Evrensel Adam''Evreni keşfedemem ama Dünyayı belki''

Interrail Nedir ?

INTERRAIL NEDİR?

Kısaca ya da uzunca; Avrupa Demir Yollarının işletmesini sağlayan yoldaş çenkovlar ortak bir PASS bilet çıkaralım tüm insanlığa ve size  yardımcı olalım demişler. Yani siz Türkler nasıl diyor Akbil gibi. Elimde ki tek biletle, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Makedonya, Montenegro, Hollanda,Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre, İsveç, Birleşik Krallık(İngiltere), ülkeler arasında uçsuz bucaksız geziyorum ve buna ek olarak Monako ve Liechtenstein sırasıyla Fransa ve Avrupa milli demir yolları tarafından işletilmektedir. Yine bunlara ek olarak SUPERFAST FERRIES ve BLUE STAR kardeşler tarafından yönetilen, Feribotlar,Patras ve Igoumenitsa (Yunanistan) ‘dan Ancona ve Bari (İtalya) ya duruma göre bağlı olarak yalnızca, benzin masrafı, port vergisi, yüksek sezon destekleyicileri olarak bilet ile küçük maliyetler ile yolculuk yapabilirsiniz. (EvrenselAdam)

Interrail macerasından yeni dönmüş olan Batın kardeşimiz insanlık adına yarar sağlaması için çok güzel bir yazı yazmış. Hayallerinin peşini de hiç bir zaman bırakmamış.Batın Özen’e bu güzel yazı için tekrar teşekkür ediyoruz. Batın’ın adeta yaşayarak anlattığı Interrail macerasının başkalarına örnek olması dileği ile…

Şimdi sözü Batın Özen’e bırakıyorum;

“Hayal kurmak bedava değil mi oysa? İşte benim de hikayem böyle başladı. Yıllardır o dizilerde, filmlerde, fotoğraflarda gördüğüm Eyfel Kulesi’nin o ihtişamını izleme sırası artık ben de dedim ve daha birkaç gün önce hayallerimden birini daha tarifsiz duygularla içeceğimi yudumlayarak gerçekleştirdim. Bunun keyfini, mutluluğunu sanırım ne kelimelerle ne de başka bir şeyle anlatamam fakat bildiğim şey de şu; inanmak ve uğruna savaşmak. İşte o zaman her şey istediğimiz gibi olabiliyor. Yollar insanı hayalleriyle, arzu ettikleriyle ve hiç beklemediği güzel şeylerle karşılaştırabiliyor. O yüzden fikirlerinizi, düşüncelerinizi, hayallerinizi sadece kelimelerle anlatanlardan olmayın. Yaşayanlardan olun ?”   Batın Özen

* Arkadaşlar öncelikle belirtmek isterim ki, Bestami’nin dediği gibi bu masraflar kişiden kişiye, seyahat süresine ve nasıl yapmak istediğinize göre değişir. Çok ucuza veya çok daha pahalıya yapanlar var. Bir kaç gün önce 30 günlük Interrail’den geldim. Interrail’a çıkmadan önce detaylı bir bilgi internet üzerinden aradım ama fazla bir şey bulamadım yada gözümden kaçtı. O yüzden ortalama olarak şehirler/rota/bütçe olarak tüm detaylarını elimden geldiğince yazdım ??

 INTERRAIL İÇİN ZORUNLU MASRAFLAR

* Tek başıma çıktığım 30 günlük interrail maliyetim her şey dahil 1080 Euro tuttu. Interrail’e başlarken yanımda 1080 Euro’dan 760 Euro kalmıştı, 20 Euroyla geri döndüm???Uçak bileti: Sabiha Gökçen-Roma gidiş 175 lira ve Budapeşte-Sabiha Gökçen dönüş 300 lira (bunu pahalıya aldım çok geç aldığım için, normalde 210-250 civarı fiyata bulabilirsiniz), Rynair Barcelona/Paris 20 euro.

*İnterrail bileti: 30/10’luk Global Pass 301 euro/ 1191 lira (Gençturdan aldım)
*Çanta: 191 lira Aliexpress’ten aldım, (vergi alınması gerekiyordu, şansıma alınmadı) çanta için çok pişmanım.
*Pasaport bedeli:94 lira
*Fotoğraf/Dosya belge vs: 20 lira
*Sağlık Sigortası: 1 aylık 75 lira (Axa, Akbank, Allianz gibi yerlerden yapabilirsiniz, ben Anadolu Sigorta’dan yaptırdım/İş Bankası’ndan) (Yeşil pasaportlularda yapmalı) (Soranlar oldu, pasaport polisi bazen kontrol edebiliyormuş ve başımıza bir şey gelirse ülkeye geri döndüğümüzde tedavi masraflarını geri alabilmek için)
*Harç Pulu: 15 lira
*Vize: 250/300 lira. Ben yeşil pasaportluydum o yüzden vize masrafım olmadı.

 

Şimdiki sayacaklarım ise tamamen kişiye göre değişir.

*Çanta: 200 lira
*Küçük Çanta: 10-20 lira
*Mat:10 liralık veya 30 liralık (Decathlon, işimi gördü)
*Tulum: 30 lira (Decathlon, 25C’lik gayet yeterliydi)
*Powerbank: 65 lira ( Xiaomi/10.000’lik çok memnunum, hepsiburada’dan aldım tavsiye ederim )
*Hostel: 750 lira
*Yemek: 750 lira
*Müze/Katedral: 500 lira
*Hediyelik vs: 250 lira
*Universal dönüştürücü: 15 lira (hepsiburada)
*Ivır zıvır: 250 lira
*Soranlar olabilir, Aksiyon kameram Xiaomi Yi, indirimden 300’e almıştım. Normalde 400 civarı. Tavsiye ederim.


​* Komisyonsuz para çekimi TEB Bankasını kullanabilirsiniz, CepteTeb uygulaması var paranızı ücretsiz olarak tl hesabı haricinde Euro hesabı açarak ona yatırın ve online bankacılık işlemlerinden yurtdışında geçerli olan para çekimi hesabı Euro olarak işaretleyin, hepsi bu kadar ??


Almanya(Deutsche Bank) Belçika(BNP) Fransa(BNP), İspanya(Deutsche) ve İtalya(BNL) bankalarında geçerli ve bankaları rahatça bulabilirsiniz.. Diğer bankalardan çekmek isterseniz 2 euro gibi bi komisyon alıyor. Teb haricinde UNICREDIT Yapı Kredi bankası kartıyla da komisyonsuz çekme olayı varmış ama maalesef bilmiyorum.

*Her yerde internet bulabilirsiniz McDonals, Burger King, KFC, Starbucks ve şehrin free wifi noktaları oluyor birçok yerden bağlanabilirsiniz. O yüzden bence internete gerek yok, dakika yapabilirsiniz ??

*Ryanair kullanacaklar havalimanına gelmeden önce bilet çıktısını alsın ve havalimanına geldiğinde ticket ofisinde biletini onaylatsın yoksa 50 euro cezası var.

*En ucuz uçak bileti siteleri skycanner ve turna..

*Tren garlarında Tourist Information’dan ücretsiz şehir haritası alabilirsiniz.

*Rail Planner uygulamasını mutlaka indirin, interrail trenlerini ve kalkış/varış saatlerini görebiliyorsunuz.

*En ucuz hostel siteleri hostelworld ve booking..

*Eğer hesabınız yoksa en yakın zamanda couchsurfing hesabı açın, uygulamayı kullanarak kalacak yer bulabilirsiniz. Profilinizi özenle doldurun.

*Aktif olun, insanlarla konuşmaktan çekinmeyin, mutlaka bir gece hayatı yaşayın. Farklı olduklarını tekrar göreceksiniz ?

*PRİMARK’tan kıyafet alışverişi yapabilirsiniz. Tişörtler 2,5 euro’dan başlıyor ve gayet güzel. Birçok şehirde var. Brüksel/Amsterdam/Floransa/Berlin/Viyana vs vs

*Coop, Aldi, Lidl, Interspar gibi marketler en ucuz marketler, buralardan ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz veya en kötü Mc Donalslarda 1 euro’ya hamburger 2 euroya patates kızartması yiyebilirsiniz.

*Avrupa’ya gelmişim döner mi yicem abi yaaa demeyin, mutlaka deneyin baya güzel ve doyurucu oluyor

*Trenin kalkışından en az 15 dk önce garlarda orda olun, yalnız dikkat çekmek isterim sadece garda değil trene bineceğiniz peronda en az 15 dk önce bulunun çünkü bazen treni bulmak faciaya dönüşebiliyor ve Rail Planner %100’e yakın doğru fakat çok nadir de hata olabiliyor. 7.10 Berlin-Prag seferi 7.03 teymiş saniyelerle yetiştim.

*İngilizcesiz yapabilirsiniz, benim pek iyi değildi ama yine de anlaşabildim. Benim önerim ingilizceyi iyi bir hale getirin, eğer iyi bi ingilizceniz varsa emin olun çok daha mükemmel bi interrail veya yolculuklarınız olur. Mesela hostellerde insanlarla adamakıllı iletişim kurabilsem dibine kadar eğlenir, çok daha iyi bir arkadaşlığa sahip olur ve en az 10-15 yerde couchum olurdu ingiltere, amerika, irlanda, isveç gibi yerlerde hem de..

*Silinebilir kalem kullanabilirsiniz ama dikkatli olun çünkü ceza yiyen arkadaşlar var, ben 30/10’luk aldım, 13-14 seyahat günü kullanacağım için 3-4 kez silmiştim. İtalya bögesinde yapabilirsiniz burada işliyor.

*Ayakkabılarınız çok rahat olsun, mümkünse hava alan delikli koşu veya yürüyüş ayakkabısı felan alın. Paraya bu konuda acımayın.

*Çanta sizin yol arkadaşınız olacak, parayı kısmamanız gereken en önemli nokta burası. 50-60 lt kapasiteli çantalar ortalama 100-150 lira civarından başlar 100-150 lira daha fazla verin iyisini alın, önerim eğer alabiliyorsanız Quechua Easyfit serisi.. (330/370 lira) veya Quechua Forlaz (210 Lira)..(350 Lira) olan vermem diyenler olacaktır saygı duyarım, başka önerileri olan varsa yazabilir ??)

*Interraile çıkmadan önce fincanlık hazır çorbalardan alabilirsiniz, tanesi 1 liraydı. Zeytin, hurma, kuru yemiş alabilirsiniz. Ben saydıklarımın hepsini aldım, keşke fazla fazla alsaydım da dedim.

*Matara alın, yanınızda her daim lazım olacak. Decahtlon’dan alabilirsiniz.

*Pasaport kimlik ve interrail bileti fotokopisi mutlaka çıkarın ve bankaya para koyacaksanız hesap dökümü alın.

*Mutlaka yağmurluk alın.

*Asma kilit alın, hostelde dolap için lazım olabilir.

*Rail Planner uygulamasını mutlaka indirin, interrail trenlerini ve kalkış/varış saatlerini görebiliyorsunuz.

*Eğer hesabınız yoksa en yakın zamanda couchsurfing hesabı açın, uygulamayı kullanarak kalacak yer bulabilirsiniz. Profilinizi özenle doldurun.

*En ucuz uçak bileti siteleri skycanner ve turna..

*En ucuz hostel siteleri hostelworld ve booking.

☑️ INTERRAIL ROTAM: Roma(3)-Venedik(1)-Floransa(Pisa)(2)-Cinque Terre(1)-Monaco-Nice(2)-Cannes-Barcelona(3)-Paris(2)-Brugge(1)-Brüksel-Amsterdam(3)-Berlin(2)-Dresden-Prag(3)-Viyana(Hallstat)(3)-Bratislava-Budapeşte(2)

❗️Parantez içinde yazdığım rakamlar şehirlerde kaldığım gün sayıları.. ??

 

 ŞEHİRLER

 ROMA

 • Kolezyum,Roma
  *Kolezyum(12 euro)/Roma Forumu-Vittorio Emanuele II Abidesi-Arc of Constantine-Palatino Tepesi-Trevi Çeşmesi-Pantheon-Piazza Navona Meydanı-İspanyol Merdivenleri-Vatikan-Aziz Petrus Bazilikası, San pietro Bazilikası-Vatikan Müzesi-Sistine şapeli-Castel Sant’angelo-Vatikan Bahçeleri-St Peters Bazilikası(ücretsiz) St Peters Dome- Trastevere mahallesi-Villa Borghese-Circus Maximus Stadı

*Her ayın ilk Pazarı Müzeler ücretsiz, bilginiz olsun ??
*6 euroya Fluminico havalimanından Termini istasyonuna otobüsle gelebilirsiniz 40-50 dk sürüyor, önceden book.terravision.eu ‘dan alırsanız 4 euro.
*İnsanları hakkında olumsuz bişeye rastlamadım, Couchsurfing’ten 2 italyan couchta kaldım ilki gay ikincisi masajcı çıktı ama sorun olmadı ?
*Pizzayı Ayakta yerim, doyursun ve uygun olsun istiyorsanız aşk çeşmesini karşıya alın soldaki sokağa giderken FORNO adında market var, pizza büyük dikdörtgen dilimi 2 euro ve doyurucu?? Pizza ara sokaklardaki mekanlarda pek pahalı değil zaten, mesela couch’um bi mekanda 1 adet büyük boy pizzaya 6 euro ödedi. Nedense aham şaham güzel gelmedi 2 kez yedim. Sanırım çok iyi yapan bir yere denk gelmedim.
*Dondurmayı Giolotti’den alın, baya iyiler
*Travestere bölgesini mutlaka gezin, otantik bi yer. ( Gece gidin )
*Metro tek biniş 1.5 euro, kartsız geçemezsiniz.
*Pompi’de Tiramisu’yu tadın, ben classic almadım ama classic alın 4 euro ??
*Her yerde çeşme var ve temiz, su almanıza gerek yok. Mataranız olsun yeter
*Otobüslerde kesinlikle kart kullanmayın, hiç kimse kullanmıyor ve hiç kontrol yok. Duyar kasmaya da gerek yok çünkü italyanlar dahi basmıyor.
*Roma, Italia yazılı tişört felan alacaksınız 5 eurodan bulabilirsiniz daha fazla para vermeyin ve Floransa’ya Venediğe bırakmayın yoksa en az 3-5 euro daha fazla verirsiniz.
*Güvenlik konusunda hiç problem yaşamadım, gece couchumla gezdik belki ondan dolayı olabilir diyeceğim ama pek sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum sadece her yerde olduğu gibi burda da çok karanlık tenha sokaklara girmeyin.
*Şehri gece de gezin, keşfedin.
*Villa borghese hoş güzel bir yer, güzel vakit geçirebilirsiniz ve çok büyük bir alanı var. Roma’yı gezmeyi bitirip (tabiki bitmez ama klasik yerlerden bahsediyorum) Park tarzı yerleri çok seven ya da şehrin mimari yapısını bırakıp dinlenmek veya sakinlik isteyenler gidebilir. Kiralayabileceğiniz büyük hoverboardlar, bisikletler vs var. Görmesem olur muydu demiyorum ama gördüm iyi oldu ? Zamanı olan gitmeli kısacası ??
*Her yer hediyelik eşya satan zenci, bişiy söylerlerse aldırış etmeden yolunuza devam edin.
*Termini’nin ordan 40 ve 64 numarayla Vatikana gidebilirsiniz, yarım saat sürüyor ve Vatikana erkenden gidin çünkü inanılmaz kalabalık, bilet kuyruğu var. Geç kaldım ben o yüzden 1 saat kuyruk bekledim…
*Ulaşıma hiç para vermedim çünkü her yer yürüme mesafesinde. Vatikana giden otobüste de zaten basmayın geçin..
*Vatikan için Isıc Kart olmadan 8 Euro ödedim bütün öğrenciliğe dair ne belge varsa gösterdim ve Türkçe’ydi kabul etti sağ olsun ? Normalde 15 euro..
*Vatikan’da kaybolduğunuzu sanabilirsiniz çok şey yapmayın ben de kayboldum, rastgele dolaşın her türlü çıkışa ulaşıyorsunuz ?
*Kalıcak ucuz ve güzel bi yer arıyorsunuz Camping Village’yi öneririm, merkeze uzak ama baya iyi, otobüsle merkeze ulaşabilirsiniz.
*Bence 3 gün tam ideal, 4 gün de ayırabilirsiniz fakat Roma’da 4, Floransa’da 1 gece kalırsanız büyük yanlış yapmış olursunuz, Floransa’da 2 gün kalınmalı ✔️

FLORANSA

 • Pisa Kulesi,İtalya *Piazzo della Signoria,Piazzo del Duomo, Floransa Katedrali-Giotto Çan kulesi( 414 basamaklı yer), Michalengo Tepesi, Ponte Vecchio Köprüsü, Uffizi Galerisi, Aziz Giocanni Vaftizhanesi, Arno Nehri, Santa Maria Del Flore Bazilikası

*Tek cümleyle söylüyorum, mükemmel bir şehir. Hiç boğmuyor, sıkmıyor. Ben tüm gezilecek yerlerini gezmeme rağmen şehre doyamadan ayrıldım, içimde kaldı ve bu şehre bi daha geleceğim dedim ??
*Pisa tren garından çıkınca hemen ilerde sağda turkish restaurant tarzı bi yer var. Türk 16 senedir buradaymış, hayatımdaki en iyi döneri yedim, helaldi tabi ? Gombik ekmekte 3,5 euroydu saolsun bol doldurdu. Mutlaka yiyin ??
*Ufizzi Galerisi’ne girmedim ama girişi 8 euro gibi bişeydi, sanatla çok ilgilenenler girebilir. Pazar günleri de girmek ücretsiz.
*Central Market adında büyük kapalı pazar yeri var ve ucuz, her şeyi bulabilirsiniz.(Büyük bina şeklinde ve önünde de her türlü şeyin satılığı pazar da kırılıyor)
Monday ve Friday 07.00-15.00 arası açık. Saturday ve diğer günler 07.00-17.00 arası açık
*Pasta Fresca’da makarna ve sosuyla 5 euro baya güzel take away mekanı sıra alıp bekliyorsunuz ??
*Dondurmayı Duomo’dan Ponte Vechi köprüsüne giderken Venchi dondurmacısından yiyebilirsiniz. En iyisi bunlar. 3.5 euro’dan(2 büyük top) başlıyor
*Michalengelo’ da gün batımını izlemeden asla olmaz, ne yapın ne edin gün batımından en az 1 saat orda olun zaten çok kalabalık oluyor, herkes yiyeceğini içeceğini getirmiş günbatımını izliyor ? Yürüyerek çıkılabilir ama uzun sürüyor ve yorucu çünkü dolambaçlı yokuş..
*Şehirde hiç ulaşım kullanmaya gerek yok her yer yürüme mesafesinde.
*Tren garının orda 24 saat açık Mc Donals var, uyumak sıkıntı zenci abimiz müsade etmiyor ama en azından 6.30 a kadar durup tren garında uyuşabilirsiniz
?Kesinlikle 2 gün ayırılmalı; zaten Pisa’ya yarım gün ayırmış olacaksınız. 50 dk sürüyor gidiş.

VENEDİK 

*Rialto Köprüsü, San Marco Meydanı-San Marco Bazilikası(ücretsiz)-San Marco Çan Kulesi-Dükler Sarayı-Astrolojik Saat-Ulusal Kütüphane, Ahlar Köprüsü

*Roma/Venedik treni için rez ücreti 10 euro verdim, bu rotayı yapacaklar rezervasyonu mümkünse 2 gün öncesinden yaptırın yoksa geç saatlere yer bulursunuz
*Nedense gidenler pek sevmez burayı ama bence gayet güzel bir yer. En az 1 gün verilmeli.
*Otantik, her sokağı ayrı bir güzel.
*Sabah erkenden gelin baya büyük.
*5 kişilik o meşhur kayaklar 80 euro.
*Vaporettolar 7,5 euro. Arkadaşlar kaçak binileceğini söyledi, kontrol hiç olmamış.
*Tren garından San Marino meydanına giderken 15 dk felan yürüyünce Coop market geliyor, ordan alışveriş yapın. Zaten herkes aynı yöne gidiyor karşınıza çıkar.
*Tren garı gece kapanıyor ama gar önünde 2 Türk kız arkadaş denk geldi onlarla sabahladım, güvenli.
*Mestre adasında konaklayabilirsiniz 15 dk sürüyor, merkeze göre daha ucuz.
*Venedik’te havalimanına gidicekker için otobüsler Atvo otobüsleri 6 euro.

CİNQUE TERRE 

*Floransa’dan La Spezia’ya yavaş tren ile yaklaşık 3 saatte geliniyor, bilet kontolü yapmadılar.

*La Spezia’ya gelince Levantro trenine biniyorsunuz ara duraklar Cinque Terre köyleri oluyor ve aralarında ki mesafe 1 dakika bile sürmüyor.1 Günlük Cinque Terre tren bileti fiyatı 16 Euro ama almayın ben almadım hiç kontol olmadı.

*Riomaggire köyünde istasyondan inince sağdan gidin tünelden o meşhur yere varacaksınız. Tünel bittiğinde ise sol 50 metre yukarıda Mamma mi Take Away’den küçük 5 büuük 7 Euro olan mix kalamar,balık, ahtapot karışımı alabilirsiniz. Bence tatları efsane mutlaka denenmeli.Wi-fi’de mevcut.

*Manarola, Riomaggireyle beraber en güzel köy. Sabahlamak isteyenler sahilin orada matını ve tulumunu serip konaklayabilir. Ben La Spezia’ya geri döndüm ve garda sabahladım.

*Üçüncü köy olan Corniglia’ya kesinlikle gitmeyin! çünkü bir kaç yüz merdiven gittikten sonra, bomboş bir manzara ile karşılaşıyorsun hepsi bu kadar.Zamanınız varsa dahi gitmeyin o kadar netim.

*Dördüncü köy Vernazza da çok güzel, orayı da gezin.

*Beşinci köy Monterosso tam bir sahil köyü, denizi baya güzel. Buranın sahilinde sabahlayabilirsiniz.

 •  

  ?Floransa’dan La Spezia’ya yavaş trenle yaklaşık 3 saatte geliniyor, bilet kontrolü yapmadılar.
  ?La Spezia’ya gelince Levanto trenine biniyorsunuz ara duraklar Cinque Terre köyleri oluyor ve aralarındaki mesafe 1 dk bile sürmüyor, cinque terre bilet fiyatı 16 euro 1 günlük ama
  almayın ben almadım hiçte kontrol olmadı ??
  ?Riomaggire köyünde istasyondan inince sağdan gidin tünelden o meşhur yere varacaksınız. Tünel bittiğinde ise sol 50 metre yukarda Mamma mia take away’den 5(küçük) ve 7(büyük) Euro’ya mix calamar (kalamar/balık/ahtapot karışımı) alabilirsiniz, efsane bence mutlaka yenmeli. Wifi de var. Denize girilen yere gelmeden hemen önce ?? Diğer köylerde de var yiyebilirsiniz. ?
  ?Manarola zaten riomaggireyle beraber en güzel köy, sabahlamak isteyen sahilin orada matını tulumu serebilir ? Ben La Spezia’ya geri dönüp garda sabahladım.
  ?Üçüncü köy olan Corniglia’ya kesinlikle gitmeyin, birkaç yüz merdiven çıktıktan sonra bomboş bir manzarayla karşılıyorsun hepsi bu. Zamanınız varsa dahi gitmeyin o kadar netim.
  ?Dördüncü köy Vernazza da çok güzel, orayı da gezin.
  ?Beşinci köy Monterosso tam bir sahil köyü, denizi baya güzel. Buranın sahilinde sabahlayabilirsiniz.

 • MILANO 

 •  
 • ?Duomo Katedrali, Galleria Vittoria Emanuele II alışveriş merkezi, Castello forzesco kalesi(ücretsiz), Como Gölü? Ben buraya gelemedim ama pahalı bir yer.
  ?Gezilecek çok fazla bi yeri yok. Genellikle ara durak olarak kullanılan modanın hakim olduğu, tüm markaları bulabileceğiniz bir şehir.
  ?Como gölüne Milano Centrale İstasyonundan Como S.Giovanni’ye giderek ulaşabilirsiniz. 36 dk’da ve 58 dk’da giden yavaş trenler mevcut.
 • MONACO 

 • ?Backpacker çantamdan dolayı casino’ya giremedim. Eğer bir yere emanet edebilirseniz öyle yaşın.
  ?Yat limanına dünyaca ünlü zengin kişiler uğrayıp konaklıyormuş.
  ?Zenginliğin zirvesini burada hissedebilirsiniz, her yer lüx araba.
  ?Dünya’nın en küçük ülkelerinden birisi.
  ?Süpermarketten ucuza alışveriş yapabilirsiniz.
 •  NICE 

 •  
 • SMXLL

 •  
 • ?Fransa’nın Bodrumu desek yeridir, hem çok pahalı hem çok güzel.
  ?Beklentilerimin çok üzerinde bir şehirdi, baya güzel.
  ?Denizi mükemmel değil, zaten kumsal taşlık, suya girince hemen derinleşiyor. Bir Aydın’lı olarak ülkemizde çok çok iyi sahiller var. Girmek isteyen girebilir. Nice’te denize girdim dersiniz. Vaktiniz yoksa gerek yok.
  ?Şehir insanı ferahlatıyor, tam bir sahil kenti. Herkes sahilde spor yapıyor felan. Saçma sapan insanlar yok. Pahalı olması haricinde 1 gün ayrılması gereken bi yer.
  ?Nice sahilinde çadır atabilirsiniz, biz 4 Türk arkadaş öyle yaptık.
 • ? CANNES ?
 • ?La Croisette bulvarı, Cannes Binası, Palais des Festivals et des Congres ve Allee des etoiles Cannes (Yıldızlar Kaldırımı), Rue Antibes(Alışveriş bulvarı)
 • ?Meşhur sahili var işte, full zenginler, lüx arabalar, lüx oteller lüx yaşam vs.. Söve söve gezersiniz öyle söyliyeyim.?
  ?Denizi kumsal ve çok güzel gözüküyordu, zamanınız varsa girebilirsiniz.
 • ??Nice’ten Barcelona’ya gitmek biraz zulüm. Yavaş trenle 14 saatte gittik, hızlı tren ücreti 25 euroydu ve yaptıracaksınız en az 2 gün önceden yaptırın yoksa yer bulamazsınız 6 saatte gidiyor.
 • ? BARCELONA ?
 • SMXLL

 •  
 • ?Sagrada Familia Katedrali(15 euro), Park Guell(8 euro) Camp Nou(21 euro), Picasso Müzesi(11 euro) Casa Mila, Placa Real,,Casa Batllo, Arch de Triomf, La padrera, La Rambla Caddesi, Barri Gotic Mahallesi, Gothic Quarter sokağı, Montjuic Tepesi, Carrer Del Bisbe sokağı, Cituadella Park, De La boqueira pazarı(pazar kapalı), Columbus Monument, Parc Del Laberint(ücretsiz), Parc de la Ciutadella parkı, Parc ciutadella, Katalan Ulusal Sanat Müzesi(6.5 euro), Plaza de Toros Poble Espanyol(9.5 euro ücretli), Tipidabo, Port Vel, Monserrat(taşlı tepe)
 • ?Hayallerimin şehri beklentilerimi boşa çıkarmadı. İspanya’ya girer girmez küçük bir köyünde dahi insanların sıcaklığını rahatlığını anlayabiliyorsun??
  ?Sokaklar, caddeler olabildiğince geniş rahat ferah, insanları çok iyi.
  ?Şehir İtalya’dan az buçuk pahalı, denk sayılır.
  ?En az 3 gün ayırılmalı.
  ?La Boqueira Pazarına mutlaka uğranmalı, La Rambla Caddesinin tam ortalarında bi yerde, birilerine sormanız yeterli olur. Tüm meyveler, taze sıkılmış tropikal meyveler, balık çeşitleri vs var ve uygun baya.
  ?Magnetler Sagrada De Familia’nın orda 1 eurodan satılıyor 3-4 euro vermeyin.
  ?Sahili akşam çok güzel oluyor. Nice’ten daha güzel ve taşlık değil kumsal.
  ?Güvenlik konusunda bi sıkıntı yaşamadım, şehir bence güvenli, gece dışarı çıktık.
  ?Nou Camp ücreti 21 euro öğrenci, 26 euro yetişkin.
  ?Picassa Müzesi’ne gitmedim o yüzden bişey diyemiyorum.
  ?Sagrada De Familia netten alırsanız öğrenci 13 yetişkin 15 euro. Kapıda alırsanız 15 euro.
  ?Sagrada Familia Çarşamba Perşembe ve Cuma %50 indirimli, Barcelona Katedrali 8-13 ve 17-19 arası ücretsiz.
  ?Mutlaka tapas tadın, 3’lü 5’li şeklinde satılıyor.
  ?Park Güell’in girişi 8 euro, kaçak girmeye çalıştık ama mümkün değil. Çıkışında da bilet kontrolu oluyor. Sabah 6’yla 8 arası akşam da 9.30 tan sonra giriş ücretsiz
  ?1 kez metro kullandım onda da kaçak bindim, (birisi bastığında kapı açılıyor direkt daldım, görevli görmeden)
  ?Dia, BonArea, Consum gibi süpermarketler en ucuzları..
  ?Şehir çok büyük, yürüyerek gezdim. Günde 20 km felan her yerini yürüyerek gezdim. T-10, 10’lu bilet 9 euro, yürüyemem o kadar diyorsanız alabilirsiniz. Metroda da geçerli ve 1.5 saat içerisinde aktarma yaparsanız ücretsiz.
  ?Tipidabo’ya 7 nolu metro kullanıp tibitabo istasyonunda inerek ulaşabilirsiniz.
  ?Placa Reial’ da Los Tarantos’ta Flamenko dansı yarım saat 10 euroydu.
  ?1 gece Alberg Pere Terres hostelinde kaldım, baya iyiydi kahvaltısı açık büfe felan. Nou Camp’a yürüyerek 10-12 dk Sagrada’ya 25-30 dk, Sahile yarım saat yürüme mesafesinde. Hemen önünden otobüs geçiyor.
  ?Gezilecek her yeri gezdiyseniz ben gitmedim ama trenle 1.5 saat uzaklıkta olan Monserrat Dağı’na gidebilirsiniz. Maalesef nereden gidiliyor, bilmiyorum..
 • ?Kiosko Burger çok meşhurmuş, yiyebilirsiniz
  ?Sahilde çadır kurmak vs sıkıntılıymış baya, hırsızlık gibi olaylar çok yaşanıyormuş tavsiye etmem. Tren garının yanında büyük bir park var biz mat tulum serip orda uyuduk problem olmadı.
  ?Havalimanına gitmek istiyorsanız ilk önce N0 otobüsüne binip Pablo Espanyol durağında inince N16 veya 46 nolu otobüse binip gelebilirsiniz, yalnız uçağınız Terminal1 veya Terminal2 den mi kalkıcak ona dikkat edin, iki terminal ayrı yerlerde çünkü.
 • ??Burdan Paris’e interrail biletiyle gidecekler rezervasyon ücreti en az  30-35 euro ve 1 gün önceden yaptırmanız gerek yoksa dolu oluyor.
 • ?? Rynair Paris’in uzak havalimanına geliyor, otobüsle 1,5 saatte gidiliyor ama otobüs bileti şaka gibi bi fiyat 18 euro, o yüzden ben otostop yaparak 3 saatte gittim.
 • ? PARİS ?
 •  
 • ?Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi(15 euro) Montmartre Tepesi-Sacre Couer Bazilikası(ücretsiz), Seinne Nehri, Notre Dame Katedrali(ücretsiz), Moulin Rouge, Champs Elysees Caddesi, Jardin du Luxembourg Parkı, Versailles Sarayı, Vosges Meydanı ve Concorde Meydanı, Pantheon…
 • MontmarteŞanzelize’ye, Sacre Cour’a..
  2 arkadaşım kişi başı 35 euro’dan ceza yediler15 euroMonalisa’yı göreyim onunla bir selfie’m olsun diyorsanız girin yoksa bir esprisi yok!
  ?Aşk şehridir bilmem ama güzel bir şehir olduğu kesin. İlk kez gelip
 • ?Her zaman olduğu gibi genellikle yürüdüm. Mesafeler uzak gerçekten. Metro birkaç kez kullandım ama kaçak bindim. Dikkatli olun aynı gün içinde
 • ?Paris’e en az 2 gün ayrılmalı. Şehri yavaşça yürüyerek keşfedin, zaten seveceksiniz., illa
 • ?Booking müze vs hediyeleri sanırım en az 2 gece konaklama yapanlara veriyor, sitede belirtmiş ama burdan tekrar söyliyeyim. Louvre’den önceki Piramit durağında inin, metrodan çıkınca Paris Tourist İnformation’ı göreceksiniz, ordan hediye müze biletlerini alabilirsiniz.
 • ?Sabah erkenden dışarı çıkın, Louvre’yi bitirin sonra Eyfel’e veya Notre Dame’ye gidip geri kalanları gezmeniz mantıklı olur.
 • ?Abi bi demir parçası ya işte ne var bunda demelerini pek sallamayın, bence mükemmel bir yapıt.
 • ?Magnet tarzı hediyelikleri kesinlikle Eyfel’in ordaki zenci dostlarımızdan veya Sacre Cour’un ordaki sokak satıcılarından alın. En ucuz onlar. 12 tane eyfel anahtarlığı 5 euro, küçük Eyfel figürü 2 euro vs vs.. civarlarında konaklayacaksanız Paris size berbat gelebilir ama hiç beklemeden çıkın ?Louvre Müzesi
 • ?Şehir cidden pahalı. Fransa ülke olarak pahalı. Normalde 3-4 euro’ya yencek şeyler bile 5-6 euro’dan başlıyor.. (Fransızlar katıdır, cezanın pasaporta işletilmesine izin vermemiş)
 • ?Eyfel’i tabiki de hem gündüz hem gece görün. Alın içeceğinizi yiyeceğinizi gece manzarasını izleyin şiddetle tavsiye edilir. Booking hediyesi olduğu için ücretsiz girip 1 saat bile sürmeden müzeden çıkmıştım. Klasik Roma’daki gibi tarihi eserler filan var. Bu tür şeylere ilgisi olmayan yoksa girmesine gerek yok.
 • ?Paris’te ördek yiyin demişlerdi, rez parası vermedim en azından onu deneyim dedim aham şaham güzel değildi. Tavuğa çok benzer bir tadı var. Belki de ben iyi bi yerde yemedim bilmiyorum. Varsa çok tavsiye edilen bir mekan oraya gidin. Ben Montmarte civarında rastgele denk geldiğim bi restaurantta 16,5 euro vermiştim patates ve salatasıyla beraber…
 • ?Orsay Müzesine girdim, sanata ilgisi olanlar girmeli. Van Gogh gibi ressamların çizdiği önemli eserlere sahip.?
 • MLXLS

 •  
 • ??Burdan Brüksel’e gidecekler hızlı tren için 20 euro rezervasyon parası var, 1 gün öncesinden tüm seferler doluyor. Paris Treninden iner inmez yaptırın. 20 euro vermem ben biraz geç giderim yavaş trenle giderim diyenler hatta direkt Brugge’a gitsem çok daha iyi olur diyenler benim gibi ilk Lille aktarmalı sonra Moeskroen, ordan da Kortrjik ve son olarakta Brugge aktarmalı olarak gidebilirsiniz toplamda 6 saat sürüyor, sabah 6.34 te binip 12.55 te varmıştım ?
 • BRUGGE

 •  
 • *Dijver Nehri-Kanallar, Minnewater Park, sokaklarında kaybolun..
 • *Hayatımda görebileceğim en hoş en küçük masalsı şehirlerden biri sanırım. 2-3 saatte gezilecek yerleri bitiyor ama kalıp dinlenesi geliyor insanın bu şehirde.
  *Çikolata diyarı olduğu için çikolata alabilirsiniz uygun da var pahalıya da var.
  *Kanal turları 7-8 euroydu.
  *Tren garı gece kapalı ama garla dışarısı arasında ufak bi koridor vardı orda uyuduk 4 kişi, yanımıza evsiz bi manyağın yatmasını saymazsak güvenli bir gar ?
 • BRÜKSEL 

 • Brüksel Meydanı
 •  
 • *Grand Palace Meydanı, Atomium Brussels
 • *Meşhur Grand Palace meydanı var, harbiden görkemli bir meydan. Tren garından yürüyerek 15 dk sürüyor.
  *Atomium’a gidemedim oyalanmıştım. Merkeze 5 km, gitmek isteyenler 6 numaralı metroyla Gare du Midi durağında inip gidebilir.
  *Çikolata dükkanları var, oralarda çikolataların tadına bakabilirsiniz
  *Magnetler 3-4 euro.
 • AMSTERDAM

 • Bisikletler şehri Amsterdam
 •  
 • *Dam Meydanı, Vondelpark, Red Light, Rijksmuseum, Madame Tussauds Müzesi, Vangogh müzesi,The Amsterdam Dungeon Müzesi, Heinken bira müzesi, Rijkmuseums, Giethoorn Köyü, Zaandam şehri-Zaanse Schans(Değirmenler köyü) ve Volendam, Marken köyleri..
 • *Şehir gerçekten çok güzel, beni hapsetti desem yeridir. 3 gün ayırmıştım 4’e çıkardım.
  *İnsanları çok nazik ve yardımsever ( ot kafasından değil ?)
  *”Dirk Supermarket” sanırım en ucuz market, buradan alışveriş yapabilirsiniz.
  *Şehirde baya bi wifi alanı var, zaten Mc Donals, Starbucks, Burger gibi yerlerden de bağlanabilirsiniz??.
  *Pahalı bir şehir ama ucuz yerler elbet bulabilirsiniz, bir magnet veya hediyelik eşya 3 Euro’dan başlıyor.
  *Bisiklet kiralayıp şehri gezmek çok güzel oluyormuş, ben kiralamadım ama fiyatı 10-15 eurodan başlıyormuş.
  *Patates kızartmasını Febo’dan veya Vlamse’den soslu olarak yiyebilirsiniz, Febo’da sade küçük boy 1,80 Vlamse’de ise 2,30’den başlıyor. Abartıldığı kadar muhteşem değil, bildiğimiz kızartma bir tık daha iyi sadece ? Denemek için yiyin tabi. Bol koyuyorlar bir öğün tutar sizi.
  *Ot Bulldock’ta 5 eurodan başlıyor, kekler ise 12 euro’dan.. Nasıl bir şey diye merak edenler ot sigarayla aynı içine karıştırmışlar. ?
  *Şehir küçük, köyler haricinde her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Gezilecek yerler hep birbirine yakın.
  *Red Light’ı söylememe gerek yok bilenler bilir ? Akşam 10 gibi başlar her şey..
  *Madame Tussaud Müzesi 23 euro, ben girmedim. İstanbul’da açıldı ama tabi buradaki da tartışmasız daha güzel.
  *Sex Müzesi 5 euro, baya iyiymiş, acayip şeyler varmış ?
  *Hiçbir müzeye girmedim ben. Gerek var mı yok mu sizin bileceğiniz bişey bu ?
  *Tren garı 7/24 açık.
  *Vondelpark çok güzel, orada oturup bir şeyler yeyip içebilirsiniz ??
  *Hollanda trenlerinde priz yok, Hollanda içi 3-4 farklı trene bindim hiçbirisinde de yoktu.
  *Dam meydanının aşağısında Çiçek pasajı diye bir var, 3 magnet 5 euro filan baya ucuz ve güzelmiş. Acelem vardı aradım ama bulamadım.
  *391 nolu otobüsle Zaanse Chans (Değirmen Köyüne) gidebilirsiniz, tek yön 4 euro, otobüsten temin edebilirsiniz. Vaktiniz varsa kesinlikle uğrayın. 45 dk sürüyor. Para vermek istemiyorum derseniz Trenle de gidebilirsiniz(interrail bileti geçerli) ?
  *Giethoorn’a Amsterdam Central’den Steenwich trenine binin (interrail bileti geçerli/kontrol oldu ama yazmamıştım problem olmadı) 1.5 saat civarı sürüyor. İnince otobüsle 10 euro’ya ya da otostopla ulaşabilirsiniz. Otostop zahmetli o yüzden en az 10 kere düşünün. Otobüsle ulaşım ise 10 euro. Buraya sabahtan gelin çünkü tren 2.5 saat sürüyor.
  ?Marken, Volendam, Edam köylerine bisikletle ya da 110/312 nolu otobüsle gidebilirsiniz. Central Park istasyonunun ya üst katından ya da karşı tarafından kalkıyor.
 • BERLIN

 •  

 •  
 • *Alexander Platz, Berliner Dom Binası, Brandenburg Gate, Reichstag Parlamento Binası, Anne Frank Zentrum, Memorial ti the Murdered Jews of Europe(Yahudi Anıtı), Berlin Müzeler Adası, Checkpoint Charlie
 • *Amsterdam’dan Berlin’e gelen trende kontrol oluyor, yazın direkt. Rezervasyona ihtiyaç yok. Koltuğun üstünde elektronik yazı olmayan yere oturun. Koltuk ayırtılmışssa zaten koltuk numarası yazan yerde isimler yazıyor.
 • *LİDL AVRUPA’da gördüğüm en ucuz market.
 • *Kreuzburg bölgesinde veya o civarlarda kalıyorsanız metro kullanmaya gerek yok. Daha doğrusu bence hiç gerek yok. Her yer yürüme mesafesinde.
  *Tüm gezilecek yerler -Berlin Wall- hariç aynı bölgede.
  *Berlin ‘de Amsterdam’da göremeyeceğiniz tipler görebilirsiniz, beni fazlasıyla şaşırttı.
  *Ucuz bir şehir, özellikle kreuzberg yani Türk mahallesi daha da ucuz.
  *Berlin’de favori şehirlerim arasına girdi, yaşanabilir bi yer.
  *Amsterdam’da olduğu gibi burada da bisiklet çok yaygın.
  *Bisikletleri günlük 12 euro’ya kiralayabilirsiniz, 10 euro’ya gördüm ama o kadar aramaya değmez. Bisikletle gezmenizi tavsiye ederim, bisiklet yolları felan var kullanım baya rahat.
  *Çok büyük parklar var ve gerçekten güzel, Tiagarden var ya da herhangibirine gidebilirsiniz hiç farketmez.
  *En az 2 gün ayırılmalı, vaktiniz varsa 3 ayırın.
  *Mauerpark Bit pazarı 2.el vs her şey var Eberswalder Strasse durağında inip ulaşabilirsiniz.
  *Potsdam’a gitmeyin hiçbişey yokmuş, illa gitmek isyorsanız S7 Bahn ile gidiliyor, ben Westkreuz S bahn durağından binerek gittim. Son durakta iniyorsunuz. Bindiğiniz durağa göre değişir ama ort. 25-30 dk sürüyor
 • DRESDEN 

 • *Zwinger Sarayı, Brühl’s Terrace, Großer garten..
 • *2-3 saatte gezilebilecek bir yer.
  *Çok fazla bir şey yok, 2.dünya savaşından kalan bir şehir, sarayı felan var.
  *Bence uğramaya değmez.
 • PRAG

 •  

 •  
 • *Astronomik Saat, Old Town, Dancing House, Prag kalesi ve içindekiler Aziz Vitus Katedrali-Eski Kraliyet Sarayı-Altın Yol, John Lennon Wall, Prague Riverside, Letna Park..
 • *Şehir çok güzel ya, ayrılmak istemiyorsun ve özellikle akşamları old town meydanı Charles köprüsü filan çok daha güzel oluyor. Şehri iyice keşfedin.
 • *Güvenli bir şehir.
 • *Parayı krona interchange (western unicorn) da çevirin ama ilk önce 5 euro filan çevirin 20’den çevirecek kabul etmeyin. Komisyonu düşürüp çevirecek sonra size vip kart verecek o kartla bir daha ki gidişinizde daha az komisyonla çevirmiş olacaksınız ??(çok fazla şubesi var haritadan bakabilirsiniz)
 • *2 gün yeter fakat bence 3 gün kalınmalı, eğlenmek ve her yerini keşfetmek istiyorsanız 3 gün ayırabilirsiniz.
 • *Malostranska metro durağının önünde içilebilir çeşme var, ordan suyunuzu doldurabilirsiniz.
 • *Şehirde internet sıkıntı, Starbucks gibi yerlerde bazen girmeyebiliyor. Muzeum metro çıkışında Mc Donals var, içerde oturup rahatlıkla girebilirsiniz.
 • *Mc Donals, Burger gibi yerlerde tuvaletler 10 kron
 • *Ucuz bir yer değil, euro’yu krona endekslemişler alkol mekanlarda biraz ucuz ve hosteller ucuz fakat kesinlikle hosteli 3-5 euro daha verip merkezde ayarlayın yoksa benim gibi gece dönmek isterseniz 3-4 km tepe çıkarsınız.
 • *Trdelnik tatlısı 3 euro’dan başlıyor 5 euro’ya dondurmalı alabilirsiniz. Tadı mükemmel değil ama denenmeli.
 • *Kalede katedralin kulesine çıkarsanız 150 koron ama 100’ünü geri veriyorlar hediye olarak.
 • *Yerel Publara, Cluplara girebilirsiniz. Pub Crawl burda 22 euro ama baya iyiymiş.
 • *Karlovy Lazne Clup’ının girişi 200 kron yani 8 euro, Avrupa’nın en büyük clubı ve her katında farklı konsept var.
 • *En Yukarda söylemiştim ama tekrar söylüyorum paramız burda da değersiz, ucuz değil italyadan biraz daha tuzlu diyebilirim hatta. Örneğin redbul 1.5 euro, oreo bisküvi 2 euro?Metro 1 euro, ben hep kaçak bindim bişey olmadı. Kontrol pek olmuyor.
 • CESKY KRUMLOV 

 • *Buraya ne yazık ki gidemedim ama çok hoş bir yermiş.
  *Harry Potter’ın bir kaç sahnesinin burada çekilmesi burayı görmek için bence yeterli sebep ??
  *3-4 saat yeterli olur gezmek için
  *Vakti olanlar uğramalı, herkes tavsiye etti.
 • VİYANA

 •  
 • ?Aziz Stephan Katedrali(ücretsiz), Parlemento Binası, Schonbrunn Sarayı, Belvederesi binası, Greenway, Votiv Kilisesi, Hofburg İmparatorluk Sarayı, Kartner Strasse Caddesi, Karl Kilisesi, Anler Saati, Veba Anıtı, St. Peter Kilisesi
 • ?Prag/Viyana treninde kontrol oldu ama damga basılmadı.
  ?Figlmülmer mekanı en ünlü şinitzel yeri. 1905 yılından beri devam eden bir mekan, tavuk şinitzel 12,5 dana şinitzel 19,8 domuz şinitzel ise 15 euro. Yanına da Erdaepfel- und Vogerlsalat mit Kürbiskernöl salatasından alın 4 euroydu sanırım mükemmel bir tadı var.
  ?Schönbrunn Sarayının büyük bahçesine giriş ücretsiz, sol ve sağ taraflarından girişi var (100 metre yürüyün) hiçbir şekilde para verilmiyor, benim gibi yanlışlıkla 3,80 başka bi bahçeye para vermeyin ?Tamamen bilgi amaçlı söylüyorum, girmedim ve tabi ki de gezgin işi değil ama İçinde Avrupa’nın en iyi hayvanat bahçesi var yetişkin fiyatı 18,5 euro.(panda/koala gibi hayvanlar var)
  ?Magnetler en az 3 eurodan başlıyor.
  ?Temiz içilebilir çeşmeler var, tadı gayet güzel. Şehrin birçok yerinde bulabilirsiniz.
  ?Biraz pahalı bir şehir.
  ?Genellikle marketler, shoplar vs erkenden kapanıyor 7 gibi felan, bişiyler alacaksanız ona göre plan yapın.
  ?Ben gitmedim ama eğer gezilecek her yeri gezdiyseniz Hunterwasser Village ve Hunterwasser evlerinin oraya gidebilirsiniz, tramwayla Hetzgasse durağında inip ulaşmanız mümkün.
 • ? HALLSTAT ?

 •  
 • ?Interrail biletiniz varsa eğer Hallstat’a direkt ana gardan gidebilirsiniz. 4 saat sürüyor sabah 6.32 treniyle gitmek zaman açısından en ideali. Kuzey ülkelerine, İsviçre’ye gitmedim. (Buralarda tartışmasız daha güzel manzaralar olduğunu biliyorum o yüzden söylüyorum) Doğu Karadenizin de bir kısmına gittim fakat hallstat yolunda trende ilk aktarma olan Leoben güzergahında Ayder yaylası gibi yaylalara gidenlerin “trenle” o manzaralardan geçtiğini düşünün, öyle manzaralarla karşılaştım, çok iyiydi.
  ?Kontrol oluyor üstüne damga da basılıyor..
  ?Genellikle hava yağmurlu ve birazcık soğuk oluyor, yanınızda yağmurluk ve ince ceket olsun. Hava durumuna gitmeden önce bakın ??
  ?Masalımsı köy, Avrupa’nın en eski köyü. Ulaşım zahmetli ama değer..
  ?Eğer Avrupa’da İsviçre’ye ve İskandinavya ülkelerine gitmediyseniz bence hayatınızda gideceğiniz en güzel köylerden birisidir.
  ?Çoğu kimse gitmez/bilmez ama Hallstatta teleferikle( tek yön 9 euro/ gidiş-geliş 16 euro) ve yürüyerek ise yaklaşık 1 saatte tuz madeninin bulunduğu tepeye çıkabilirsiniz. Tuz madenine girmek ve içinde kızakla kaymak için ayrı bir ücret var, teleferik bileti aldığınız yerden alabiliyorsunuz. Tuz madenine girmek zorunda değilsiniz ama oraya sadece o muhteşem manzara için çıkın, ayrılmak istemeyeceksiniz..
  ?Dönüş için son feribot akşam 6.15 te. 6.32’de salzburg ve 6.48 te viyana treni var fakat viyana treni 5 saat sürüyor aktarmalı o yüzden şöyle bişey yapabilirsiniz; ben saate bakmadan yanlışlıkla bu trene bindim ve işime geldi ? 6.32’de trene binin Ebensee durağında inin ve hemen tren garının önünden trenin aktarması olan otobüse binin Gmunden garına götürecek, vardığı gibi ordan Vienna treni kalkıyor, ona binin. Toplamda ise 3 saat 15 dk da varabilirsiniz. ??

? BRATISLAVA ?

?Viyana/Bratislava treni, 2 kez kontrol oldu damga bastılar.
?3-4 saatte gezilebilecek küçük hoş bir yer, Kalesine çıkıp şehir manzarasını izleyebilirsiniz.
?Uğramaya değer mi çok sağlıklı yorum yapamam. Pek taraftarı değilim ama en kötü bir ülke daha görmüş olursunuz ?

? BUDAPEŞTE ?

 

  ?Buda Kalesi, Aziz Matthias Kilisesi, Macaristan Parlament Binası, Gellert Tepesi, Chain Bridge, Balıkçılar Tabyası, Kahramanlar Meydanı, Vaci Caddesi Vaci Utca

?Bazı şeyler gerçekten ucuz. Alkol ucuz. Her şey değil tabi.

?Burada euro kullanılmıyor, forint kullanılıyor change yapmanız gerekicek.
?Burda da Lidl var, 300 krona hazır pizza alıp hostelde yapabilirsiniz, dilim değil büyük boy ince pizza. ??
?Akşam Tuna nehrinde gezin, Parlament binası, Chain Bridge ve nehir yolu boyunca ışıklandırmalarıyla efsane oluyor.
?Gezilecek aşırı bir yeri yok ama şehir çok güzel, sokaklarında kaybolun ??
?Peaces and Cream veya Instant ve Morrison2 clupları baya iyiymiş, öyle duydum.
?Gulaş çorbasını deneyin, içi etli ve patatesli oluyor. Güzel baya, max 3-4 euro.
?Hostel de kalacaksanız Tuna nehrine yakın olsun.
?Kaleye otobüsle gidecekler için şehir merkezinden 16 ve 16A otobüsleri gidiyor.
?Burda da magnet 2-3 Euro civarı.
?Gülbaba Türbesi diye bi yer varmış, ben gitmedim. Bilenlere sorabilirsiniz ?
?Bence 3 gün kalınmalı ama vakti olmayanlar için 2 gün de yeterli.
?Havaalanına gidecekseniz eğer Deak Ferenc Ter otobüs durağından 100E shutle bus kalkıyor, ücreti 900 forint(3 euro bile değil) ve ordaki görevliden alabilirsiniz. 35 dk civarı sürüyor. Otobüs 2B terminaline gidiyor. Buradan Thy gibi uçaklar kalkıyor. Pegasusla gidecekler 2A terminaline gidicek, yürüyerek diğer perona geçebilir.??”?

 

 

? İnterrail gezimi Budapeşte’de sonlandırdım. Hatalarım varsa affola, tüm bildiklerimi elimden geldiğince aktarmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Eklemek istedikleriniz varsa ekleyebilir veya düzeltilmesi gereken yerler varsa düzeltebilirsiniz arkadaşlar. Benim için her şey daha yeni başlıyor, gezi bitmeden yeni planlara başlamıştım ve bundan sonra da hep yollarda olacağım çünkü ne demiştik?

 

YOL AÇIK, YOLA ÇIK.. ????”

Ve son olarak en beğendiğim sözlerden birisini paylaşarak sözlerime veda ediyorum ??‍♂️”Seyahat etme mikrobu size bir defa bulaştıktan sonra artık tedavisi yoktur. Hayatımın sonuna kadar bu mikropla mutlu bir şekilde yaşayacağımı bilmek çok güzel bir duygu!” -Michael Palin.. ?Hep yollarda olmak, özgür olmak dileğiyle…Batın Özen Instagram hesabı için tıklayınız.Batın Özen Facebook hesabı için tıklayınız.Teşekkür ederiz Batın esen, sevgi,sıhhat ve bol seyahatle kal…

INTERRAIL NEDİR?

Kısaca ya da uzunca; Avrupa Demir Yollarının işletmesini sağlayan yoldaş çenkovlar ortak bir PASS bilet çıkaralım tüm insanlığa ve size  yardımcı olalım demişler. Yani siz Türkler nasıl diyor Akbil gibi. Elimde ki tek biletle, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Makedonya, Montenegro, Hollanda,Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsviçre, İsveç, Birleşik Krallık(İngiltere), ülkeler arasında uçsuz bucaksız geziyorum ve buna ek olarak Monako ve Liechtenstein sırasıyla Fransa ve Avrupa milli demir yolları tarafından işletilmektedir. Yine bunlara ek olarak SUPERFAST FERRIES ve BLUE STAR kardeşler tarafından yönetilen, Feribotlar,Patras ve Igoumenitsa (Yunanistan) ‘dan Ancona ve Bari (İtalya) ya duruma göre bağlı olarak yalnızca, benzin masrafı, port vergisi, yüksek sezon destekleyicileri olarak bilet ile küçük maliyetler ile yolculuk yapabilirsiniz. (EvrenselAdam)

Interrail macerasından yeni dönmüş olan Batın kardeşimiz insanlık adına yarar sağlaması için çok güzel bir yazı yazmış. Hayallerinin peşini de hiç bir zaman bırakmamış.Batın Özen’e bu güzel yazı için tekrar teşekkür ediyoruz. Batın’ın adeta yaşayarak anlattığı Interrail macerasının başkalarına örnek olması dileği ile…

Şimdi sözü Batın Özen’e bırakıyorum;

 • “Hayal kurmak bedava değil mi oysa? İşte benim de hikayem böyle başladı. Yıllardır o dizilerde, filmlerde, fotoğraflarda gördüğüm Eyfel Kulesi’nin o ihtişamını izleme sırası artık ben de dedim ve daha birkaç gün önce hayallerimden birini daha tarifsiz duygularla içeceğimi yudumlayarak gerçekleştirdim. Bunun keyfini, mutluluğunu sanırım ne kelimelerle ne de başka bir şeyle anlatamam fakat bildiğim şey de şu; inanmak ve uğruna savaşmak. İşte o zaman her şey istediğimiz gibi olabiliyor. Yollar insanı hayalleriyle, arzu ettikleriyle ve hiç beklemediği güzel şeylerle karşılaştırabiliyor. O yüzden fikirlerinizi, düşüncelerinizi, hayallerinizi sadece kelimelerle anlatanlardan olmayın. Yaşayanlardan olun ?”   Batın Özen

* Arkadaşlar öncelikle belirtmek isterim ki, Bestami’nin dediği gibi bu masraflar kişiden kişiye, seyahat süresine ve nasıl yapmak istediğinize göre değişir. Çok ucuza veya çok daha pahalıya yapanlar var. Bir kaç gün önce 30 günlük Interrail’den geldim. Interrail’a çıkmadan önce detaylı bir bilgi internet üzerinden aradım ama fazla bir şey bulamadım yada gözümden kaçtı. O yüzden ortalama olarak şehirler/rota/bütçe olarak tüm detaylarını elimden geldiğince yazdım ??

⚫️ INTERRAIL İÇİN ZORUNLU MASRAFLAR

* Tek başıma çıktığım 30 günlük interrail maliyetim her şey dahil 1080 Euro tuttu. Interrail’e başlarken yanımda 1080 Euro’dan 760 Euro kalmıştı, 20 Euroyla geri döndüm???Uçak bileti: Sabiha Gökçen-Roma gidiş 175 lira ve Budapeşte-Sabiha Gökçen dönüş 300 lira (bunu pahalıya aldım çok geç aldığım için, normalde 210-250 civarı fiyata bulabilirsiniz), Rynair Barcelona/Paris 20 euro.

*İnterrail bileti: 30/10’luk Global Pass 301 euro/ 1191 lira (Gençturdan aldım)
*Çanta: 191 lira Aliexpress’ten aldım, (vergi alınması gerekiyordu, şansıma alınmadı) çanta için çok pişmanım.
*Pasaport bedeli:94 lira
*Fotoğraf/Dosya belge vs: 20 lira
*Sağlık Sigortası: 1 aylık 75 lira (Axa, Akbank, Allianz gibi yerlerden yapabilirsiniz, ben Anadolu Sigorta’dan yaptırdım/İş Bankası’ndan) (Yeşil pasaportlularda yapmalı) (Soranlar oldu, pasaport polisi bazen kontrol edebiliyormuş ve başımıza bir şey gelirse ülkeye geri döndüğümüzde tedavi masraflarını geri alabilmek için)
*Harç Pulu: 15 lira
*Vize: 250/300 lira. Ben yeşil pasaportluydum o yüzden vize masrafım olmadı.

 

Şimdiki sayacaklarım ise tamamen kişiye göre değişir.

*Çanta: 200 lira
*Küçük Çanta: 10-20 lira
*Mat:10 liralık veya 30 liralık (Decathlon, işimi gördü)
*Tulum: 30 lira (Decathlon, 25C’lik gayet yeterliydi)
*Powerbank: 65 lira ( Xiaomi/10.000’lik çok memnunum, hepsiburada’dan aldım tavsiye ederim )
*Hostel: 750 lira
*Yemek: 750 lira
*Müze/Katedral: 500 lira
*Hediyelik vs: 250 lira
*Universal dönüştürücü: 15 lira (hepsiburada)
*Ivır zıvır: 250 lira
*Soranlar olabilir, Aksiyon kameram Xiaomi Yi, indirimden 300’e almıştım. Normalde 400 civarı. Tavsiye ederim.


​* Komisyonsuz para çekimi TEB Bankasını kullanabilirsiniz, CepteTeb uygulaması var paranızı ücretsiz olarak tl hesabı haricinde Euro hesabı açarak ona yatırın ve online bankacılık işlemlerinden yurtdışında geçerli olan para çekimi hesabı Euro olarak işaretleyin, hepsi bu kadar ??


Almanya(Deutsche Bank) Belçika(BNP) Fransa(BNP), İspanya(Deutsche) ve İtalya(BNL) bankalarında geçerli ve bankaları rahatça bulabilirsiniz.. Diğer bankalardan çekmek isterseniz 2 euro gibi bi komisyon alıyor. Teb haricinde UNICREDIT Yapı Kredi bankası kartıyla da komisyonsuz çekme olayı varmış ama maalesef bilmiyorum.

*Her yerde internet bulabilirsiniz McDonals, Burger King, KFC, Starbucks ve şehrin free wifi noktaları oluyor birçok yerden bağlanabilirsiniz. O yüzden bence internete gerek yok, dakika yapabilirsiniz ??

*Ryanair kullanacaklar havalimanına gelmeden önce bilet çıktısını alsın ve havalimanına geldiğinde ticket ofisinde biletini onaylatsın yoksa 50 euro cezası var.

*En ucuz uçak bileti siteleri skycanner ve turna..

*Tren garlarında Tourist Information’dan ücretsiz şehir haritası alabilirsiniz.

*Rail Planner uygulamasını mutlaka indirin, interrail trenlerini ve kalkış/varış saatlerini görebiliyorsunuz.

*En ucuz hostel siteleri hostelworld ve booking..

*Eğer hesabınız yoksa en yakın zamanda couchsurfing hesabı açın, uygulamayı kullanarak kalacak yer bulabilirsiniz. Profilinizi özenle doldurun.

*Aktif olun, insanlarla konuşmaktan çekinmeyin, mutlaka bir gece hayatı yaşayın. Farklı olduklarını tekrar göreceksiniz ?

*PRİMARK’tan kıyafet alışverişi yapabilirsiniz. Tişörtler 2,5 euro’dan başlıyor ve gayet güzel. Birçok şehirde var. Brüksel/Amsterdam/Floransa/Berlin/Viyana vs vs

*Coop, Aldi, Lidl, Interspar gibi marketler en ucuz marketler, buralardan ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz veya en kötü Mc Donalslarda 1 euro’ya hamburger 2 euroya patates kızartması yiyebilirsiniz.

*Avrupa’ya gelmişim döner mi yicem abi yaaa demeyin, mutlaka deneyin baya güzel ve doyurucu oluyor

*Trenin kalkışından en az 15 dk önce garlarda orda olun, yalnız dikkat çekmek isterim sadece garda değil trene bineceğiniz peronda en az 15 dk önce bulunun çünkü bazen treni bulmak faciaya dönüşebiliyor ve Rail Planner %100’e yakın doğru fakat çok nadir de hata olabiliyor. 7.10 Berlin-Prag seferi 7.03 teymiş saniyelerle yetiştim.

*İngilizcesiz yapabilirsiniz, benim pek iyi değildi ama yine de anlaşabildim. Benim önerim ingilizceyi iyi bir hale getirin, eğer iyi bi ingilizceniz varsa emin olun çok daha mükemmel bi interrail veya yolculuklarınız olur. Mesela hostellerde insanlarla adamakıllı iletişim kurabilsem dibine kadar eğlenir, çok daha iyi bir arkadaşlığa sahip olur ve en az 10-15 yerde couchum olurdu ingiltere, amerika, irlanda, isveç gibi yerlerde hem de..

*Silinebilir kalem kullanabilirsiniz ama dikkatli olun çünkü ceza yiyen arkadaşlar var, ben 30/10’luk aldım, 13-14 seyahat günü kullanacağım için 3-4 kez silmiştim. İtalya bögesinde yapabilirsiniz burada işliyor.

*Ayakkabılarınız çok rahat olsun, mümkünse hava alan delikli koşu veya yürüyüş ayakkabısı felan alın. Paraya bu konuda acımayın.

*Çanta sizin yol arkadaşınız olacak, parayı kısmamanız gereken en önemli nokta burası. 50-60 lt kapasiteli çantalar ortalama 100-150 lira civarından başlar 100-150 lira daha fazla verin iyisini alın, önerim eğer alabiliyorsanız Quechua Easyfit serisi.. (330/370 lira) veya Quechua Forlaz (210 Lira)..(350 Lira) olan vermem diyenler olacaktır saygı duyarım, başka önerileri olan varsa yazabilir ??)

*Interraile çıkmadan önce fincanlık hazır çorbalardan alabilirsiniz, tanesi 1 liraydı. Zeytin, hurma, kuru yemiş alabilirsiniz. Ben saydıklarımın hepsini aldım, keşke fazla fazla alsaydım da dedim.

*Matara alın, yanınızda her daim lazım olacak. Decahtlon’dan alabilirsiniz.

*Pasaport kimlik ve interrail bileti fotokopisi mutlaka çıkarın ve bankaya para koyacaksanız hesap dökümü alın.

*Mutlaka yağmurluk alın.

*Asma kilit alın, hostelde dolap için lazım olabilir.

*Rail Planner uygulamasını mutlaka indirin, interrail trenlerini ve kalkış/varış saatlerini görebiliyorsunuz.

*Eğer hesabınız yoksa en yakın zamanda couchsurfing hesabı açın, uygulamayı kullanarak kalacak yer bulabilirsiniz. Profilinizi özenle doldurun.

*En ucuz uçak bileti siteleri skycanner ve turna..

*En ucuz hostel siteleri hostelworld ve booking.

☑️ INTERRAIL ROTAM: Roma(3)-Venedik(1)-Floransa(Pisa)(2)-Cinque Terre(1)-Monaco-Nice(2)-Cannes-Barcelona(3)-Paris(2)-Brugge(1)-Brüksel-Amsterdam(3)-Berlin(2)-Dresden-Prag(3)-Viyana(Hallstat)(3)-Bratislava-Budapeşte(2)

❗️Parantez içinde yazdığım rakamlar şehirlerde kaldığım gün sayıları.. ??

 

 ŞEHİRLER

 ROMA

 • Kolezyum,Roma
  *Kolezyum(12 euro)/Roma Forumu-Vittorio Emanuele II Abidesi-Arc of Constantine-Palatino Tepesi-Trevi Çeşmesi-Pantheon-Piazza Navona Meydanı-İspanyol Merdivenleri-Vatikan-Aziz Petrus Bazilikası, San pietro Bazilikası-Vatikan Müzesi-Sistine şapeli-Castel Sant’angelo-Vatikan Bahçeleri-St Peters Bazilikası(ücretsiz) St Peters Dome- Trastevere mahallesi-Villa Borghese-Circus Maximus Stadı

*Her ayın ilk Pazarı Müzeler ücretsiz, bilginiz olsun ??
*6 euroya Fluminico havalimanından Termini istasyonuna otobüsle gelebilirsiniz 40-50 dk sürüyor, önceden book.terravision.eu ‘dan alırsanız 4 euro.
*İnsanları hakkında olumsuz bişeye rastlamadım, Couchsurfing’ten 2 italyan couchta kaldım ilki gay ikincisi masajcı çıktı ama sorun olmadı ?
*Pizzayı Ayakta yerim, doyursun ve uygun olsun istiyorsanız aşk çeşmesini karşıya alın soldaki sokağa giderken FORNO adında market var, pizza büyük dikdörtgen dilimi 2 euro ve doyurucu?? Pizza ara sokaklardaki mekanlarda pek pahalı değil zaten, mesela couch’um bi mekanda 1 adet büyük boy pizzaya 6 euro ödedi. Nedense aham şaham güzel gelmedi 2 kez yedim. Sanırım çok iyi yapan bir yere denk gelmedim.
*Dondurmayı Giolotti’den alın, baya iyiler
*Travestere bölgesini mutlaka gezin, otantik bi yer. ( Gece gidin )
*Metro tek biniş 1.5 euro, kartsız geçemezsiniz.
*Pompi’de Tiramisu’yu tadın, ben classic almadım ama classic alın 4 euro ??
*Her yerde çeşme var ve temiz, su almanıza gerek yok. Mataranız olsun yeter
*Otobüslerde kesinlikle kart kullanmayın, hiç kimse kullanmıyor ve hiç kontrol yok. Duyar kasmaya da gerek yok çünkü italyanlar dahi basmıyor.
*Roma, Italia yazılı tişört felan alacaksınız 5 eurodan bulabilirsiniz daha fazla para vermeyin ve Floransa’ya Venediğe bırakmayın yoksa en az 3-5 euro daha fazla verirsiniz.
*Güvenlik konusunda hiç problem yaşamadım, gece couchumla gezdik belki ondan dolayı olabilir diyeceğim ama pek sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum sadece her yerde olduğu gibi burda da çok karanlık tenha sokaklara girmeyin.
*Şehri gece de gezin, keşfedin.
*Villa borghese hoş güzel bir yer, güzel vakit geçirebilirsiniz ve çok büyük bir alanı var. Roma’yı gezmeyi bitirip (tabiki bitmez ama klasik yerlerden bahsediyorum) Park tarzı yerleri çok seven ya da şehrin mimari yapısını bırakıp dinlenmek veya sakinlik isteyenler gidebilir. Kiralayabileceğiniz büyük hoverboardlar, bisikletler vs var. Görmesem olur muydu demiyorum ama gördüm iyi oldu ? Zamanı olan gitmeli kısacası ??
*Her yer hediyelik eşya satan zenci, bişiy söylerlerse aldırış etmeden yolunuza devam edin.
*Termini’nin ordan 40 ve 64 numarayla Vatikana gidebilirsiniz, yarım saat sürüyor ve Vatikana erkenden gidin çünkü inanılmaz kalabalık, bilet kuyruğu var. Geç kaldım ben o yüzden 1 saat kuyruk bekledim…
*Ulaşıma hiç para vermedim çünkü her yer yürüme mesafesinde. Vatikana giden otobüste de zaten basmayın geçin..
*Vatikan için Isıc Kart olmadan 8 Euro ödedim bütün öğrenciliğe dair ne belge varsa gösterdim ve Türkçe’ydi kabul etti sağ olsun ? Normalde 15 euro..
*Vatikan’da kaybolduğunuzu sanabilirsiniz çok şey yapmayın ben de kayboldum, rastgele dolaşın her türlü çıkışa ulaşıyorsunuz ?
*Kalıcak ucuz ve güzel bi yer arıyorsunuz Camping Village’yi öneririm, merkeze uzak ama baya iyi, otobüsle merkeze ulaşabilirsiniz.
*Bence 3 gün tam ideal, 4 gün de ayırabilirsiniz fakat Roma’da 4, Floransa’da 1 gece kalırsanız büyük yanlış yapmış olursunuz, Floransa’da 2 gün kalınmalı ✔️

FLORANSA

 • Pisa Kulesi,İtalya
 • *Piazzo della Signoria,Piazzo del Duomo, Floransa Katedrali-Giotto Çan kulesi( 414 basamaklı yer), Michalengo Tepesi, Ponte Vecchio Köprüsü, Uffizi Galerisi, Aziz Giocanni Vaftizhanesi, Arno Nehri, Santa Maria Del Flore Bazilikası

*Tek cümleyle söylüyorum, mükemmel bir şehir. Hiç boğmuyor, sıkmıyor. Ben tüm gezilecek yerlerini gezmeme rağmen şehre doyamadan ayrıldım, içimde kaldı ve bu şehre bi daha geleceğim dedim ??
*Pisa tren garından çıkınca hemen ilerde sağda turkish restaurant tarzı bi yer var. Türk 16 senedir buradaymış, hayatımdaki en iyi döneri yedim, helaldi tabi ? Gombik ekmekte 3,5 euroydu saolsun bol doldurdu. Mutlaka yiyin ??
*Ufizzi Galerisi’ne girmedim ama girişi 8 euro gibi bişeydi, sanatla çok ilgilenenler girebilir. Pazar günleri de girmek ücretsiz.
*Central Market adında büyük kapalı pazar yeri var ve ucuz, her şeyi bulabilirsiniz.(Büyük bina şeklinde ve önünde de her türlü şeyin satılığı pazar da kırılıyor)
Monday ve Friday 07.00-15.00 arası açık. Saturday ve diğer günler 07.00-17.00 arası açık
*Pasta Fresca’da makarna ve sosuyla 5 euro baya güzel take away mekanı sıra alıp bekliyorsunuz ??
*Dondurmayı Duomo’dan Ponte Vechi köprüsüne giderken Venchi dondurmacısından yiyebilirsiniz. En iyisi bunlar. 3.5 euro’dan(2 büyük top) başlıyor
*Michalengelo’ da gün batımını izlemeden asla olmaz, ne yapın ne edin gün batımından en az 1 saat orda olun zaten çok kalabalık oluyor, herkes yiyeceğini içeceğini getirmiş günbatımını izliyor ? Yürüyerek çıkılabilir ama uzun sürüyor ve yorucu çünkü dolambaçlı yokuş..
*Şehirde hiç ulaşım kullanmaya gerek yok her yer yürüme mesafesinde.
*Tren garının orda 24 saat açık Mc Donals var, uyumak sıkıntı zenci abimiz müsade etmiyor ama en azından 6.30 a kadar durup tren garında uyuşabilirsiniz
?Kesinlikle 2 gün ayırılmalı; zaten Pisa’ya yarım gün ayırmış olacaksınız. 50 dk sürüyor gidiş.

VENEDİK 

*Rialto Köprüsü, San Marco Meydanı-San Marco Bazilikası(ücretsiz)-San Marco Çan Kulesi-Dükler Sarayı-Astrolojik Saat-Ulusal Kütüphane, Ahlar Köprüsü

*Roma/Venedik treni için rez ücreti 10 euro verdim, bu rotayı yapacaklar rezervasyonu mümkünse 2 gün öncesinden yaptırın yoksa geç saatlere yer bulursunuz
*Nedense gidenler pek sevmez burayı ama bence gayet güzel bir yer. En az 1 gün verilmeli.
*Otantik, her sokağı ayrı bir güzel.
*Sabah erkenden gelin baya büyük.
*5 kişilik o meşhur kayaklar 80 euro.
*Vaporettolar 7,5 euro. Arkadaşlar kaçak binileceğini söyledi, kontrol hiç olmamış.
*Tren garından San Marino meydanına giderken 15 dk felan yürüyünce Coop market geliyor, ordan alışveriş yapın. Zaten herkes aynı yöne gidiyor karşınıza çıkar.
*Tren garı gece kapanıyor ama gar önünde 2 Türk kız arkadaş denk geldi onlarla sabahladım, güvenli.
*Mestre adasında konaklayabilirsiniz 15 dk sürüyor, merkeze göre daha ucuz.
*Venedik’te havalimanına gidicekker için otobüsler Atvo otobüsleri 6 euro.

CİNQUE TERRE 

*Floransa’dan La Spezia’ya yavaş tren ile yaklaşık 3 saatte geliniyor, bilet kontolü yapmadılar.

*La Spezia’ya gelince Levantro trenine biniyorsunuz ara duraklar Cinque Terre köyleri oluyor ve aralarında ki mesafe 1 dakika bile sürmüyor.1 Günlük Cinque Terre tren bileti fiyatı 16 Euro ama almayın ben almadım hiç kontol olmadı.

*Riomaggire köyünde istasyondan inince sağdan gidin tünelden o meşhur yere varacaksınız. Tünel bittiğinde ise sol 50 metre yukarıda Mamma mi Take Away’den küçük 5 büuük 7 Euro olan mix kalamar,balık, ahtapot karışımı alabilirsiniz. Bence tatları efsane mutlaka denenmeli.Wi-fi’de mevcut.

*Manarola, Riomaggireyle beraber en güzel köy. Sabahlamak isteyenler sahilin orada matını ve tulumunu serip konaklayabilir. Ben La Spezia’ya geri döndüm ve garda sabahladım.

*Üçüncü köy olan Corniglia’ya kesinlikle gitmeyin! çünkü bir kaç yüz merdiven gittikten sonra, bomboş bir manzara ile karşılaşıyorsun hepsi bu kadar.Zamanınız varsa dahi gitmeyin o kadar netim.

*Dördüncü köy Vernazza da çok güzel, orayı da gezin.

*Beşinci köy Monterosso tam bir sahil köyü, denizi baya güzel. Buranın sahilinde sabahlayabilirsiniz.

MILANO 

 • Duomo Katedrali, Galleria Vittoria Emanuele II alışveriş merkezi, Castello forzesco kalesi(ücretsiz), Como Gölü? Ben buraya gelemedim ama pahalı bir yer.
  *Gezilecek çok fazla bi yeri yok. Genellikle ara durak olarak kullanılan modanın hakim olduğu, tüm markaları bulabileceğiniz bir şehir.
  *Como gölüne Milano Centrale İstasyonundan Como S.Giovanni’ye giderek ulaşabilirsiniz. 36 dk’da ve 58 dk’da giden yavaş trenler mevcut.
 •  
 • ? MONACO 

 • ?Backpacker çantamdan dolayı casino’ya giremedim. Eğer bir yere emanet edebilirseniz öyle yaşın.
  ?Yat limanına dünyaca ünlü zengin kişiler uğrayıp konaklıyormuş.
  ?Zenginliğin zirvesini burada hissedebilirsiniz, her yer lüx araba.
  ?Dünya’nın en küçük ülkelerinden birisi.
  ?Süpermarketten ucuza alışveriş yapabilirsiniz.
 • ? NICE ?
 •  
 •  
 • ?Fransa’nın Bodrumu desek yeridir, hem çok pahalı hem çok güzel.
  ?Beklentilerimin çok üzerinde bir şehirdi, baya güzel.
  ?Denizi mükemmel değil, zaten kumsal taşlık, suya girince hemen derinleşiyor. Bir Aydın’lı olarak ülkemizde çok çok iyi sahiller var. Girmek isteyen girebilir. Nice’te denize girdim dersiniz. Vaktiniz yoksa gerek yok.
  ?Şehir insanı ferahlatıyor, tam bir sahil kenti. Herkes sahilde spor yapıyor felan. Saçma sapan insanlar yok. Pahalı olması haricinde 1 gün ayrılması gereken bi yer.
  ?Nice sahilinde çadır atabilirsiniz, biz 4 Türk arkadaş öyle yaptık.
 • ? CANNES ?
 • ?La Croisette bulvarı, Cannes Binası, Palais des Festivals et des Congres ve Allee des etoiles Cannes (Yıldızlar Kaldırımı), Rue Antibes(Alışveriş bulvarı)
 • ?Meşhur sahili var işte, full zenginler, lüx arabalar, lüx oteller lüx yaşam vs.. Söve söve gezersiniz öyle söyliyeyim.?
  ?Denizi kumsal ve çok güzel gözüküyordu, zamanınız varsa girebilirsiniz.
 • ??Nice’ten Barcelona’ya gitmek biraz zulüm. Yavaş trenle 14 saatte gittik, hızlı tren ücreti 25 euroydu ve yaptıracaksınız en az 2 gün önceden yaptırın yoksa yer bulamazsınız 6 saatte gidiyor.
 • ? BARCELONA ?
 • SMXLL

 •  
 • ?Sagrada Familia Katedrali(15 euro), Park Guell(8 euro) Camp Nou(21 euro), Picasso Müzesi(11 euro) Casa Mila, Placa Real,,Casa Batllo, Arch de Triomf, La padrera, La Rambla Caddesi, Barri Gotic Mahallesi, Gothic Quarter sokağı, Montjuic Tepesi, Carrer Del Bisbe sokağı, Cituadella Park, De La boqueira pazarı(pazar kapalı), Columbus Monument, Parc Del Laberint(ücretsiz), Parc de la Ciutadella parkı, Parc ciutadella, Katalan Ulusal Sanat Müzesi(6.5 euro), Plaza de Toros Poble Espanyol(9.5 euro ücretli), Tipidabo, Port Vel, Monserrat(taşlı tepe)
 • ?Hayallerimin şehri beklentilerimi boşa çıkarmadı. İspanya’ya girer girmez küçük bir köyünde dahi insanların sıcaklığını rahatlığını anlayabiliyorsun??
  ?Sokaklar, caddeler olabildiğince geniş rahat ferah, insanları çok iyi.
  ?Şehir İtalya’dan az buçuk pahalı, denk sayılır.
  ?En az 3 gün ayırılmalı.
  ?La Boqueira Pazarına mutlaka uğranmalı, La Rambla Caddesinin tam ortalarında bi yerde, birilerine sormanız yeterli olur. Tüm meyveler, taze sıkılmış tropikal meyveler, balık çeşitleri vs var ve uygun baya.
  ?Magnetler Sagrada De Familia’nın orda 1 eurodan satılıyor 3-4 euro vermeyin.
  ?Sahili akşam çok güzel oluyor. Nice’ten daha güzel ve taşlık değil kumsal.
  ?Güvenlik konusunda bi sıkıntı yaşamadım, şehir bence güvenli, gece dışarı çıktık.
  ?Nou Camp ücreti 21 euro öğrenci, 26 euro yetişkin.
  ?Picassa Müzesi’ne gitmedim o yüzden bişey diyemiyorum.
  ?Sagrada De Familia netten alırsanız öğrenci 13 yetişkin 15 euro. Kapıda alırsanız 15 euro.
  ?Sagrada Familia Çarşamba Perşembe ve Cuma %50 indirimli, Barcelona Katedrali 8-13 ve 17-19 arası ücretsiz.
  ?Mutlaka tapas tadın, 3’lü 5’li şeklinde satılıyor.
  ?Park Güell’in girişi 8 euro, kaçak girmeye çalıştık ama mümkün değil. Çıkışında da bilet kontrolu oluyor. Sabah 6’yla 8 arası akşam da 9.30 tan sonra giriş ücretsiz
  ?1 kez metro kullandım onda da kaçak bindim, (birisi bastığında kapı açılıyor direkt daldım, görevli görmeden)
  ?Dia, BonArea, Consum gibi süpermarketler en ucuzları..
  ?Şehir çok büyük, yürüyerek gezdim. Günde 20 km felan her yerini yürüyerek gezdim. T-10, 10’lu bilet 9 euro, yürüyemem o kadar diyorsanız alabilirsiniz. Metroda da geçerli ve 1.5 saat içerisinde aktarma yaparsanız ücretsiz.
  ?Tipidabo’ya 7 nolu metro kullanıp tibitabo istasyonunda inerek ulaşabilirsiniz.
  ?Placa Reial’ da Los Tarantos’ta Flamenko dansı yarım saat 10 euroydu.
  ?1 gece Alberg Pere Terres hostelinde kaldım, baya iyiydi kahvaltısı açık büfe felan. Nou Camp’a yürüyerek 10-12 dk Sagrada’ya 25-30 dk, Sahile yarım saat yürüme mesafesinde. Hemen önünden otobüs geçiyor.
  ?Gezilecek her yeri gezdiyseniz ben gitmedim ama trenle 1.5 saat uzaklıkta olan Monserrat Dağı’na gidebilirsiniz. Maalesef nereden gidiliyor, bilmiyorum..
 • ?Kiosko Burger çok meşhurmuş, yiyebilirsiniz
  ?Sahilde çadır kurmak vs sıkıntılıymış baya, hırsızlık gibi olaylar çok yaşanıyormuş tavsiye etmem. Tren garının yanında büyük bir park var biz mat tulum serip orda uyuduk problem olmadı.
  ?Havalimanına gitmek istiyorsanız ilk önce N0 otobüsüne binip Pablo Espanyol durağında inince N16 veya 46 nolu otobüse binip gelebilirsiniz, yalnız uçağınız Terminal1 veya Terminal2 den mi kalkıcak ona dikkat edin, iki terminal ayrı yerlerde çünkü.
 • ??Burdan Paris’e interrail biletiyle gidecekler rezervasyon ücreti en az  30-35 euro ve 1 gün önceden yaptırmanız gerek yoksa dolu oluyor.
 • ?? Rynair Paris’in uzak havalimanına geliyor, otobüsle 1,5 saatte gidiliyor ama otobüs bileti şaka gibi bi fiyat 18 euro, o yüzden ben otostop yaparak 3 saatte gittim.
 •  PARİS

 •  
 • ?Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi(15 euro) Montmartre Tepesi-Sacre Couer Bazilikası(ücretsiz), Seinne Nehri, Notre Dame Katedrali(ücretsiz), Moulin Rouge, Champs Elysees Caddesi, Jardin du Luxembourg Parkı, Versailles Sarayı, Vosges Meydanı ve Concorde Meydanı, Pantheon…
 • MontmarteŞanzelize’ye, Sacre Cour’a..
  2 arkadaşım kişi başı 35 euro’dan ceza yediler15 euroMonalisa’yı göreyim onunla bir selfie’m olsun diyorsanız girin yoksa bir esprisi yok!
  ?Aşk şehridir bilmem ama güzel bir şehir olduğu kesin. İlk kez gelip
 • ?Her zaman olduğu gibi genellikle yürüdüm. Mesafeler uzak gerçekten. Metro birkaç kez kullandım ama kaçak bindim. Dikkatli olun aynı gün içinde
 • ?Paris’e en az 2 gün ayrılmalı. Şehri yavaşça yürüyerek keşfedin, zaten seveceksiniz., illa
 • ?Booking müze vs hediyeleri sanırım en az 2 gece konaklama yapanlara veriyor, sitede belirtmiş ama burdan tekrar söyliyeyim. Louvre’den önceki Piramit durağında inin, metrodan çıkınca Paris Tourist İnformation’ı göreceksiniz, ordan hediye müze biletlerini alabilirsiniz.
 • ?Sabah erkenden dışarı çıkın, Louvre’yi bitirin sonra Eyfel’e veya Notre Dame’ye gidip geri kalanları gezmeniz mantıklı olur.
 • ?Abi bi demir parçası ya işte ne var bunda demelerini pek sallamayın, bence mükemmel bir yapıt.
 • ?Magnet tarzı hediyelikleri kesinlikle Eyfel’in ordaki zenci dostlarımızdan veya Sacre Cour’un ordaki sokak satıcılarından alın. En ucuz onlar. 12 tane eyfel anahtarlığı 5 euro, küçük Eyfel figürü 2 euro vs vs.. civarlarında konaklayacaksanız Paris size berbat gelebilir ama hiç beklemeden çıkın ?Louvre Müzesi
 • ?Şehir cidden pahalı. Fransa ülke olarak pahalı. Normalde 3-4 euro’ya yencek şeyler bile 5-6 euro’dan başlıyor.. (Fransızlar katıdır, cezanın pasaporta işletilmesine izin vermemiş)
 • ?Eyfel’i tabiki de hem gündüz hem gece görün. Alın içeceğinizi yiyeceğinizi gece manzarasını izleyin şiddetle tavsiye edilir. Booking hediyesi olduğu için ücretsiz girip 1 saat bile sürmeden müzeden çıkmıştım. Klasik Roma’daki gibi tarihi eserler filan var. Bu tür şeylere ilgisi olmayan yoksa girmesine gerek yok.
 • ?Paris’te ördek yiyin demişlerdi, rez parası vermedim en azından onu deneyim dedim aham şaham güzel değildi. Tavuğa çok benzer bir tadı var. Belki de ben iyi bi yerde yemedim bilmiyorum. Varsa çok tavsiye edilen bir mekan oraya gidin. Ben Montmarte civarında rastgele denk geldiğim bi restaurantta 16,5 euro vermiştim patates ve salatasıyla beraber…
 • ?Orsay Müzesine girdim, sanata ilgisi olanlar girmeli. Van Gogh gibi ressamların çizdiği önemli eserlere sahip.?
 • MLXLS

 •  
 • ??Burdan Brüksel’e gidecekler hızlı tren için 20 euro rezervasyon parası var, 1 gün öncesinden tüm seferler doluyor. Paris Treninden iner inmez yaptırın. 20 euro vermem ben biraz geç giderim yavaş trenle giderim diyenler hatta direkt Brugge’a gitsem çok daha iyi olur diyenler benim gibi ilk Lille aktarmalı sonra Moeskroen, ordan da Kortrjik ve son olarakta Brugge aktarmalı olarak gidebilirsiniz toplamda 6 saat sürüyor, sabah 6.34 te binip 12.55 te varmıştım ?
 • ? BRUGGE ?
 •  
 • ?Dijver Nehri-Kanallar, Minnewater Park, sokaklarında kaybolun..
 • ?Hayatımda görebileceğim en hoş en küçük masalsı şehirlerden biri sanırım. 2-3 saatte gezilecek yerleri bitiyor ama kalıp dinlenesi geliyor insanın bu şehirde.
  ?Çikolata diyarı olduğu için çikolata alabilirsiniz uygun da var pahalıya da var.
  ?Kanal turları 7-8 euroydu.
  ?Tren garı gece kapalı ama garla dışarısı arasında ufak bi koridor vardı orda uyuduk 4 kişi, yanımıza evsiz bi manyağın yatmasını saymazsak güvenli bir gar ?
 • ? BRÜKSEL ?
 • Brüksel Meydanı
 •  
 • ? Grand Palace Meydanı, Atomium Brussels
 • ?Meşhur Grand Palace meydanı var, harbiden görkemli bir meydan. Tren garından yürüyerek 15 dk sürüyor.
  ?Atomium’a gidemedim oyalanmıştım. Merkeze 5 km, gitmek isteyenler 6 numaralı metroyla Gare du Midi durağında inip gidebilir.
  ?Çikolata dükkanları var, oralarda çikolataların tadına bakabilirsiniz
  ?Magnetler 3-4 euro.
 • ? AMSTERDAM ?
 • Bisikletler şehri Amsterdam
 •  
 • ?Dam Meydanı, Vondelpark, Red Light, Rijksmuseum, Madame Tussauds Müzesi, Vangogh müzesi,The Amsterdam Dungeon Müzesi, Heinken bira müzesi, Rijkmuseums, Giethoorn Köyü, Zaandam şehri-Zaanse Schans(Değirmenler köyü) ve Volendam, Marken köyleri..
 • ?Şehir gerçekten çok güzel, beni hapsetti desem yeridir. 3 gün ayırmıştım 4’e çıkardım.
  ?İnsanları çok nazik ve yardımsever ( ot kafasından değil ?)
  ?”Dirk Supermarket” sanırım en ucuz market, buradan alışveriş yapabilirsiniz.
  ?Şehirde baya bi wifi alanı var, zaten Mc Donals, Starbucks, Burger gibi yerlerden de bağlanabilirsiniz??.
  ?Pahalı bir şehir ama ucuz yerler elbet bulabilirsiniz, bir magnet veya hediyelik eşya 3 Euro’dan başlıyor.
  ?Bisiklet kiralayıp şehri gezmek çok güzel oluyormuş, ben kiralamadım ama fiyatı 10-15 eurodan başlıyormuş.
  ?Patates kızartmasını Febo’dan veya Vlamse’den soslu olarak yiyebilirsiniz, Febo’da sade küçük boy 1,80 Vlamse’de ise 2,30’den başlıyor. Abartıldığı kadar muhteşem değil, bildiğimiz kızartma bir tık daha iyi sadece ? Denemek için yiyin tabi. Bol koyuyorlar bir öğün tutar sizi.
  ?Ot Bulldock’ta 5 eurodan başlıyor, kekler ise 12 euro’dan.. Nasıl bir şey diye merak edenler ot sigarayla aynı içine karıştırmışlar. ?
  ?Şehir küçük, köyler haricinde her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Gezilecek yerler hep birbirine yakın.
  ?Red Light’ı söylememe gerek yok bilenler bilir ? Akşam 10 gibi başlar her şey..
  ?Madame Tussaud Müzesi 23 euro, ben girmedim. İstanbul’da açıldı ama tabi buradaki da tartışmasız daha güzel.
  ?Sex Müzesi 5 euro, baya iyiymiş, acayip şeyler varmış ?
  ?Hiçbir müzeye girmedim ben. Gerek var mı yok mu sizin bileceğiniz bişey bu ?
  ?Tren garı 7/24 açık.
  ?Vondelpark çok güzel, orada oturup bir şeyler yeyip içebilirsiniz ??
  ?Hollanda trenlerinde priz yok, Hollanda içi 3-4 farklı trene bindim hiçbirisinde de yoktu.
  ?Dam meydanının aşağısında Çiçek pasajı diye bir var, 3 magnet 5 euro filan baya ucuz ve güzelmiş. Acelem vardı aradım ama bulamadım.
  ?391 nolu otobüsle Zaanse Chans (Değirmen Köyüne) gidebilirsiniz, tek yön 4 euro, otobüsten temin edebilirsiniz. Vaktiniz varsa kesinlikle uğrayın. 45 dk sürüyor. Para vermek istemiyorum derseniz Trenle de gidebilirsiniz(interrail bileti geçerli) ?
  ?Giethoorn’a Amsterdam Central’den Steenwich trenine binin (interrail bileti geçerli/kontrol oldu ama yazmamıştım problem olmadı) 1.5 saat civarı sürüyor. İnince otobüsle 10 euro’ya ya da otostopla ulaşabilirsiniz. Otostop zahmetli o yüzden en az 10 kere düşünün. Otobüsle ulaşım ise 10 euro. Buraya sabahtan gelin çünkü tren 2.5 saat sürüyor.
  ?Marken, Volendam, Edam köylerine bisikletle ya da 110/312 nolu otobüsle gidebilirsiniz. Central Park istasyonunun ya üst katından ya da karşı tarafından kalkıyor.
 • ? BERLIN ?
 •  

 •  
 • ?Alexander Platz, Berliner Dom Binası, Brandenburg Gate, Reichstag Parlamento Binası, Anne Frank Zentrum, Memorial ti the Murdered Jews of Europe(Yahudi Anıtı), Berlin Müzeler Adası, Checkpoint Charlie
 • ?Amsterdam’dan Berlin’e gelen trende kontrol oluyor, yazın direkt. Rezervasyona ihtiyaç yok. Koltuğun üstünde elektronik yazı olmayan yere oturun. Koltuk ayırtılmışssa zaten koltuk numarası yazan yerde isimler yazıyor.
 • ?LİDL AVRUPA’da gördüğüm en ucuz market.
 • ?Kreuzburg bölgesinde veya o civarlarda kalıyorsanız metro kullanmaya gerek yok. Daha doğrusu bence hiç gerek yok. Her yer yürüme mesafesinde.
  ?Tüm gezilecek yerler -Berlin Wall- hariç aynı bölgede.
  ?Berlin ‘de Amsterdam’da göremeyeceğiniz tipler görebilirsiniz, beni fazlasıyla şaşırttı.
  ?Ucuz bir şehir, özellikle kreuzberg yani Türk mahallesi daha da ucuz.
  ?Berlin’de favori şehirlerim arasına girdi, yaşanabilir bi yer.
  ?Amsterdam’da olduğu gibi burada da bisiklet çok yaygın.
  ?Bisikletleri günlük 12 euro’ya kiralayabilirsiniz, 10 euro’ya gördüm ama o kadar aramaya değmez. Bisikletle gezmenizi tavsiye ederim, bisiklet yolları felan var kullanım baya rahat.
  ?Çok büyük parklar var ve gerçekten güzel, Tiagarden var ya da herhangibirine gidebilirsiniz hiç farketmez.
  ?En az 2 gün ayırılmalı, vaktiniz varsa 3 ayırın.
  ?Mauerpark Bit pazarı 2.el vs her şey var Eberswalder Strasse durağında inip ulaşabilirsiniz.
  ?Potsdam’a gitmeyin hiçbişey yokmuş, illa gitmek isyorsanız S7 Bahn ile gidiliyor, ben Westkreuz S bahn durağından binerek gittim. Son durakta iniyorsunuz. Bindiğiniz durağa göre değişir ama ort. 25-30 dk sürüyor
 • ? DRESDEN ?
 • ?Zwinger Sarayı, Brühl’s Terrace, Großer garten..
 • ?2-3 saatte gezilebilecek bir yer.
  ?Çok fazla bir şey yok, 2.dünya savaşından kalan bir şehir, sarayı felan var.
  ?Bence uğramaya değmez.
 • ? PRAG ?
 •  

 •  
 • ?Astronomik Saat, Old Town, Dancing House, Prag kalesi ve içindekiler Aziz Vitus Katedrali-Eski Kraliyet Sarayı-Altın Yol, John Lennon Wall, Prague Riverside, Letna Park..
 • ?Şehir çok güzel ya, ayrılmak istemiyorsun ve özellikle akşamları old town meydanı Charles köprüsü filan çok daha güzel oluyor. Şehri iyice keşfedin.
 • ?Güvenli bir şehir.
 • ?Parayı krona interchange (western unicorn) da çevirin ama ilk önce 5 euro filan çevirin 20’den çevirecek kabul etmeyin. Komisyonu düşürüp çevirecek sonra size vip kart verecek o kartla bir daha ki gidişinizde daha az komisyonla çevirmiş olacaksınız ??(çok fazla şubesi var haritadan bakabilirsiniz)
 • ?2 gün yeter fakat bence 3 gün kalınmalı, eğlenmek ve her yerini keşfetmek istiyorsanız 3 gün ayırabilirsiniz.
 • ?Malostranska metro durağının önünde içilebilir çeşme var, ordan suyunuzu doldurabilirsiniz.
 • ?Şehirde internet sıkıntı, Starbucks gibi yerlerde bazen girmeyebiliyor. Muzeum metro çıkışında Mc Donals var, içerde oturup rahatlıkla girebilirsiniz.
 • ?Mc Donals, Burger gibi yerlerde tuvaletler 10 kron
 • ?Ucuz bir yer değil, euro’yu krona endekslemişler alkol mekanlarda biraz ucuz ve hosteller ucuz fakat kesinlikle hosteli 3-5 euro daha verip merkezde ayarlayın yoksa benim gibi gece dönmek isterseniz 3-4 km tepe çıkarsınız.
 • ?Trdelnik tatlısı 3 euro’dan başlıyor 5 euro’ya dondurmalı alabilirsiniz. Tadı mükemmel değil ama denenmeli.
 • ?Kalede katedralin kulesine çıkarsanız 150 koron ama 100’ünü geri veriyorlar hediye olarak.
 • ?Yerel Publara, Cluplara girebilirsiniz. Pub Crawl burda 22 euro ama baya iyiymiş.
 • ?Karlovy Lazne Clup’ının girişi 200 kron yani 8 euro, Avrupa’nın en büyük clubı ve her katında farklı konsept var.
 • ?En Yukarda söylemiştim ama tekrar söylüyorum paramız burda da değersiz, ucuz değil italyadan biraz daha tuzlu diyebilirim hatta. Örneğin redbul 1.5 euro, oreo bisküvi 2 euro?Metro 1 euro, ben hep kaçak bindim bişey olmadı. Kontrol pek olmuyor.
 • ?CESKY KRUMLOV ?
 • ?Buraya ne yazık ki gidemedim ama çok hoş bir yermiş.
  ?Harry Potter’ın bir kaç sahnesinin burada çekilmesi burayı görmek için bence yeterli sebep ??
  ?3-4 saat yeterli olur gezmek için
  ?Vakti olanlar uğramalı, herkes tavsiye etti.
 • ? VİYANA ?
 •  
 • ?Aziz Stephan Katedrali(ücretsiz), Parlemento Binası, Schonbrunn Sarayı, Belvederesi binası, Greenway, Votiv Kilisesi, Hofburg İmparatorluk Sarayı, Kartner Strasse Caddesi, Karl Kilisesi, Anler Saati, Veba Anıtı, St. Peter Kilisesi
 • ?Prag/Viyana treninde kontrol oldu ama damga basılmadı.
  ?Figlmülmer mekanı en ünlü şinitzel yeri. 1905 yılından beri devam eden bir mekan, tavuk şinitzel 12,5 dana şinitzel 19,8 domuz şinitzel ise 15 euro. Yanına da Erdaepfel- und Vogerlsalat mit Kürbiskernöl salatasından alın 4 euroydu sanırım mükemmel bir tadı var.
  ?Schönbrunn Sarayının büyük bahçesine giriş ücretsiz, sol ve sağ taraflarından girişi var (100 metre yürüyün) hiçbir şekilde para verilmiyor, benim gibi yanlışlıkla 3,80 başka bi bahçeye para vermeyin ?Tamamen bilgi amaçlı söylüyorum, girmedim ve tabi ki de gezgin işi değil ama İçinde Avrupa’nın en iyi hayvanat bahçesi var yetişkin fiyatı 18,5 euro.(panda/koala gibi hayvanlar var)
  ?Magnetler en az 3 eurodan başlıyor.
  ?Temiz içilebilir çeşmeler var, tadı gayet güzel. Şehrin birçok yerinde bulabilirsiniz.
  ?Biraz pahalı bir şehir.
  ?Genellikle marketler, shoplar vs erkenden kapanıyor 7 gibi felan, bişiyler alacaksanız ona göre plan yapın.
  ?Ben gitmedim ama eğer gezilecek her yeri gezdiyseniz Hunterwasser Village ve Hunterwasser evlerinin oraya gidebilirsiniz, tramwayla Hetzgasse durağında inip ulaşmanız mümkün.
 • ? HALLSTAT ?
 •  
 • ?Interrail biletiniz varsa eğer Hallstat’a direkt ana gardan gidebilirsiniz. 4 saat sürüyor sabah 6.32 treniyle gitmek zaman açısından en ideali. Kuzey ülkelerine, İsviçre’ye gitmedim. (Buralarda tartışmasız daha güzel manzaralar olduğunu biliyorum o yüzden söylüyorum) Doğu Karadenizin de bir kısmına gittim fakat hallstat yolunda trende ilk aktarma olan Leoben güzergahında Ayder yaylası gibi yaylalara gidenlerin “trenle” o manzaralardan geçtiğini düşünün, öyle manzaralarla karşılaştım, çok iyiydi.
  ?Kontrol oluyor üstüne damga da basılıyor..
  ?Genellikle hava yağmurlu ve birazcık soğuk oluyor, yanınızda yağmurluk ve ince ceket olsun. Hava durumuna gitmeden önce bakın ??
  ?Masalımsı köy, Avrupa’nın en eski köyü. Ulaşım zahmetli ama değer..
  ?Eğer Avrupa’da İsviçre’ye ve İskandinavya ülkelerine gitmediyseniz bence hayatınızda gideceğiniz en güzel köylerden birisidir.
  ?Çoğu kimse gitmez/bilmez ama Hallstatta teleferikle( tek yön 9 euro/ gidiş-geliş 16 euro) ve yürüyerek ise yaklaşık 1 saatte tuz madeninin bulunduğu tepeye çıkabilirsiniz. Tuz madenine girmek ve içinde kızakla kaymak için ayrı bir ücret var, teleferik bileti aldığınız yerden alabiliyorsunuz. Tuz madenine girmek zorunda değilsiniz ama oraya sadece o muhteşem manzara için çıkın, ayrılmak istemeyeceksiniz..
  ?Dönüş için son feribot akşam 6.15 te. 6.32’de salzburg ve 6.48 te viyana treni var fakat viyana treni 5 saat sürüyor aktarmalı o yüzden şöyle bişey yapabilirsiniz; ben saate bakmadan yanlışlıkla bu trene bindim ve işime geldi ? 6.32’de trene binin Ebensee durağında inin ve hemen tren garının önünden trenin aktarması olan otobüse binin Gmunden garına götürecek, vardığı gibi ordan Vienna treni kalkıyor, ona binin. Toplamda ise 3 saat 15 dk da varabilirsiniz. ??

? BRATISLAVA ?

?Viyana/Bratislava treni, 2 kez kontrol oldu damga bastılar.
?3-4 saatte gezilebilecek küçük hoş bir yer, Kalesine çıkıp şehir manzarasını izleyebilirsiniz.
?Uğramaya değer mi çok sağlıklı yorum yapamam. Pek taraftarı değilim ama en kötü bir ülke daha görmüş olursunuz ?

? BUDAPEŞTE ?

 

  ?Buda Kalesi, Aziz Matthias Kilisesi, Macaristan Parlament Binası, Gellert Tepesi, Chain Bridge, Balıkçılar Tabyası, Kahramanlar Meydanı, Vaci Caddesi Vaci Utca

?Bazı şeyler gerçekten ucuz. Alkol ucuz. Her şey değil tabi.

?Burada euro kullanılmıyor, forint kullanılıyor change yapmanız gerekicek.
?Burda da Lidl var, 300 krona hazır pizza alıp hostelde yapabilirsiniz, dilim değil büyük boy ince pizza. ??
?Akşam Tuna nehrinde gezin, Parlament binası, Chain Bridge ve nehir yolu boyunca ışıklandırmalarıyla efsane oluyor.
?Gezilecek aşırı bir yeri yok ama şehir çok güzel, sokaklarında kaybolun ??
?Peaces and Cream veya Instant ve Morrison2 clupları baya iyiymiş, öyle duydum.
?Gulaş çorbasını deneyin, içi etli ve patatesli oluyor. Güzel baya, max 3-4 euro.
?Hostel de kalacaksanız Tuna nehrine yakın olsun.
?Kaleye otobüsle gidecekler için şehir merkezinden 16 ve 16A otobüsleri gidiyor.
?Burda da magnet 2-3 Euro civarı.
?Gülbaba Türbesi diye bi yer varmış, ben gitmedim. Bilenlere sorabilirsiniz ?
?Bence 3 gün kalınmalı ama vakti olmayanlar için 2 gün de yeterli.
?Havaalanına gidecekseniz eğer Deak Ferenc Ter otobüs durağından 100E shutle bus kalkıyor, ücreti 900 forint(3 euro bile değil) ve ordaki görevliden alabilirsiniz. 35 dk civarı sürüyor. Otobüs 2B terminaline gidiyor. Buradan Thy gibi uçaklar kalkıyor. Pegasusla gidecekler 2A terminaline gidicek, yürüyerek diğer perona geçebilir.??”?

 

? İnterrail gezimi Budapeşte’de sonlandırdım. Hatalarım varsa affola, tüm bildiklerimi elimden geldiğince aktarmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Eklemek istedikleriniz varsa ekleyebilir veya düzeltilmesi gereken yerler varsa düzeltebilirsiniz arkadaşlar. Benim için her şey daha yeni başlıyor, gezi bitmeden yeni planlara başlamıştım ve bundan sonra da hep yollarda olacağım çünkü ne demiştik?

 

YOL AÇIK, YOLA ÇIK.. ????”

?” Büyük planlarım var ve desteğe ihtiyacım olacak, Facebook profilimde ve Instagram adresim var, takip ederek destek olabilirsiniz arkadaşlar.” ???Sorularınız olursa seve seve yardımcı olurum arkadaşlar ?Ve son olarak en beğendiğim sözlerden birisini paylaşarak sözlerime veda ediyorum ??‍♂️”Seyahat etme mikrobu size bir defa bulaştıktan sonra artık tedavisi yoktur. Hayatımın sonuna kadar bu mikropla mutlu bir şekilde yaşayacağımı bilmek çok güzel bir duygu!” -Michael Palin.. ?Hep yollarda olmak, özgür olmak dileğiyle…Batın Özen Instagram hesabı için tıklayınız.Batın Özen Facebook hesabı için tıklayınız.Teşekkür ederiz Batın esen, sevgi,sıhhat ve bol seyahatle kal…

Avatar
EvrenselAdam

Küçük yaşlardan beri gelen seyahat aşkı, 2011 yılında ki Afrika Somali seyahati ile Dünya çapında açılmaya başladı. Afrika,Amerika,Asya derken Dünya gezgini oldu. 2011 Yılından beri gerçekleştirdiği seyahat ve otostop anılarını anlatıyor.

View stories

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir