Evrensel Adam''Evreni keşfedemem ama Dünyayı belki''

Amsterdam Bisiklet ve Gezi Rehberi

?Amsterdam ??Bisiklet?Bicycle

Dünyanın en çok bisiklet kullanılan ülkesine hoş geldiniz. Amsterdam’da ve Hollanda’da bisiklet oradaki kültürün, şehrin ve hatta ülkenin simgesi haline gelmiş, bir spor aracından daha çok ulaşım aracı olarak benimsenmiştir. Yürürken ya da gezerken çok yavaş akan şehir, aynı orantının tersi olarak bisiklet üzerinde çok hızlı akmaktadır. Uzun yıllar İstanbul trafiğinde araba kullanan bir Türk, nasıl trafikte acemi olan yabancı sürücünün anında farkına varıp yavaş hareketlerinden dolayı sinirleniyorsa, Amsterdam halkı da aynı şekilde trafikte bisiklet kullanan ve acemi olan yabancılar için oldukça sinirlenmektedirler. Hayatın bir parçası olan bisikleti Hollanda’da yaşlısı genci, siyasetçisi, öğretmeni, annesi, çocuğu 7’den 77’ye her kesimden insan kullanmaktadır. Bu sebepten dolayı Hollanda’lı insanlar bisiklet kullanma konusunda oldukça iyidirler. Hollanda’da ilk kez bisiklet kullanacak birisinin özellikle şeritlere ve bisiklet için kurulmuş olan kırmızı ışıklara dikkat etmeleri gerekmektedir. Hollanda’da bisiklet kullanan insanlardan daha çok, bisiklet yoluna yakın yürüyen yayaların dikkatli olması gerekmektedir. Hollanda’da ilk kez biisklet kullancak birisi için en uygun yer daha sade, tenha kalabalığın az olduğu yerlerdir. Amsterdam’ın Taksim meydanı olarak bilinen Central Station (Merkez İstasyon’un) sağ tarafında 3 katlı devasa bir bisiklet park yeri yer almaktadır. Burası ülkenin en büyük bisiklet park yeridir. Hollanda’da ki toplam bisiklet sayısı Hollanda nüfusundan fazladır. Hollanda’da bisiklet kiralamak isterseniz; Mac Bike, Take a Bike, Holland Rent a Bike, Bike City , yerlerini ziyaret edip, internet sitelerine göz atabilirsiniz. Bunlara ek olarak bisiklet turu almak isterseniz en kapsamlı site ise Dutch Bike Tour olacaktır. Yazıların üzerlerine tıklarsanız, direk sitelere yönlendiriliyor olacaksınız.


Bisikletinizi 1 dakika bile başıboş bırakmayın. Sürekli kilitleyin bunu alışkanlık haline getirmeye çalışıp aklınızdan çıkarmayın


Avrupa ülkelerinde oldukça yaygın olan bisiklet kullanımı nasıl oldu da Hollanda’da bu kadar yaygınlaştı ?

?2. Dünya Savaşı sonunda ekonomi politikası ile büyük bir büyüme yaşayan Hollanda’da halk zenginleşti ve araba kullanımı arttı.
?1950 sonunda ise artık şehir araba sayısını kaldıramamaya başladı.
?1972 yılında 3.000 kişi trafik kazasında hayatını kaybetti.
?Araçlar oldukça çoğaldı ve otopark için şehrin binaları yıkılmaya başladı.
?1973 yılında sokakta oynayan çocuklarda trafik kazası, araba çarpması yüzünden ölmeye başlayınca ‘Stop Kindermood’ yani çocuk ölümlerini durdurun hareketi başladı ve pankartını alan yollara döküldü.
?Yine 1973 yılında petrol krizine giren Hollanda’da halk, benzin bulamaz hale geldi.
?Kasım 1973-Ocak 1974 arası Pazar günleri araç trafiği yasaklaması başladı.Bu durum aynı zamanda ileride ki bisiklet harekatının temeliydi.
?Pazar günleri yalnızca bisiklet kullanan halkta ise bisiklet kültürü artmaya başladı.
?Hollanda’nın Lahey ve Tilburg şehirleri  bisiklet yolları inşa edilen ilk şehirlerdir.

?Günümüzde Hollanda başta belirttiğim gibi bir bisiklet  ülkesi oluyor.
?Öyle ki bakanından işçisine, gencinden yaşlısına her kesimden 7’den 77’ye insanlar bisiklet kullanıyorlar.
?Hollanda şehir merkezi dışında toplam 6000 km den uzun bisiklet yolu var. Yani şehirler arası rahatlıkla yalnızca bisiklet yolu kullanarak yolculuk yapabilirsiniz.
?Amsterdam, Utrecht, Gröningen ve Zwolle şehirlerinde bisiklet tamamen öncelikli.


2013 yılında 7 ay yaşadığım Amsterdam şehrinde bisiklet ile ilgili söyleyebileceklerim;


Şehirlerarası Bisiklet Yolculuğu Manzarası

?İlk kullanan birisi gerçekten çok ama çok dikkatli olmalı her yıl binlerce turist bisiklet ile kaza yapıyor.
?Kilit çok önemli ülke nüfusundan fazla bisiklet var. Kilitlemeyi unutmayın anında çalınıyor.

?Yine ilk kullanan insanlar şehir merkezinden daha çok parkta kuytu köşelerde ilk deneyimlerini gerçekleştirebilirler.
?Okuduğum okuldaki eğitmen ve profesörlerin ders sonunda çantalarını yana asıp bisiklet ile gitmelerine kaç kez şahit oldum.
?Bisiklet sinyali diye bir şey var. Dönmeden önce döneceğiniz yöne doğru kolunuzu paralel şekilde tutarak kaldırmanız gerekiyor.
?Gece yolculuklarında eğer farınız yoksa polisten ceza yiyebilirsiniz.
?Burada unutamayacağım anılarım arasında marketten alışveriş yaptıktan sonra yardım ettiğim yaşlı teyzedir. 78 yaşındaki teyze ile market dışına kadar yürüdüm daha sonra bisikletine gittik. Marketten aldığı poşetleri bisikletin çantalarına doldurdu döndü bana teşekkür etti ve gitti. Ben arkasında ha düştü ha düşecek diye bakakaldım ve öylece gidişini izledim.
?Amsterdam’da bisiklet kültürü halkın o kadar çok içine işlemiş ki, kendi aralarında yaptıkları sohbetlerde ve konuşmalarda yer uzaklık kavramını hep bisiklet üzerinden hesaplayarak yapıyorlar. Örneğin; orası sadece 20 dakika uzaklıkta derken, özellikle belirtmeden aslında bisikletten bahsedildiğini kendi aralarında anlayabiliyorlar.
?Turistik olarak Amsterdam’ı gezmeye gelenler, yalnızca şehir içinde dolandıkları için şehrin uzak köşelerinden fazla haberdar olamıyorlar. Oysa bizde ki ”Demir ağlarla ördük” sözüne karşılık onlarda tüm ülke bisiklet yolları ile donatılmış durumdadır.
?Rutin hayatımda bulunduğum bölgeden şehre giderken, gezmeye giderken ve alışverişe giderken aslında her daim hayatımda olan bisiklet, bu şehirden ayrıldıktan sonra yokluğuna en zor alıştığım şeyler arasındaydı.
?Olayın en güzel yanı ise fakiri, zengini, yaşlısı, genci, bakanı, başkanı, öğretmeni, öğrencisi, işçisi ile herkesin bisiklet kullanması ve bisikletin sürekli hayatlarında olması.
?Hele henüz 2-3-4 yaşlarındaki çocuklarını ya da bebeklerini hatta bazen ikisini alıp birini öne diğerini arkaya bindirip okula, gezmeye götüren anneler yok mu sormayın gitsin…

İkinci memleketim olarak adlandırdığım Amsterdam’a 2016 yılında yaptığım son ziyaretimde Utreht şehrinden bisiklet satın alıp, 40 km uzaklıktaki Amsterdam’a bisiklet ile gittim. Bu keyifli yolculuğu ve manzaralarını aşağıda paylaşacağım Youtube linkinden izleyebilirsiniz. Daha fazla seyahat içeriği için Youtube kanalıma göz atabilirsiniz. 

Avatar
EvrenselAdam

Küçük yaşlardan beri gelen seyahat aşkı, 2011 yılında ki Afrika Somali seyahati ile Dünya çapında açılmaya başladı. Afrika,Amerika,Asya derken Dünya gezgini oldu. 2011 Yılından beri gerçekleştirdiği seyahat ve otostop anılarını anlatıyor.

View stories

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir