazarlık şarttır ve bunu en az 3 -4 defa tekrarlayacak şekilde belirtmeniz gerekir bazen daha fazla almıyorum dediğinizde peşinizden geldiklerini göreceksiniz. Tuk-Tuk, Taksi ,Oteller ve hatta 5 yıldızlı otelde bile pazarlık yapabilirsiniz. Otelde pazarlık yaparken bazen, 1000 rupilik(yaklaşık 15 dolar) ürünü 300 rupi(yaklaşık 5 dolar’a) satın alabilirsiniz.Bazende 1000 rupilik ürünü 900 rupiye de alabilirsiniz bunun dengesini yerine göre, kişisine göre, bulunduğunuz duruma göre değişir.Bir şey satın alamdan önce çevrenizde bulunan 3-5 kişiden yada esnaftan fiyat alınca fiyatı siz belirleyebilirsiniz.Hindistan da mutlaka yapıp almanız gereken şeyler ise Rikşa (insan eli ile çek çek) veya Tuk-Tuk (3 tekerlikli taksi tarzı motosiklet) binmektir.Bazen  2 yada en fazla 4 km gitmek kemiklerinizi ağrıtabilir. Bu gittiğiniz mesafe için maksimum 1000 Rupi ödeme yapmanız gerekmektedir. O bile biraz fazla olabilir ama olsun.Unutmayın, o insanların yaşamları ve para kazanımları bize göre çok daha zor.Hindistan’da mutlaka bir Saree (Geleneksel Hint Kıyafeti). satın alınız. Bunlara ek olarak olmazsa olmazlarımız bir iki takım bilezik ve Hint kınasıdır. Bu tür ürünleri en uygun ve en güzel alabileceğiniz yerler local pazarlar ve Nagar Market diye geçen bir çok yerde ki Local Pazar’da bulabilirsiniz. Mumbai’de Coloba marketten, Delhi’de Sarojini Nagar Marketten, Jaipur’da Babu Pazarsan’dan alış veriş yapabilirsiniz. Hindistan’da her bölgenin kendine has kıyafeti, takısı, müziği, dansı, dili yemeği vardır ve  bunlardan en çok hoşunuza gideni ya da ilgi alanınız içinde olanları alabilirsiniz. Hindistan’da sıkı pazarlık tabiki de şarttır ama bazen gönlünüzden geçeni de yapabiliyorsunuz. Bazen o kadar masum ve güler yüzlü insanlara denk geliyorsunuz ki kıyamayabiliyorsunuz. Hindistan bana masumiyeti, merhameti ve ne olursa olsun hayatta kalabilmeyi öğretti. Size neler katar bilmem ama ya aşık olursun ya da nefret eder bir daha gitmezsin.”

Yolunuz Daima Açık Olsun

12) ÖZLEM GÖK KURT GÖZÜNDEN HİNDİSTAN’DA YAŞAM

 • Hindistan’da insanlar genel olarak gayet rahat, yavaş ve ehli keyif çalışırlar.
 • İnsanlar sabah 11’de dükkanlarını açıp, akşam saat 9 gibi kapatırlar (tabi bunda sıcaklarında çok etkisi var)
 • İstediğiniz bir şeyi en az 3 defa tekrarlamanız gerekli ve gayet sabırlı olmanız lazım çünkü hiçbir işte hiçbirşeyde acele etmiyorlar.
 • Hindistan Bayramları festivalleri çok önemlidir bu tür günlerde en az 3 4 gün her yer kapalı olur buna tapınaklar mabetler ziyaret edilecek her yer de dahil
 • Yemek kültürleri
 • Sabah kahvaltı yapmazlar bir masala tea sonra atıştırmalıklar ve öğlen 12 gibi bir yemek yerler ve gece 9 gibi akşam yemeği yerler.
 • Çalışanlar arasında maalesef kast sistemi yine hakim durumdadır hemde buram buram onu çıplak gözle etrafınızda hemen anlayabilir ve gözlemleyebilirsiniz
 • Yine bir örnek; eve temizlikçi aldınız. Temizlik harici diğer gerekli şeyleri benim görevim değil diyip yemek yapmaz, tuvalet yıkamazlar. Bunlar başka bir arkadaşın işi diyip parasını alır temizliğini bitirmiş sayarlar.
 • Taksiciler yada tuktukcular sizi istediğiniz yere götürür ve gerekirse saatlerce bekleyebilirim diye size teklif sunar yada siz bekle dediğinizde size hayır bekleyemem diyen olmaz. Çok nadirdir belki hiç denk gelmedi
 • Ev kiraları özellikle Delhi ve Mumbai de inanılmaz pahalı örneğin; bizde 1000 tl olan evler 1500 dolardan başlıyor diyebiliriz.
 • Ortalama insanlar 6000- 10000 rupi arası maaşa çalışıyorlar oda 100 150 dolar yapar
 • Hindistan’da genel olarak çok fazla yaygın olan bir durumdur.
 • Pazarlarda yiyecekler çok ucuzdur.
 • Her türlü sebzeyi meyveyi bulmak mümkündür
 • Çok sinirlenen Hintli hiç gördüm mü? Hayır
 • Tepkileri çok sakin ve usuldur.
 • İnşaat işlerinde çalışan kadınlar görebilirsiniz.
 • Etrafta belediye temizlikçilerinin birçoğu da kadındır aklıma gelenler bunlar yine devamı gelecek bu yaşam konusunun sağlıcakla kalın? Özlem Gök Kurt’un tüm Hindistanseverleri bir çatı altında topladığı ve güncel bilgiler paylaştığı Facebook grubuna ” Hindistan Gezi Klubü’‘ üye olmayı unutmayınız.

13) EVRENSELADAM’DAN ÖNERİLER

 • ilk önerim Hİndistan’ın çok büyük bir ülke olduğunu unutmamanızdır.Bu sebepten dolayı gideceğiniz yer için hep saatler öncesinden hareket etmeye özen gösteriniz.
 • Yeni Delhi-Eski Delhi inanılmaz bir yerdir. Kesinlikle; Humayün Türb,Lotus Temple,Red Fort,Indian Gate,Qtup Minar (Türkler tarafından yapılmıştır), ziyaret ediniz. Delhi için önerdiğim konaklama süresi 3 gündür.
 • Delhi’de alışveriş için; Sarojoni nagar market, Khan market, Main bazar ve bir çok yerel pazar vardır.
 • Delhi-Jaipur arası 260 km’dir. Bu yolculuk için tren ya da otobüs bileti bulmak oldukça zordur. Önceden rezervasyonunuzu yapınız. Ben kalabalıktan bunalıp ana yola çıkıp otostop çekmiştim. Otobüs ve tren biletleri ortalama 20 dolardır.
 • Jaipur için; Amber Fort, Monkey Temple, Hawwa Mahal, Jantar Mantar, City Place başlıca ziyaret etmeniz gereken olmazsa olmaz yerlerdir.
 • Jaipur Babu Bazaar alışveriş yapabileceğiniz en uygun ve güzel yerlerden bir tanesidir. Jaipur için önerdiğim konaklama süresi 2-3 gündür.
 • Agra; Jaipur,Delhi’den sonra gezilecek en uygun konumda ki 3. küçük şehir ve aynı zamanda Taj Mahal’in olduğu yerdir.
 • Agra için konaklama önermiyorum ama sabah erkenden gidip önce Taj Mahal’i daha sonrada çevresinde ki pazarları gezebilirsiniz. Agra çevresinde çok fazla mermerci ve Tac Mahal minyatürünü satan dükkanlar vardır. Hepsi kendisinin malının orijinal olduğunu idda eder ama hiç birisi orijinal değildir. Çok fazla düşünmeden bir tanesi alıp geçiniz.
 • Agra’dan sonra gidecileceğiniz en uygun ve en yakın destinasyon Kebap diyarı Lucknow şehridir.
 • Lucknow;Bara Imambara,Chota Imambara,Ambedkar Memorial Park ve Nawab Wajid Ali Sbah Hayvanat Bahçesi başlıca gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerdir.
 • Lucknow’da hayatınızın en güzel kuzu kebabını yemek istiyorsanız size Lucknow’un en eski kebapçısı olan Tunder Kebapçısını ziyaret etmenizi şiddet ile tavsiye ediyorum ve öneriyorum. Lucknow için 2-3 gün yeterli olacaktır.
 • Lucknow’dan sonra ki en uygun destinasyona dünyanın en pis ve mistik şehri olan Varanasi’dir.Lucknow-Varanasi arasını tren ile gitmenizi tavsiye ederim. Hatta mümkünse tren ile gece yolculuğu yapınız.
 • Varanasi’de kesin ve ilk ziyaret etmeniz gerek şey akşam 19.30’da Ganj nehrinin yanında başlayan Aarti Törenidir. Bunun haricinde hepinizin bildiği üzere Varanasi’ye dünyanın dört bir yanından gelen seyahat severlerin ve turistlerin en fazla ilgisini çeken şey ise ölü yakma törenleridir. Ölü yakma törenleri 24 saat boyunca aralıksız devam eder. Hindistan’da bu dine inanan yaşlılar son günlerini kutsal olduğu düşüncesi ile Varanasi’de geçirirler.
 • Varanasi’de; Dahsashwamedh, Manikainika Ghat ve Kashi Viswanath Ganj nehrinden sonra ziyaret etmeniz gereken diğer yerlerdir. Varanasi için önerilen kalış süresi ise 3 gecedir.
 • Varanasi’den sonra destinasyon kişiye kalmıştır. Benim zamanım var ülkenin değişik yerlerini göreceğim diyorsanız buyrun sizi ülkenin en batısına en antik ve eski şehir olan Kolkata’ya alalım. Ben batıya gideceğim diyorsanız Goa ya da Amritsara’a gidebilirsiniz.
 • Güney batı için Kochi, Allepi ve Goa olmazsa olmaz şehirlerdir. Uzun ve güzel plajlar, sakinlik,sessizlik ve dinginlik yoga ile mutluluğu ve sıcak havayı arayanların adresi ise bu bölgelerdir. Coğrafi güzellikleri ve plajları açısından oldukça ilgi çeker.

70 gün boyunca şuursuz ve plansız bir şekilde sürekli neden hareket ettin diye sorarsanız. O zaman diliminde içimde durduramadığım bir hareketlilik söz konusuydu.Nerede olduğumu, ne yediğimi, nerede uyuduğumu hiç önemsemediğim yalnızca bulunduğum iç sıkıntılardan dolayı sürekli kendimi yollara vurduğum günlerdi. Hayatımı ve egomu Hindistan seyahati ve öncesi diye 2’ye ayırabilirim. Hindistan seyahatim boyunca topladığım kısa videolarımdan 6 hafta boyunca uğraşarak aşağıda ki videomu editledim. Yukarıda anlattıklarımdan, hayatlardan, maceralardan kısa kısa alıntılar koyduğum bu videoda yazdığım şeylerin çoğunu görebilirsiniz. Umarım bu videoyu sonuna kadar izler beğenirsiniz.


⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓                                                                        ⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓

”Hayat bir üniversiteyse, Hindistan şüphesiz o üniversitenin Master’ıdır”

EvrenselAdam

Avatar
EvrenselAdam

Küçük yaşlardan beri gelen seyahat aşkı, 2011 yılında ki Afrika Somali seyahati ile Dünya çapında açılmaya başladı. Afrika,Amerika,Asya derken Dünya gezgini oldu. 2011 Yılından beri gerçekleştirdiği seyahat ve otostop anılarını anlatıyor.

View stories

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir