Evrensel Adam''Evreni keşfedemem ama Dünyayı belki''

COVID-19 SÜRECİNDE TURİSTİK VİZE İLE AMERİKA’YA NASIL GELDİM?

Amerika seferi, Covid-19 Sürecinde Turist Vize ile Amerika Seferi.

Herkese merhaba,Geçen hafta (31 EKİM 2020) THY Direkt uçuş ile İstanbul’dan Amerika’ya geldim.Fikir verme ve başkalarına yardımcı olma açısından deneyimlerimi paylaşıyorum.İstanbul’da Havalimanına gelir gelmez gözen security tarafından ilk güvenlik kontrolü yapılıyor. Pasaport ve vizenizi kontrol ettikten sonra, pasaport arkasına küçük bir sticker yapıştırıyorlar.Sonra bilet bölümüne yönlendiriliyorsunuz. Bilet bölümünde, Bileti aldığınız kredi kartının son 4 hanesinin sisteme yazıyorlar. Daha sonra Bileti basıp ABD de kalacağınız adresi soruyorlar. Adres bilgilerini verdikten sonra, bagaj etiketlerini takıp, valizlerinizi teslim ediyorsunuz.

EvrenselAdam Amerika Chicago

Bilmeyenler için yazıyorum; İstanbul Amerika direkt uçuş için 2 normal valiz 1 cabin valiz ve birde sırt çantası hakkınız var. Bildiğiniz üzere Covid-19 güvenlik kapsamları vesileyle kabin valizinizi uçak altına vermek zorundasınız. Bu bağlamda 23+23+8 kabin valiz ve 4 kg kabin içine alabileceğiniz sırt çantası ile birlikte toplam 58 kg hakkınız oluyor.Burada önemli olan kişise eşyalarınızi Laptop tablet powerbank v.b iyi hesaplaman

Uçak içi bazen soğuk olduğundan dolayı yanınıza uzun kollu almayı ihmal etmeyiniz. Boeing 787 Dreamliner yani, THY’NİN en son ve modern uçaklarından birisi ile yolculuğumuz başlıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Chicago havalimanının en büyük havalimanlarından bir tanesiden olduğundan dolayı mı bilmiyorum ama bu hat (İstanbul-Chicago) hostes ve hostlardan edindiğim bilgilere göre genel olarak sürekli doluymuş.Uçağa biniş prosedürü bildiğiniz gibi farklı bir durum yok. Uçağa binmeden önce ki ISL havalimanımda kontuar da Son bir çanta ve vize kontrolü yapılıyor ve ardından yine Gözen’e ait olan bir sticker (yapıştırıcı) daha pasaporta yapıştırılıyor. Uçağa tam binerken, içerisinde dezenfektan mendil bir kaç maske v.b benzeri ürünlerin bulunduğu kutulardan bir tane alıp sıra halinde yavaş yavaş bekleyerek yerinize geçiyorsunuz.Bu uçuşta uçak %98 doluydu.

Uçağın içinden bir görüntü

Türk havayollarının bu yeni uçağında, Dreamliner eğlence ekranı en çok ilgimi çeken şeylerden birisi oldu. Ipad gibi kocaman bir ekran ile film, dizi, belgesel TR tanıtım yemek videoları, güncel TRT world haberleri, gazete, oyun, THY’nin genel marka tanıtımı ve ucu bucağı olmayan bir içerik hazırlamışlar. Bunları uzun destinasyonlara gidenler zaten biliyordur ama ben bilmeyenleri de içine alan geniş bir yazı yazmak istedim.Uçuş süresi yaklaşık 11 saat 45 dakikaydı ama 11 saat 35 dakika sonra Chicago havalimanı zeminine sağ salim tekeri değdirdik. Uçuş süresi boyunca uçak içerisinde kutuda iki kere yemek dağıtıldı.Yemek İçeriklei; sandwich, kek, meyve suyu, yoğurt. İkinci kutuda ise genel olarak böyle sebzeli ya da tavuklu sandwich verildi. Ben önceden tedbirli olduğum ve aynı zamanda size de tedbirli olmanızı tavsiye ettiğimden dolayı istanbul’da havalimanına gitmeden önce bir et döner ve çiğ köfte dürüm yapıp vakumlattım. Bu yiyecekleri yanınızda taşıyabiliyorsunuz. Ben sırt çantası içerisinde kabine kadar soktum. Ancak, İstanbul’dan aldığınız yiyeceklerinizi uçak içerisinde tüketip bitirmenizi tavsiye ederim. Amerika Birleşik Devletleri hükümeti dışarıdan yiyecek getirme konusunda oldukça hassas.Herkes dipdibe olduğu için ben yemeklerimi alıp orta boşlukta ki yere bir güzel sofra hazırlayarak yedim. O kadar saat oturmak Kas ağrıları yaptığı için ara ara en arkaya gidip açma germe hareketleri yaptım. Yolculuk süresinde uçak içerisinde su hariç herhangi bir şey vermiyorlar. Hostesler arkada kendilerine kahve yapmışlar bana da verin haksızlık falan dedim ama yemedi;) bir kahveyi çok mu gördün beaa ?

Chicago havalimanına inince ilginçtir ama herkes uçaktan sıra sıra acele etmeden indi. İnip güvenlik kontrolüne geldiğinizde kiosk masalara Greencard ya da pasaportunuzun vizesi okutuyorsunuz dijital ekranda ki belirli başlı sorulara cevap verdikten sonra Örn; üzerinde 10.000 dolar üzeri para var mı yes/no ekran üzerinden fotoğrafınızı çekiyorsunuz. Tüm bu işlemlerin sonunda, bir kağıt parçası üzerinde makinadan çıktı alıyorsunuz. Bu işleme ne zaman geçildi bilmiyorum (bir arkadaşımdan duyduğuma göre yeni geçilmiş) ama normalde ülkelerde bunları tam pasaportunuzu verirken yapıyorsunuz. Bu açıdan sıra olmaması ve işlerin hızlanması adına güzel bir uygulama.


Pasaport sırasında sıra bana geldiğinde

;-Vizeni açıp verir misin lütfen?

-buyrun-Amerika’yageliş amacın nedir?

-Arkadaş ziyareti ve seyahat

-Nerelere gideceksin

-gideceğim yerleri saydım

-Üzerinde ne kadar nakit var

-Şu kadar

-Kaç gün kalacaksın

-Ocak ayının ortasında döneceğim

-bu kadar zaman için üzerinde ki para az değil mi?

-Banka hesabında var hepsini nakit taşımıyorum dilerseniz gösterebilirim

-gerek yok

-Dönüş biletin var mı?

-Evet

-Göster Telefonumdan maili açıp gösterdim.

-burada nerede kalacaksın?

-Arkadaşımda

-Adres görmek istiyorumWhatsapp’dan açıp adresi gösterdim.


Biraz hesap kitap yaptı. 2019 yılında alınmış 10 yıllık süreli ve 180 gün kalışlı vizem olmasına rağmen vizenin karşısına 27 Ocak B1 yazıp imza attı.Ardından gidebilirsin dedi ve devam ettim.Olayın burasını yorumlamak gerekirse sinirlerim bozuldu ama klasik muamele yaş olarak 50 yaşında tecrübeli bir memura denk geldim. Çok fazla yurt dışı tecrübesi olmasaydı ya da yeterli bir ingilizceye sahip olmasaydım çok büyük bir ihtimalle problem yaşardım.Bildiğiniz üzere ABD polisi bu aşamadan sizi geri gönderebiliyor. Bu tarz değişik deneyim yaşayan arkadaşlar paylaşırsa yada yorum olarak yazarsanız memnun olurum ya da oluruz.Sınırı geçtikten sonra, valiz bekleme süresi epey vakit aldı bizim gibi hızlı çalışmıyorlar ama Chicago O’hare havalimanı çok büyük ve biraz da bantlar eski bundan kaynaklı olabilir. Valiz bekleme süresinde bir tane tatlı bir Polis köpeği tek tek valizleri kokluyordu. Bir ara benim çantaya da değindi. Polis Memuru kadın kibarca yiyecek var mı diye sordu. Evet uçakta verilen küçük sandwichler var görmek isterseniz gösterebilirim dedim. İçinde salam sucuk var mı dedi. Hayır dedim.Bu aşamadan sonra Son aşama kalıyor oda gümrük. Gümrükte ise sıraya giriyorsunuz ve elinizde avucunuzda ne varsa hepsini tek tek xray cihazına koyuyorsunuz. Koymadan önce de Son kez boarding pass biniş kartınıza bakıyor. Suratlar Son derece donuk ve itici. Xray den geçtikten sonra masanın altına bere düşmüş diyorum bana eliyle işareti yaparak yürü yürü kapı orada çık diyor. Ya hayatlarından bezmişler ya da çok mutsuzlar.

Neyse öyle veya böyle Son aşamayı ile beraber TR’den uçak kalktıktan 13 saat sonra Chicago havalimanında dışarıya adım atıyorum. Hava buz gerisi belki başka bir yazıda umarım bilgi içerikli bu yazı birilerine fikir verir yardımı dokunur.

Esen kalın…

Chicago’ya Geliş Macerasını İzlemek İçin Linke Tıklayabilirsiniz…

Avatar
EvrenselAdam

Küçük yaşlardan beri gelen seyahat aşkı, 2011 yılında ki Afrika Somali seyahati ile Dünya çapında açılmaya başladı. Afrika,Amerika,Asya derken Dünya gezgini oldu. 2011 Yılından beri gerçekleştirdiği seyahat ve otostop anılarını anlatıyor.

View stories

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir