Evrensel Adam''Evreni keşfedemem ama Dünyayı belki''

Dünya’nın En Güvenilir 20 Havayolu Firması

Dünyanın en büyük 20 havayolu şirketi British Havayolları ve Virgin Atlantic, dünyanın en büyük taşıyıcılarının yıllık sıralamalarına göre.Web sitesi AirlineRatings.com, önceki olayları, filolarının ortalama yaşını ve hükümetlerden ve havacılık endüstrisinin düzenleyici organlarından gelen denetimleri dikkate alarak kararını vermeden önce 409 büyük havayolu şirketini değerlendirdi.

  • Son dört yıldır, 19 rakibin peşinde koşan biri olan Qantas’ı dünyanın en güvenli havayolu şirketi seçti ancak bu yıl Avustralya bayrağı taşıyıcısının geri kalanının ilk 20 sıralamasında yer aldı.
  • En üst sırada ki tek İngiliz havayolları British Airways  ve Virgin olurken, Telegrapy okuyucuları tarafından, en uzun mesafe için Singapur havayolları seçilirken, en kısa mesafe kategorisinde; Air Yeni Zelanda, Emirates, Etihad,KLM ve Lutfhansa  yer aldı.
  • Amerika Birleşik Devletlerinden ise yalnızca Alaska ve Hawaiian hava yolları yer alırken, geçen yıl görünen Delta ve Birleşik Arap Emirlikleri ve Royal Jordanian listede yer alamadı.

 

Alfabetik Sıralaması ile 20 En Güvenilir Havayolu Şirketi

1.Aır New Zealand (YENİ ZELANDA)

Yeni Zelanda’nın ulusal ve bayrak taşıyıcı havayolu şirketi. Auckland merkezli, uçuşlarını Auckland Uluslararası Havalima’ndan gerçekleştiren Air Yeni Zelanda; Asya, Avrupa,Kuzey Amerika,Okaynusya kıtalarında 16 ülkede 51 farklı noktaya uçmaktadır. Air Yeni Zelanda Mart 1999 yılından beri Star Alliance üyesidir. Refah ekonomi,eğitim, nüfusa oranla gelir açısından dünyanın en iyi ülkelerinden biri olarak gösterilen Yeni Zelanda’nın 1. olmasına pekte şaşırmamak lazım.

Yeni Zelanda’nın Türk Hava Yolları olarak bilinir.

 

2.Alaska AIrlInes (Alaska Hava Yolları)

1932 yılında McGee havayolu olarak kurulup, 6 Haziran 1944’te Alaska Havayolları olarak son adını ve şeklini almıştır.Hub uçuş bölgesi Seattle olan Alaska Havayollarının 2. Hub uçuş alanları ise; Anchorage,Los Angles,Portland, ve San Francisco’dur. Alaska Hava Yollarının 4-5 uçuş ile en fazla odaklandığı iki şehir ise; San Francisco ve Kosta Rika’nın başkenti olan San Jose’dir.Alasla Hava Yolları 153 filosu ile 118 farklı destinasyona uçmaktadırlar. Ancak forum sitelerinde çok fazla övgü ile anılan bir havayolu olmamasına karşın bize Süperberduş Alexander Süperberduşu anımsattığı için yine de yeri bende ayrıdır. Bir gün fırsatım olursa deneyimlemek isteyeceğim bir havayoludur.Alaska Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük eyaleti olmasına karşın, nüfus yoğunluğu en az olan yerdir. 30 Mart 1867’de 7.2 milyon karşılığında Rus İmparatorluğundan satın alınıp, Amerika topraklarına kazandırılmıştır. Rusya’ya vize olmasa ve hala rusya’nın olsa ne kadar güzel olurdu. Böyle mükemmel bir doğa harikasını istediğimiz zaman ziyaret edebilirdik.

Alaska’nın ABD’nin yüzölçümü en büyük, nüfus yoğunluğu en az olan eyâleti olduğunu ve Rus İmparatorluğu’ndan 30 Mart 1867’de 7,2 milyon dolar karşılığında satın alınarak ABD’ye katıldığını biliyor muydunuz?

3.All NIppon AIrways (Japonya Hava Yolları)

Tüm Nippon Airways Co., Ltd. (Japonca: 全 日本 空 輸 株式会社, TYO: 9202, LSE: ANA, Türkçe: Tüm Nippon Havayolları , Zennikkū (全日空) veya ANA olarak da bilinir , Japonya’daki havayollarından biri. Genel merkez binası, Minato, Tokyo, Japonya’daki Shiodome’dedir. Mayıs 2009 tarihi itibariyle, Japonya’da 49 ve uluslararası 35 sefer noktası bulunmakta, ve 14.000’den fazla çalışanı bulunmaktadır. Mayıs 2010’da, ANA’nın bir önceki yıla göre toplam yolcu sayısı% 7,8 yükseldi ve genel servis% 22 büyüyerek 2010’da ilk beşlikte 2,07 milyon yolcuya yükselmiştir.

219 filosuyla 97 destinasyona uçuş gerçekleştiren ANA’nın öncülerinden biri olan Nippon helikopter ve uçağı 1952’de kurulmuştur. Nippon Helikopter, daha sonra Şubat 1953’te helikopter servislerine başladı. 15 Aralık 1953’te, Osaka ve Tokyo  arasında ilk kargo uçuşunu gerçekleştirdi. Aynı rotada yolcu hizmetleri 1 Şubat 1954’te başladı.

ANA’nın diğer öncülü Far East Airlines  şirketiydi. 26 Aralık 1952’de, NH’den bir gün önce, kuruldu. Ancak şirket, 20 Ocak 1954’e kadar uçuşlara başlamadı, ve bu tarihte Osaka ve Tokyo arasında gece kargosu uçuşu gerçekleştirdi. Mart 1958’de NH ile FEA birleşir. Şirketlerin birleşmesiyle, şirketin toplam piyasa değeri 600 milyon yen oldu ve Japonya’nın en büyük özel havayolu oldu.Birleşme sonucunda oluşan yeni şirket “All Nippon Airways” olarak adlandırıldı. All Nippon Havayolları bir Star Alliance üyesidir. Ana Hub havalimanları Tokyo-Narita ve Toko-Haneda İkinci ana hub uçuşları ise, Osaka-Kansai ve Osaka-Itami’dir.

 

4.BrItIsh AIrways (İngiliz Havayolu)

Birleşik Krallık’ın ulusal havayolu şirketi olan British Airways filosunda bulunan 295 uçağı ve 183 uçuş noktası ile ülkenin iç ve dış hatlarında en çok uçan havayolu şirketidir.Taşınan yolcu sayısı baz alındığında ise Easy-Jet’in ardından 2. sırada yer almaktadır. Birinci bağlantı merkezi yanı HUB merkezi Heathrow Havalimanı’dan yaklaşık 90 ülkede 200 farklı noktaya hizmet vermekte olan British Havayolları aynı zamanda da OneWorld ittifakı kurucu üyesidir.Kişisel olarak özellikle uçmak için hevesimin olmadığı ama bir gün denk gelirse neden olmasın dediğim firmadır.

5.Cathay PacIfIc AIrways (Pasifik Hava Yolları Hongkong’a aittir)

Hong Kong (Çince: 香港), Çin’in güney kıyısında bulunan,1 Temmuz 1997  tarihine kadar Britanya  Krallığına bağlı sömürge  ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Hong Kong;Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası  ve 235 kadar küçük adadan meydana gelmiştir. Hong Kong, Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezidir. Asyanın en büyük serbest limanını elinde bulunduran ve ekonomik olarak çok güçlü olan ülkenin yerel havayolu firması olan Cathay Pasifik Havayolları’da listede kendinde 5. sırada yer bulanlardandır.

24 Eylül 1946’da kurulan havayolu firmasının HUB bölgesi doğal olarak Hongkong uluslarası havalimanıdır.Hong Kong merkezli ulusal havayolu şirketinin merkez ofisi Hong Kond Uluslararası Havalimanı’nda yer alır.  Cathay Pacific, 35 ülkede 90 farklı noktaya seferler düzenlemektedir. Cathay Pasifik’de British Airways gibi bir Oneworld kuruluşu üyesidir. Kurucuların sömürgede ki etkileri belli olsa gerek.

6.EmIrates AIrways (Birleşik Arap Emirlikleri Hava Yolu)

Emirates (Arapça:طيران الإمارات Tayarān al-Imārāt), Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bir havayolu şirketidir. Dubai Hükümeti’ne ait olan Emirates, Birleşik Arap Emirlikleri’nin uluslararası havayolu şirketidir. Kurulduğu günden bu yana ikinci yılı hariç her yılını karlılıkla bitiren Emirates, ticari temellerde çalışan bir havayolu olarak Dubai Hükümeti’nden finansal destek, garanti ve koruma almadan ticari faaliyetlerine devam ediyor. Dünyanın en genç filolarından birine sahip olan Emirates’in şu an hepsi geniş gövdeli toplam 259 adet uçağı bulunuyor. Emirates’in filosunda bulunan 259 adet uçaktan 159 tanesi Boeing ve 100 Airbus yolcu uçağı. Emirates’in 2017 itibarıyla toplam uçak siparişi tümü geniş gövdeli uçaklar olmak üzere 224’dir. Emirates, 75’in üzerinde ülkede 140’i aşkın noktaya uçuyor. 1985 yılında kurulan ve bu kadar hızlı büyüyen bir havayolu aynı zamanda da dünyanın en iyi havayolu firması olarak gösterilmektedir. Hiç uçuş fırsatı yakalayamadığım Emirates’de Yurtdışına hiç çıkmamış babamın ilk yurtdışı uçuşunu gerçekleştirip Asya seyahatimin Malezya ayağında bana katılmasıyla gönlümde kişisel olarak ayrı bir yeri olan havayolu firmasıdır.

7.EtIhad Airways (Etihad Havayolları)

Hindistan seyahatim için bir kere uçma fırsatı elde ettiğim sevdiğim bir havayolu firmasıdır.

Etihad Airways (Arapça: الإتحاد, el-itiħād), Birleşik Arap Emirlikleri’nin bayrak taşıyıcısı ve ikinci büyük havayolu şirketi. 2003 yılında kurulan Etihad Airways, uçuşlarını Abu Dabi Uluslarası Havalimanı  merkezli gerçekleştirmektedir.

120’nin üzerinde noktaya 117 uçaklık filosuyla uçuş yapan Etihad Airways, ağırlıklı olarak Asya ve Avrupaya uçmaktadır. Ayrıca Okyanusya, Afrika ve Kuzey Amerika uçuşlarıda vardır.

2012 yılında Etihad Airways, %23’lük artışla 10.3 milyon kişiyi taşımıştır.

8.EVA AIr (TAYVAN HAVAYOLU)

Muhtemelen adını daha önce duymadığımız Tayvan(Taiwan) kökenli havayolu firmasıdır.EVA Airways Corporation ya da kısaca EVA Air Tayvan’ın başkenti Taipei  merkezli özel havayolu şirketi. Uçuşlarını Taoyuan Uluslarası Havalimanı merkezli gerçekleştiren EVA Air, 18 ülkede 65 farklı noktaya uçuş gerçekleştirmektedir. Mart 1989’da kurulan şirket, Haziran 2013’den bu yana Star Alliance üyesidir.


Sizce de hosteslere oranla koltuklar demode durmuyorlar mı?


9.FInnaIr (Finlandiya Hava Yolları)

Finnair, Finlandiya’nın  ulusal havayolu şirketi. Merkezi başkent Helsinki’nin Vantaa bölgesinde, Vantaa Havalimanı’nda yer alan Finair, 30 ülkede 65 farklı noktaya uçuşlar düzenlemektedir. Finnair’de bir One World üyesidir.

Finnair, Finlandiya’nın en büyük havayolu şirketi olan ve Helsinki Havalimanı’nın merkezi Vantaa bölgesinde olan Vantaa bölgesinde yer alır. Finlandiya’da hem yurtiçi hem yurtdışı yolculuğuna hakimdir.Finnair 30 ülkede 65 farklı noktaya uçuş düzenlemektedir. Ana hissedarı, hisselerin %55,8’ine sahip olan Finlandiya hükümetidir. Finnair, OneWorld havayolu ittifakının bir üyesidir. 2017 yılında, 100’den fazla Avrupa, 20 Asya ve 7 Kuzey Amerika destinasyonuna yaklaşık 12 milyon yolcu taşıdı. 2017 sonunda, havayolu şirketi 5.918 kişi istihdam etmiştir. Finnair sürekli operasyonda altıncı en eski havayolu şirketidir.Finnair, 1963’ten beri ölümcül veya gövde kayıpsız kazasızlık oranı ile, dünyanın en güvenilir havayolu şirketlerinde biri (2015’te 3. sırada) olmuştur.

10.HawaIIan AIrlInes (Havai Havay Yolları)

En çok seyahat etmek istediğim havayollarının başında gelir. Gerek adı, gerek logosu ve gerek gittiği yer olsun her açıdan herkesin ilgisini çekebilecek kapasitede bir havayolu firması olduğunu düşünüyorum.

Hawaiian Airlines, Hawai’i’nin en büyük, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise  sekizinci büyük havayolu şirketidir. Havayolunun adı Hawaii’nin Honolulu kentindeki merkezinden geliyor. Havayolu, büyük Hawai adaları arasında uçuyor. Bunlar Kaua’i, O’ahu, Moloka, Maui, Lanai ve Hawai’nin diğer büyük adalarıdır.Hawaiian, ABD anakarası, Japonya, Kore ve Avustralya gibi daha uzak noktalara da uçmaktadır. 6 Ekim 1929’da kurula Hawaiian Airlines, 54 filosu ile 28 farklı noktaya uçmaktadır. Hawaii, tarih boyunca hiç ölümcül bir kaza geçirmeyen ya da gövde kaybına uğramayan en eski ABD taşıyıcısıdır. Hawaiian Airlines en az iptal, en zamanında uçuş en iyi bagaj kuralları ile yolcularını adeta kendine mest ettiren bir havayolu firmasıdır. Umarım sizde birgün Hawaiian havayolları ile bir yerlere seyahat edersiniz.

11.Japan AIrlInes (Japonya Hava Yolları)

Japon Hava Yolları (JAL – Japan Airlines Corporation – Japonca: 株式会社日本航空 Kabushiki-gaisha Nihon Kōkū). Merkezi Tokyo’dadır.

1951’de özel bir şirket olarak kuruldu. 1953’te yeniden örgütlenerek yarı devlet kuruluşu haline getirilmiştir ve oda bir OneWorld  üyesidir.

Önceleri yalnızca yurtiçi seferler düzenleyen şirket, 1953te San Francisco’ya sefer başlatarak uluslararası taşımacılığa yöneldi.Sonraki 10 yılda Hindistan, Orta Doğu, Avrupa, Avustralya ve Hawaii’ye sefer düzenlemeye başlamıştır . 1960’ların  sonunda dünya çevresinde seferlere başladı. 1970’te ise Sovyet havayolları dışında Sibirya üzerinde düzenli uçuş yolu izleyen ilk havayolu şirketi oldu. Oteller işleten ve paket turlar düzenleyen bağlı kuruluşları da vardır.

1987’de Japon hükümeti JAL’deki hisselerini satmaya karar verdi; böylece kuruluş üzerindeki devlet denetimi sona erdi. 2001 yılında Japan Airlines System (JAS) ile birleşme kararı aldı.Bu birleşme sonunda JAL Group yolcu sayısı olarak dünyanın altıncı büyük havayolu oldu. 2004 yılında adını ‘Japan Airlines International’ olarak değiştirdi. Filosunda 206 uçak bulunduran Japonya havayolları, 125 uçuş destinasyonuna sahiptir.


Hiroşima ve Nagasaki’ye atılan atom bombalarından sonra kendi ayakkabımızı üretene kadar ayakkabı bile giymeyeceğiz diyen japon’lar uçakları Amerika’dan almış olsalarda bu muhteşem büyüme gözlerden kaçmayacak niteliktedir.


NOT;  12 Ağustos 1985’te Tokyo’dan Osaka’ya iç hat uçuşu yapan Japon Havayollarına ait Boeing 747 Takamagahara dağına çakıldı. Kazada 509 yolcudan 505’i ve 15 kişilik mürettebatın da hepsi öldü. Dünya havacılık tarihinin en büyük ikinci kazasıdır.


12.KLM (Hollanda Hava Yolu)

Tamam anladık da ne bu KLM. Açılımı: Koninklijke Luchtvaart Maatschappij (royal aviation company) Türkçe karşılığı ise; Kraliyet Havacılık Şirketi’dir. KLM veya Hollanda kraliyet havayolları Hollandalı havayolu şirketidir. Air France-KLM ortak çatısı altında hizmet vermektedir. Klm 1919’da Rotterdam şehrinde kurulmuştur. Ülke içi, yurt dışı ve kargo taşımacılığı hizmetini 90 ayrı noktaya yapmaktadır. Merkezi  Amsterdam Schiphol Havalimanı’dır. KLM 115 uçak filosu ile 138 uçuş destinasyonuna sahiptir ve Hollanda’nın gözbebeğidir. Bu kadar küçük ama dünya tarım lideri olan bir ülkenin havacılık konusunda da bu kadar iddalı olması takdir edilecek cinstendir. Hollanda’nın THY’si olarak adlandırabileceğimiz KLM Hollanda’nın Schiphol havalimanın da mavi logosu adım başı göze çarpmaktadır.

Resimde görünen yer ise Prenses Juliana Uluslararası Havaalanı (Aynı zamanda Sint Maarten Uluslararası Havaalanı olarak bilinen) Saint Martin adasının Hollanda’ya bağlı bölümüdür.Nasıl yani Hollanda’ya bağlı bölümü derken ada Hollanda’ya ve Fransa’ya ait bölüm olarak 2’ye ayrılmıştır.Aşağıda değineceğim. 2007 yılında havalimanı 1.647.824 yolcu ve 103.650 uçak hareketleri ele alınmıştır. Havaalanı, 1942 yılında bir askeri uçak pisti olarak kullanılmaya başladıktan sonra, 1943 yılında sivil havaalanına çevrilmiştir. 1964 yılında yeni bir terminal binası ve kontrol kulesi ile havaalanında tadilat edilmiş ve taşınmıştır.

Saint Martin (Felnekçe: Sint Maarten), Karayip Denizinin kuzey-doğusunda Puerto Riko’nun 240 km doğusunda yeralan tropik bir adadır.

Adanın yüzölçümü 87 km² olup kabaca ortasından Hollanda Krallığı ile Fransa arasında ikiye bölünmüştür. Hollanda Krallığı’na bağlı güney yarısı Sint Maarten, Fransa’ya bağlı olan kuzey yarısıysa da Saint Martin  olarak adlandırılır. Hollanda bölgesi Hollanda Krallığı’nı oluşturan ülkelerden biridir.

Hollanda Krallığı’na bağlı olmasına karşın AB  dışında kalan adanın güney bölümünde para birimi Hollnda Antilleri Guldeni, Fransa aracılığıyla AB’ye bağlı olan kuzey bölümünde ise para birimi Euro’dur. Her ne kadar Hollanda bölümünde yasal dil Flemenkçe ve İngilizce, Fransız bölümünde ise Fransızca olsa da adadaki en geçerli dil İngilizce’dir. Bunun kökeni adaya bir zamanlar getirilmiş olan İngilizce konuşan kölelere dayanmaktadır.


Bingo yine İngilizler bir yerlerden çıktılar.


Vize, yabancı ülke vatandaşının sınırlı bir süre Hollanda Antilleri’yin ziyaret etmesine izin vermek amacını taşımaktadır.  Bu kısa süreli vize Hollada Kraliyeti Karayip Adalari(Aruba,Bonaire, Curacao, Saba, St. Maarten ve St. Eustatius) ziyaret etmek isteyenler içindir. Bu vize alındıktan sonra doğrudan bu ülkeye giriş hakkı vermemektedir. Sınır kontrolü esnasında görevliler sizden daha ayrıntılı bilgi ve/veya evrak isteyebilirler. Kısa süreli vize ile Hollanda Kraliyet  Karayip Adalarında ikamet edilemez veya çalışma izni talebinde bulunulamaz.

Hollanda Antilleri ülkeleri Aruba, Curaçao ve st Maarten ve Hollanda Antilleri adaları Bonaire, St Eustatius ve Saba.

13.Lufthansa (ALMANYA’NIN EN ESKİ HAVAYOLLARINDAN)

Lutfhansa havayolları 1926 yılında kurulmuştur. Hub uçuşları ise Frankfurt Havalimanı, Münih Franz Josef Strauss Havalimanı ve Zurih Havalimanıdır. Türk Havayolları gibi Star Allience üyesi olan şirket 319 (+145 +30 alım opsiyonlu) olmak üzere toplam 432 filoya sahiptir.


Deutsche Lufthansa AG
 Avrupa’nın 2. en büyük dünyanın ise 9. en büyük havayolu şirketidir. Lufthansa yarı özel yarı kamusal şirket olup  Almanya’nın en önemli markalarından biridir. Almanya’nın ulusal havayolu şirketidir. Kendi bünyesinde yaklaşık 100 ülkede 200 çeşit uçuş noktasına ve diğer ortak havayolları ile dünyada yaklaşık 410 uçuş noktasına hizmet sağlamaktadır. 2008 yılında dünyanın en iyi hava yolu şirketi seçilmiştir. Lufthansa’nın filosu Avrupa’nın en büyük havalimanı olan Frankfurt Havalimanında bulunmaktadır. Lufthansa AG ayrıca Uluslararası Swiss Havayolları ve Austrian Havayolları’nın sahibidir.Lufthansa 1997 yılından beri her yıl dünyadaki en iyi transatlantik (okyanus aşırı uçuş) seçilmektedir.

 

14.Qantas (Avustralya Hava Yolu)

Uçak kanatlarında ki zıplayan kanguru resmi ile her görenin içinde hemen atlayayımda Avustralya’ya yol alalım hissi doğuran havayolu, bugüne kadar hiç kaza yapmamıştır. Ne diyelim başarılan daim olsun Qantas umarım Avustralya seyahatime bir gün seninle giderim.
Qantas Havayolları (Queensland and Northern Territory Aerial Services´ın kısaltılışı) 16 Kasım 1920’de Winto (Outback QLD) kurulmuştur ve Avustralya ulusal havayollarıdır. Hub uçuşları Sydney Uluslararası Havalimanı, Melbourne Tullamarine Havalımanı olan Qantas’ın odak şehirleri ise; Brisbane Havalimanı, Sinpapur Changi Havalimanı, Los Angeles Uluslararası Havalimanı, Londra Heathrow Havalimanı ve Perth Havalimanı’dır. Uçak filosunda 94 tanesi sipariş olmak üzere toplam 231 adet uçağı vardır. Qantas havayolları 143 uçuş noktası ile oldukça iddalı bir havayolu firmasıdır. Şirket, ticari havayolları ile ilgili araştırma ve tavsiyeleriyle bilinen Skytrax şirketinin “2015 yılının en iyi 10 havayolu şirketi” listesinde onuncu sırada yer almaktadır.

15.Royal JordanIan AIrlInes (Ürdün Krallığı Hava Yolu)

Royal Jordan havayolları 1963 yılında kurulmuştur. 26 filoya sahip olan hava yolu 43 destinasyona uçuş gerçekleştirmektedir.

Royal Jordanian Airlines (Arapça: الملكيَّة الأردنيَّة; çevirisi: Al-Malakiyyah al-‘Urduniyyah), Ürdün’ün Amman’daki merkez ofisi ile Ürdün’ün bayrak taşıyıcı havayolu şirketi olup, ana caddeden dört kıta üzerinde tarifeli uluslararası hizmetleri işletmektedir. Amman (AMM) Ürdün’de Kraliçe Alia Uluslararası Havalimanı’nda üs. Havayolu, haftada en az 110 sefer düzenleyen, günde en az 110 uçuş yapan ve eski adı Alia Royal Jordanian Airlines olarak bilinen havayolu şirketi.Ürdün’ün ulusal bayrak taşıyıcısı olan şirket, üyeleri arasında American Airlines, Cathay Pacific, British Airways, Qantas ve Qatar Airways’in de olduğu dünyanın en büyük havayolu ittifaklarından Oneworld’e üyesidir ve  orta doğu’daki hava yolu firmaları arasında en iyi üçüncü firma konumundadır, ikinci Qatar Havayolları birinci ise elbette Emirates’dir.


Ek bilgiler

1971 yılında Londra Heathrow Havalimanı’nda Alia Boeing 707-300
Havayolu 9 Aralık 1963’te kuruldu ve Kral Hüseyin’in geçtiği kraliyet kararından sonra 15 Aralık 1963’te faaliyete başladı. Kral Hüseyin’in en büyük çocuğu olan Ali Ali’nin (13 Şubat 1956’da doğan) Ürdün’ü Ali Hüseyin’in Ali Ali (ya da Aalya) adlı eseridir. Havayolunun Kral’ın üçüncü eşi Kral Hüseyin’in 1972’ye kadar evlenmediği Kraliçe Alia’dan sonra ismini verdiği yaygın bir yanılgıdır. Havayolu özel hissedarlardan sermaye ile kurulmuş ancak Ürdün hükümeti daha sonra şirketi devralmıştır.

Alia (Kraliyet Ürdün Havayolu Şirketi) iki Handley Page Dart Heralds ve Amman’dan Kuveyt Şehri, Beyrut ve Kahire’ye hizmet veren bir Douglas DC-7 uçağıyla faaliyete başladı. 1964’te başka bir DC-7 eklendi ve Cidde’ye hizmet başladı. 1965’te Alia, Avrupa’daki ilk varış noktası olan Roma’ya hizmet başlattı. Havayolu tarafından kaydedilen ilerlemeler, 1967 Arap-İsrail Savaşı sırasında DC-7 uçağı imha edildiğinde İsrail hava saldırısı tarafından tehdit edildi. İki Fokker F27 Dostluk uçağıyla değiştirildiler.

1968 yılında havayolu şirketi güzergahını Lefkoşa, Bingazi, Dhahran ve Doha’ya genişletti. 1969, Münih, İstanbul ve Tahran’a servis eklerini gördü.


16.ScandInavIan AIrlIne System (İskandinav Havayolu Sistemi)

1 Ağustos 1946’da kurulmuştur. Filosunda 182 uçak bulunduran İskandinav Havayolları 119 farklı uçuş destinasyonuna sahiptir.

İskandinav Hava Yolları ( İngilizce: Scandinavian Airlines System (SAS), İskandinav hava yolu taşımacılığı sistemi (SAS), Danimarka, Norveç ve İsveç’in çok uluslu havayolu taşımacılığı ve bu İskandinav ülkelerinde önde gelen havayollarıdır. Merkezi İsveç’in başkenti Stockholm’dedir.Sahibi SAS AB dir. Genellikle SAS olarak bilinen İskandinav Havayolları, İskandinavya’yı birlikte oluşturan İsveç, Norveç ve Danimarka’nın bayrak taşıyıcısıdır.

SAS, eski tam adı İskandinav Havayolları Sistemi veya yasal olarak İskandinav Havayolları Sistemi Danimarka – Norveç – İsveç’in kısaltmasıdır. SAS Grubunun bir parçası olan ve merkezi Solna, İsveç’teki SAS Frösundavik Ofis Binası’ndadır. Havayolunun ana merkezi, Avrupa’da 50’den fazla şehre bağlantı sağlayan Kopenhag-Kastrup Havalimanı’nda bulunuyor. Stockholm-Arlanda Havalimanı (30’dan fazla Avrupa bağlantısı ile) ve Oslo Havaalanı, Gardermoen diğer büyük merkezlerdir. Küçük merkezler ayrıca Bergen Havaalanı, Flesland, Göteborg Landvetter Havaalanı, Stavanger Havaalanı, Sola ve Trondheim Havaalanı, Værnes’de de bulunmaktadır. SAS Cargo, İskandinav Havayolları’nın bağımsız bir iştirakidir ve ana ofisi Kopenhag Havalimanı’ndadır. Star Alliance’ın bir kurucu üyesidir ve bunun yanında Air Greenland, Linjeflyg, Spanair, Thai Aiways International (Uluslarası Tai Havayolları) ve Scanair’in de kurucusudur. SAS’ın, Estonya  Air’de %49 hissesi vardır. Kopenhag, Avrupa ve kıtalar arası hizmetler için odak olarak hizmet eder. 2006’da İskandinav hava yolu taşımacılıkları, 25 milyon yolcuyu taşıdı ve SAS grubunun 38.6 milyon yolcusu vardır.

2012 yılında SAS, 36 milyar SEK gelir elde ederek 25,9 milyon yolcu taşıdı ve bu onu Avrupa’nın en büyük sekizinci havayolu şirketi haline getiriyor. SAS filosun da bulundurduğu 182 uçak genellikle;Airbus A319, A320, A321, A330 ve A340 ve Boeing 737 Yeni Nesil uçaklardan oluşmaktadır. SAS ayrıca Airbus A320neo, ATR 72 ve Bombardier CRJ900 uçaklarını da wet leases  (uçağı mürettebatı ve ekipleriyle beraber kiralama ) sistemi ile almıştır.

Havayolu şirketi 1946 yılında Svensk Interkontinental Lufttrafik, Det Norske Luftfartselskap ve Det Danske Luftfartselskab’ın transatlantik operasyonlarını birleştirmek için bir konsorsiyum olarak kuruldu. Konsorsiyum iki yıl sonra Avrupa ve iç işbirliğini kapsayacak şekilde genişletildi. 1951’de, tüm havayolları SAS oluşturmak için birleştirildi.

 

17.SIngapore AIrlInes (Singapur Havayolları)

Singapore Airlines Limited Singapur’un ulusal ve bayrak taşıyıcı havayolu şirketi. 1947’de Malayan Airways adıyla kurulan şirket, 1972’de Singapore Airlines ismini almıştır.Uçuşlarını Changi Havalimanı merkezli gerçekleştiren Singapore Havayolları filosunda 114 adet uçak bulundurmaktadır ve  günümüzde Asya, Avrupa, Amerika, Avustralya ve Afrika’da 64 farklı noktaya uçmaktadır.Singapore Havayolları’nın filosunda 26 Adet Airbus A330-330,6 Adet Airbus A350-900 tipi uçak ve bu uçaklardan biri Airbus tesislerinde üretilen 10.000 Airbus uçağıdır. Singapore Airlines ayrıca 61 Adet Airbus A350-900 siparişi vermiştir. 19 Adet Airbus A380 bulunduran havayolu 5 adet A380 siparişi daha vermiştir. Filosunda 11 Adet Boeing 777-200, 12 Adet Boeing 777-200ER, 6 Adet Boeing 777-300 ve 27 Adet 777-300ER uçakları bulunmaktadır. Toplamda 56 Adet Boeing 777 uçağı bulunan Singapore Airlines buna ek olarak 30 Adet Boeing 787 Dreamliner siparişi vermiştir.

Singapur Havayolları grubu, havayolu ile ilgili birçok yan kuruluşu içermektedir. SIA Engineering Company, Boeing ve Rolls-Royce da dahil olmak üzere, 27 ortak girişimin portföyüyle, dokuz ülkede bakım, onarım ve revizyon (MRO) işlerini yürütmektedir. Singapur Havayolları Kargo SIA’nin yük gemisi filosunu işletiyor ve SIA yolcu uçaklarında kargo tutma kapasitesini yönetiyor.  İki bağlı kuruluşu var: SilkAir, ikincil şehirlere bölgesel uçuşlar yapıyor, Scoot ise düşük maliyetli bir taşıyıcı olarak çalışıyor.


Tayland-Sigapur seferini gerçekleştirdiğim Scoot Havayoları bizde ki havayollarının Pegasus karşılığı olabilir. Kalite olarak oldukça iyi ve keyifli bir uçuş gerçekleştirmiştim.


→Singapur Havayolları, dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380’nin lansman müşterisiydi. Gelir yolcuları kilometrelerinde dünyadaki en iyi 15 taşıyıcı arasında yer alıyor, ve uluslararası yolcuların taşıdığı dünyada 10. sırada yer alıyor.Singapur Havayolları da Boeing 787-10 için lansman müşterisiydi ve Osaka’ya tarifeli sefer yapmaya başladı.

→Singapur Havayolları, Singapur’daki ana merkezden beş kıtada (16) 32 ülkede 62 noktaya uçuyor. Güneydoğu Asya bölgesinde, iştiraki olan SilkAir ile birlikte, Singapur’u bölgedeki diğer tüm Güneydoğu Asya havayolu şirketlerinden daha fazla uluslararası noktaya bağlayan güçlü bir mevcudiyete sahiptir.

18.SwIss (İsviçre Havayolları)

Hub havalimanı Zurih Havalimanı olan İsviçre  havayollarının odak uçuş şehri ise Genova’dır. Bir Star Alliance üyesi olan Swiss Havayolları filosunda ki 80 uçağı ile 102 destinasyona uçmaktadır.  İsviçre, İsviçre’nin en eski bayrak taşıyıcısı olan SwissAir’in 2002 iflasından sonra kuruldu. Yeni havayolunun kayıpları 2005’e kadar toplam 1.6 Milyar Dolar oldu.

İsviçreli Uluslararası Hava Hatları AG (SWISS olarak stilize edilmiş kısa İsviçreli İsviçre), İsviçre’nin Avrupa ve Kuzey Amerika, Güney Amerika, Afrika ve Asya’da tarifeli hizmetlerini işleten ulusal havayolu şirketidir. Ana merkez Cenevre Havalimanı’nda odak şehir operasyonu ile Zürih Havalimanı’dır. Havayolu, İsviçre’nin eski bayrak taşıyıcısı olan Swissair’in 2001 iflasından sonra kuruldu. İsviçre, Star Alliance’ın bir üyesidir. İsviçre’nin Basel kentinde, EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg’da ve İsviçre’nin Kloten kentinde Zürih Havalimanı’nda bir ofisi bulunan Lufthansa Grubunun bir yan kuruluşudur. [7] Şirketin kayıtlı ofisi Basel’de. Havayolu İsviçreli bölgesel havayolu Crossair’den devraldığı IATA kodu LX’i kullanıyor (Swissair’in kodu SR). Uluslararası trafik haklarını korumak için ICAO kodu SWR, Swissair (Crossair’s CRX) ‘den devralınmıştır.

19.VIrgIn AtlantIc

Virgin Atlantic Airways Limited’in ve Virgin Atlantic International Limited’in ticari adı olan Virgin Atlantic, Birleşik Krallık’taki Crawley’deki merkez ofisi ile birlikte olan  bir İngiliz havayolu şirketidir. Havayolu 1984 yılında British Atlantic Airways olarak kuruldu ve başlangıçta kurucularından Randolph Fields ve Alan Hellary tarafından Londra ve Falkland Adaları arasında uçmaları planlandı. Adını Virgin Atlantic Airways’e değiştirdikten kısa bir süre sonra Fields, şirket yönetiminde Sir Richard Branson ile yapılan anlaşmazlıklar sonrasında hisselerini şirkette sattı. Gatwick Havaalanı’ndan Newark Liberty Uluslararası Havalimanı’na ilk uçuş 22 Haziran 1984’te gerçekleşti

Virgin Holidays ile birlikte havayolu şirketi %51’i Virgin Grup’a ait olan ve Delta Air Lines’ın %49’unu elinde bulunduran bir holding şirketi olan Virgin Atlantic Limited tarafından kontrol ediliyor. Diğer Virgin markalı havayolu şirketlerinden idari olarak ayrıdır. Virgin Atlantic, Airbus ve Boeing geniş gövdeli uçaklardan oluşan karma bir filo kullanıyor. 45 filoya sahip olan havayolu firması, 33 uçuş destinasyonuna sahiptir. Kuzey Amerika, Karayipler, Orta Doğu ve Asya’da ki Londra’da ki  (Heathrow ve Gatwick) ana üslerinden ve Manchester’da ki ikincil üslerinden gelen yerlere gidiyor. Havayolları ayrıca Glasgow ve Belfast’dan sezonluk uçuşlarıda işletmektedir.

Virgin Atlantic uçakları üç kabineden oluşmaktadır: Ekonomi, Premium Ekonomi ve Üst Sınıf. 2012 yılında Virgin Atlantic, 5.4 milyon yolcu taşıdı. Yolcu hacmine göre yedinci en büyük Birleşik Krallık havayolu şirketi oldu. 31 Aralık 2013’te, 51 milyon sterlinlik bir grup vergi öncesi zararı (yaklaşık 87 milyon ABD doları) bildirdi. Bununla birlikte, 31 Aralık 2014’te havayolu şirketi £ vergi öncesi karına dönüş bildirdi 14,4 milyon. Temmuz 2017 boyunca, Virgin Atlantic Air France-KLM ile ortak girişim kurma niyetlerini açıkladı. Anlaşma uyarınca, Air France-KLM, Virgin Group tarafından hali hazırda Virgin Group tarafından tutulan 220 milyon sterlin karşılığında% 31 hisseye sahip olacak.

20.VIrgIn AustralIa

Virgin Australia Havayolları, Qantas’tan sonra Avustralya’nın ikinci en büyük havayolu şirketi  ve Virgin markasını kullanmak için filo büyüklüğündeki en büyük havayolu şirketidir. Bowen Hills, Brisbane’de bulunan havayolu şirketi, Virgin Group ve eski CEO’su Brett Godfrey’in kurucusu, İngiliz işadamı Richard Branson tarafından kuruldu. 1999 yılının Kasım ayında Virgin Blue olarak kuruldu ve tek bir rota üzerinde çalışan iki uçakla aniden, Avusturalya’nın ikinci havayolu şirketine Eylül 2001’de Ansett Avustralya’nın çöküşünden sonra birden kendine bir yol buldu. Havayolu doğrudan hizmet vermeye başladı. Avustralya’da, dar gövdeli bir Boeing filosu kullanarak, Brisbane, Melbourne ve Sydney’deki merkezlerden 29 şehir; ve Airbus ve Boeing widebody jetleri kullandı.

Birkaç yıl boyunca düşük maliyetli bir taşıyıcı olarak faaliyet gösterdikten sonra, sözde (kendini tanımlayan) bir “Yeni Dünya Taşıyıcı” olmak için hizmetlerini geliştirdi – esasen “misafir” i bir bilet satın alma seçeneği sunan bir iş modeli izledi. Düşük maliyetli taşıyıcıların “fırfırlar yok” yaklaşımı ya da iş seyahatleri pazarında Qantas ile daha etkin rekabet edebilmek için tam hizmet havayolları ile daha fazla hizmet almak için biraz daha fazla ödeme yaptılar. 2011 yılında yeni üniformaların tanıtılmasıyla bu stratejiyi daha da ileri götürdü; gemide yeni yemek seçenekleri; Perth-Melbourne – Sydney hizmetlerinde Qantas ile rekabet etmek için yeni genişletilmiş uçaklar ; Ocak 2012’de iş sınıfının eşzamanlı tanıtımı ve birlikte yeni bir hizmet ve markanın Virgin Australia’ya yeniden adlandırılması oldu.

Virgin Avustralya Havayolları filosunda bulundurduğu 101 uçak ile 52 destinasyona uçuş gerçekleştirmektedir. Hub şehirleri olarak ise; Auckland Havalimanı, Brisbane Havalimanı, Melbourne Havalimanı ve Sydney Havalimanı vardır. Odak şehirleri ise Adelaide Havalimanı, Gold Coast Havalimanı ve Perth Havalimanıdır. Bu yaklaşımlar biraz şans ve cesaret ile birleşince hem Quantas havayolu ile eş değere gelmiş, hemde en güvenilir havayolu firması sıralasında Avustralya bayrağını oda taşımıştır.

AirlineRatings.com’un Genel Yayın Yönetmeni Geoffrey Thomas, “En güvenli 20 havayolu, güvenlik yeniliği, operasyonel mükemmellik ve Airbus A350 ve Boeing 787 gibi yeni gelişmiş uçakların ön plana çıkması için her zaman ön planda” dedi. “Qantas, son 60 yıldır neredeyse her önemli operasyon güvenliği alanında lider havayolu olmuştur ve jet döneminde ölüm göstermemiştir. Fakat Qantas yalnız değildir. Hawaii ve Finnair gibi uzun zamandır kurulmuş havayollarının jet çağında mükemmel kayıtları var. “

Avatar
EvrenselAdam

Küçük yaşlardan beri gelen seyahat aşkı, 2011 yılında ki Afrika Somali seyahati ile Dünya çapında açılmaya başladı. Afrika,Amerika,Asya derken Dünya gezgini oldu. 2011 Yılından beri gerçekleştirdiği seyahat ve otostop anılarını anlatıyor.

View stories

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir