Evrensel Adam''Evreni keşfedemem ama Dünyayı belki''

Maldivler Eğitim Sistemi

  • Education System of Maldives
    REPUBLIC OF MALDIVES

Dünya turumun 3. ayında, ada ülkesi Sri Lanka’dan sonra kendimi bir anda Maldivler’de bulmuştum. Maldivler adasında en çok merak ettiğim yerel yaşam ve gündelik yaşantıları sorularımın cevabını beni başkent Male adasının 750 km kuzeyinde kalan Kulhufudushi adasına davet ederek bulmamı sağlayan ve beni evinde 2 hafta misafir eden Luveyza Adam‘a tekrar saygılarımı sunuyorum.

2016 yılının  17 Martından beri bulunduğum Maldivler de, 20 Marttan beri Kulhuffudushi adasında yerel halk ile birlikteyim. İlk olarak turizm öğretmeni Hareesha’ya beni okula öğrencilere deneyim ve turizm hakkında görüşlerimi anlatmak için davetinden dolayı da teşekkür ederim.


Bugün genç beyinler ile birlikte olup, onların biraz ufkunu açmak ve bakış açısı kazandırmak için onlara 1 saat sunum yaptım. İnanılmaz meraklılar ve çok güzel sorular sordular. Eğer içlerinden 1 tanesinin bile bakış açısını değiştirip bir şeyler katabildiysem ne mutlu bana. Belki bakarsınız onlardan bir tanesi de ileride dünyayı keşif etmek için yolla çıkar.


Maldivler Eğitim

Maldivler de hayat ve eğitim sisteminde hafta başı Pazar dan Perşembe ye kadar yani Cuma ve Cumartesi günleri hafta sonu tatili. Okullar, genellikle dersler sabah 6.45 de başlıyor ve öğleden sonra 12.55 civarı bitiyor. İstisnasız her okulda mescit söz konusu. Öğrenciler sınıfa gitmeden önce ayakkabılarını çıkarıp, girişte ki ayakkabılığa bırakıyorlar. Bu tamamen sınıfları temiz tutmak için din veya ibadet ile bir alakası yok. Yüzde doksan oranında, küçük büyük kız öğrencilerin başları kapalı. Okulun her yerinde bildirim ve bilgi yazıları mevcut ve İngilizce. Zaten anaokulundan itibaren İngilizce öğrenmeye başlıyorlar. Sınıflarda, elektronik tahta, slayt sistemi ve aklınıza gelebilecek her türlü yardımcı elektrik materyal mevcut. Bu bahsettiklerim hepsi devlet okulunda olan şeyler ve ve Cambridge uluslararası ders takvimini takip edip ona göre eğitim alıyorlar. Ülke de 10 yaşında ki bir çocuğun İngilizce dil seviyesi inanılmaz iyi derecede.

Ülkeye gönüllü ve ya normal olarak  Japonya, Sri Lanka, Hindistan v.b ülkelerden öğretmenler eğitim amaçlı gelip, ders veriyorlar. Beni okula seyahat üzerine sunum yapmak için davet eden öğretmende bir Hintliydi. Açıkçası, Maldivler’e gelmeden önce eğitim konusunda alt yapının ve gerekli ekipmanların bu kadar iyi olacağını tahmin etmiyorum.Küçük bir şok yaşamadım desem yalan söylemiş olurum. Özellikle yıllığı 20 binden başlayan Yeditepe Üniversitesi’nde bile böyle elektronik hassas tahta yok onu geçtim sunum yaparken bile havada 10 takla atıyorduk. Kıskanmadım ya da karşılaştırmadım değil yani.

Maldivler’de Yerel Adada Öğrencilere Yaptığım Sunumu Buradan İzleyebilirsiniz

Avatar
EvrenselAdam

Küçük yaşlardan beri gelen seyahat aşkı, 2011 yılında ki Afrika Somali seyahati ile Dünya çapında açılmaya başladı. Afrika,Amerika,Asya derken Dünya gezgini oldu. 2011 Yılından beri gerçekleştirdiği seyahat ve otostop anılarını anlatıyor.

View stories

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir