''Evreni keşfedemem ama Dünyayı belki

Norveç Pulpit Kayası

Şüphesiz Norveç denince akla hep güzel şeyler gelir. İnanılmaz doğa güzellikleri, çılgın yeşil tonları ile doğa ve yürüyüş sevenlerin doyamadığı bir ülkedir. Tolltunga, Ünlü Flam treni ve Pulpitrock bu güzelliklerin arasında başı çekenlerdir. Bu meşhur yürüyüş yollarında Trolltunga’nın küçük biraderi Pulpitrock’a çıkan 5 yaşında ki kuzenim Can Akbulut’un size anlatmak istedikleri var;

Can Akbulut 5 Yaşında Pulpitrock’ı Tek Başına Yürüdü

”Her adımda yeşil zehirlenmesi yaşadığın ülke”


NORVEÇ PULPITROCK’A NASIL ÇIKILIR ?

*Ağabeylerim yürüyerek çıkılıyor. Öncelikle öyle ahım şahım Goretex ayakkabı falan olmak zorunda değil. Hayır tam okuma bilmiyorum ama Yiğit ağabeyim öyle şeyler okumuş bana söyledi. Bakın ben bildiğimiz okula giydiğim spor ayakkabımla da çıktım. Varsa tabi ki de kullanın ama yoksa illaki bunun için masraf yapmayın.

*Ben 5 yaşında bütün yolu tek başıma yürüyerek çıktıysam, siz büyük ağabey ve ablalarım rahat rahat çıkar emin olun. Gerçi en üste geldiğimizde nedenini anlamadığım bir şekilde elimi bırakmadılar ama olsun.

BURAYA NASIL GELİNİR

*Biliyorsunuz ki Norveç’teyiz. Haritayı açın bakın Stavanger diye bir şehir bulacaksınız. Ek olarak bu şehir de baya güzel vaktiniz var ise gezmenizi tavsiye ederim. Biz buradan arabayla geldik. Yol ortalama 1.5 saat sürdü…

STAVANGER’DEN GELİNEN YOL

ULAŞIM

1)Stavanger şehir merkezi içinden Fiskepir terminalinden kalkan feribotlara bininiz. Tau şehrinde ininiz. Yolculuk 35 dakika sürüyormuş. Feribotlar için önceden rezervasyon yaptıramazsınız. Yaz için feribot saatleri. Eğer bileti gidiş dönüş almazsanız 20 tl civarı. Eğer gidiş dönüş alırsanız, fiyat yine 21-22 tl civarı ekstra indirim yok! (52Nok)

https://www.kolumbus.no/en/

Kalkış Saatleri;

07.10
07.15
10.30
14.00
16.45
20.00
23.00

Cumartesi;

20.00
23.00


! PAZAR SEFER YOK !


Norled Feribot Firması;

NORVEÇ PULPITROCK FERİBOT SEFERLERİ

https://www.norled.no/en/maps-and-schedules/ferry/rogaland

*Fiyatlar kişi başı 56 nok (21 tl) den başlayıp araç ve araçta ki insan sayısına kadar;1187 Nok (595TL) ye kadar değişiyor.

*Tau’ya ulaştıkdan sonra otobüs ile de gidebilirsiniz. Otobüs fiyatları 150NOK-180NOK arası değişiyor. Eğer öğrenci iseniz öğrenci kartınızı gösteriniz. Yok ben otobüse binmem başka yol var mı? derseniz. Otostop sizin için en ideal yollardan bir tanesi olacaktır.

*Tau’ya ulaştığınızda Solbak kasabasının olduğu yöne doğru gideceksiniz. 13 numaralı yol üzerinden bir 20 km daha yolunu var.Dediğim gibi otostop çekebilirsiniz. Zaten yol ayrımını ve nerede inmeniz gerektiğini anlarsınız.Diğer bir ihtimalle sizi alan arabanın oraya gitmesi yüksek. Aynı feribotta ki araba sürücüleri ile 20-30 dakikalık feribot yolculuğunda iletişime geçip, onlardan da rica etmek ayrı bir yoldur.

2 )Diğer yol ise;E39 ve Rv13 yolları üzerinden şahsi aracınız ile gidebilirsiniz. Bu yolculukta da Lauvvika-Oanes arası küçük bir feribot yolculuğu var. Manzara eşsiz. Feribot yolculuğu arabasız tek kişi 33 NOK(Norveç Kronu) arabalı ise;79 NOK + araç içinde ki yolcu ücretleri…
Ek olarak aynı yöne giden gezginler ile ortak taksi tutabilirsiniz.

KONAKLAMA

[metaslider id=1317]

Tau şehrinde ortalama 18 civarı otel var ama Yiğit ağabeyim bana burada ki büyüklerim genelde bütçeli sırt çantalı olduklarını anlattı. Onun için onu size söylememe gerek yok. Tabi ki dilerseniz bu otel ya da hostellere göz atabilirsiniz. Çadırınız var ise çevrede uygun bir yere koyabilirsiniz güvenlidir merak etmeyiniz. Ayrıca, Hostele rica edip ya da etmeden içeriye girip ortak alanda da uyuyup dinlenebilirsiniz.

Pulpitrock başlangıç noktasına gelmeden Preikestolen Camping diye çok güzel bir kamp alanı var. Ücretini bilmiyorum çünkü biz kapıdan öyle içeriye girdik ve kampımızı kurduk ve kimsede bize bir şey demedi. Ben minik bir kampcıyım. Ailem ile Balkanlar ve Türkiye içinde de bir çok kamp alanına gittik ama bu kadar temiz modern lüks ve hizmette sınır tanımayan kamp alanı görmedim. Misafirler için aklınıza gelebilecek her şey mevcut. Duş, priz, sıcak su, kahvaltı hazırlamak için küçük mutfaklar etc. Bu Norveç gezimiz 7 yaşında ki ağabeyim Alp, rehberimiz ‘EvrenselAdam’ Yiğit Kurt ve annem babam olarak 5 kişiydik. Yiğit Ağabeyim annem ve babam bazen aralıksız araba kullandılar ve 3000 Km den fazla yol kat ettik. Tabi ki çocuk olmak gezi sonunda uyumayı gerektirir. Her akşam gözlerimi farklı bir şehirde kapayıp, sabah yeşil 3 Mevsimlik Husky Bizon çadırımızda, başka bir kamp alanında uyandım..

ANNE BU SEFER NEREDEYİZ ?

Bu ülkede, bu gezimiz 7 gün gece gündüz durmadan gerçekleşti. Özellikle Flam yakınlarına ana yolun kenarında bir ara yola arabayı park edip uyuduğumuz bile olmuş. Orada başımıza bir şey gelmediyse daha da başımıza bir şey gelmez. 8 gün boyunca hiç yatak yüzü görmedik. Sabahları, kahvaltıdan sonra bizde elimizden geldiğince çadırı ve eşyaları toplamaya yardım ediyordum. Yani demek istediğim çoluk çocuk gezip beğendiğiniz yerde uyuyabilirsiniz gayet güvenli. Siz gerisini anladınız.

PULPITROCK’A ÇIKARKEN;

*Ayakkabılarım normaldi ama bir kaç gün önceden yağmur yağmışsa kaya bilirmiş.
*Ben genelde hep en önde yürüdüm ve hiç yorulmadım.
*Sadece bir tane dik tepe de Yiğit ağabeyim biraz yardım etti o kadar.
*Yolda ara ara durup çikolata yedik. Bu önemli enerji veren şeyler yiyin.
*Yolda bazı kaynak suları dek geldi, su mataramızı dolduurup afiyet ile içtik
*Biz çıkarken ve inerken hava iyiydi ama siz yanınıza yine ekstra t-shirt, polar, yedek çorap v.b gibi şeyler bulundurabilirsiniz, içimiz rahat olsun.
*Ben biraz küçük olduğum için çıkış 2.5 saat civarı sürdü ama siz büyük ağabey ve ablalarım eminim daha hızlı sürede gerçekleştirebilirsiniz.
*Dediğim gibi 5 yaşında ki bir çocuk normal kıyafetleri ile zorlanmadan çıktı ama annem yanımızda yedek kıyafet almış. Sizde anne ve babalarınızla çıkacaksınız söyleyin onlara yedek kıyafet alsınlar. Çocuğuz biz her an her şey olabilir.
*Mevsimine göre yağmurluk bulundurunuz.
*Tırmanırken yolu kaybetmeniz zaten zor ama kocama ”T” işaretleri koymuşlar onları takip edebilirsiniz.
*Yolculuk toplam git gel 8-9 km civarı o yüzden günü birlik çıkıp çok rahat inebilirsiniz.
*Süre 1 ile 3 saat arası değişiyor
*Kışın yukarıda rüzgar şiddetli olabilir, ona göre önlem alınız

[metaslider id=1325]

NE ZAMAN ÇIKMALIYIM ?

Pulpitrock için tırmanma sezonu Nisan ayından Ekim ayının sonuna kadardır. En yüksek sezon tabi ki de Haziran-Ağustos ayları, Kuzey kutbunun en sıcak olduğu aylardır. Eğer vaktiniz ve durumunuz müsait ise hafta içi tırmanış yapmanız daha çok öneririm.


EvrenselAdam-Pulpitrock Zirvesi Genel Görüntü

Olur da bir gün Norveç’e buralara kadar gelirseniz, bu meşhur kayaya mutlaka çıkın. Çıkmazsanız sonra size gülerler.

Canım anneciğim seni de her sabah beni öpücükler ile uyandırdığın için çok çok öpüyorum 🙂 Yiğit abi rehberlik için tekrar teşekkür ederim.

Minik Gezgin Can Akbulut

Diğer yazı; ”Norveç Trolltunga’ya nasıl çıkılır”

 

 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir