Evrensel Adam''Evreni keşfedemem ama Dünyayı belki''

Maldivler Yerel Düğün!

Evrenselleşenler

Düğünün videosu buradan izleyebilirsiniz. Hikayenin devamı aşağıda…

Bu düğün fikri nerden çıktı diye sormayın lütfen. Şans mıdır ? Kader midir? bilinmez ama nedense gittiğim her ülke de buluyor. Plansız başladığım dünya turumun 3. ayının sonunda kendimi Maldivler’de bulmuştum. İlk olarak Başkent Male’ye bağlı Hulhumale adasında botta konakladıktan sonra ertesi gün Couchsurfing üzerinden tanıştığım Muhammed’in evinde misafir oldum. Akabinde, başken Male’nin 750 kuzeyinde ki  Kulhufudushi adasına yerellerin yaşadığı yere gidecektim. Bu adaya gelmeden önce bineceğim bot full dolu ve yer yoktu. Mucizevi bir şekilde ben o bota bindim ve geldim. Bunlar nasıl oldu? Nasıl geldim “Maldivlerin Diğer Yüzü” diye uzun uzun detaylı herşeyi yazdığım yazıda yakında paylaşacağım.

Düğün organize eden bir grup sayesinde bu adaya biletsiz geldim. Ertesi akşam düğün var sende gel dediler ama ben yanlış düğüne gittim meğersem o gün adada 2 tane düğün varmış. Ben ikisinide ziyaret etmiş oldum. Zaten kimse sen kimsin? neden geldin, nereden geldin demiyor. İlk gittiğim düğüne kapıdan girdim ve  açık büfeden önce bir güzel karnımı doyurdum.Böyle insanlar tanıdık tanımadık yemek yiyince, diğer insanlar da mutlu oluyormuş.Asıl  davet edildiğim düğünün ana yemek faslını kaçırdığım sadece aperitif kısmına yetiştiğim için için karın doyurma kısmını  birinci etapta geçirmiş bulundum. Neyse yemek konusuna fazla girmeden asıl soruya gelelim.

Mohamed Jaleel, nam-i diğer Killer 21 Dolar bot ücretini ödeyen ve beni düğüne davet eden adam.

MALDİVLERDE DÜĞÜN NASIL OLUYOR

Maldivler düğününde genel olarak düğün salonu tabiri diye birşey yok. Mesela bu Maldiv düğünü bir okulun kapalı spor salonuydu.Öyle, hadi çiftetelli yapalım, iki zeybek atıp kalkıp kurtlarımızı dökelim diye bir havada yok.Davetliler  sabit oturup yemek yiyorlar. Ardından  kokteyl havası veren müzikler çalınıyor.Gelin ve damat ile sürekli resim çekiniyorlar ama öyle böyle değil hiç aralıksız. Bu düğün diğerine göre biraz zengin düğünü. Diğerinde daha sıcak ve samimi bir ortam vardı. İki düğünde de ilgimi çeken şey ise gülsuyu oldu.Bizim Isparta ilimizde meşhur olan gül suyunu buarada yemeğin yanında lıkır lıkır içiyorlar.

Diğer bir konu ise bizde ki gibi takı takma olayı da yok. Yani ne takı takılıyor ne de herhangi bir şey hediye ediliyor. Bu durum bana  gayet sade, sevimli  ve keyifli geldi. Geldiğim ikiinci düğünde, etrafta dolanan garsonlar vardı ve boşları topluyorlardı. Yemeğini ve içeceğini gidip kendin alıyorsun. Yemeklerde ne var sorusunun cevabı ise; bildiğimiz sulu yemekler, makarna, meyve suyu, kola ve fanta da menüde mevcut. Tatlı niyetine de birşey vardı ama yemedim.

Gelinlik ve Damatlık kıyafetleri bizimkiyle ayn.İzlenimlerim ve edindiğim bilgiler konusunda bu konuya oldukça önem gösteriyorlar. Bana diğer değişik gelen şey ise bazı düğünlerin öğlen ya da akşamüstü başlamasıdır. Düğünler kaçta başlarsa başlasın maksimum 22.00 da bitiyor. 22.00’dan sonra devam eden bir düğün kesinlikle söz konusu değil.

Evlilik nasıl oluyor?

Öncelikle mahkemeye gidip form alıyorsunuz. Sonra formu doldurup, evlenmek istediğiniz tarihi ve günü belirtip , geriye veriyorsunuz. İster mahkemede, ister evde, her yerde nikah kıyabiliyorsunuz ama  evde veya mahkeme haricinde biryerde düğün yapmak isterseniz mahkemeye daha fazla ücret ödüyorsunuz. Eğer, düğün mahkeme içinde yapılacak ise daha az ücret ödüyorsunuz.

Süreç ?

Evlenme maliyeti için mahkemeye ödenen ücretler; 2000(400tl) rufia civarı. Bu ücreti ödedikten sonra ki süreç 7 gün sürüyor. Düğün zamanı geldiğinde, mahkemede kıza evlenip evlenmek istemediğin soruluyor ve 3 kere aynı şeyi tekrar etmeni istiyorlar. Tüm bunlara ek olarak, evlenmek isteğin kıza daha önceden 2 arkadaşını gönderip başlık parası soruyormuşsun. Eğer başlık parası isterlerse, başlık parası çin ödenen ücreti evlilik formunuda yazıyormuşsunuz.

Davetiye olayı da aynı bizim gibi öenm verdikleri bir olay. Güzelce davetiyeyi bastırıp, eş dost akraba kim varsa dağıtıyorlar. İşin zor tarafı ise organizatör ve müzik olayı. Örneğin benim Male’de tanıştığım bu organizatörlerin programları çok yoğun. Sebebi ise Maldivler’de bu işi yapanın fazla olmaması ve 1000km yuvarlak içinde 200 küsür ada olduğu için her birinin mesafesi birbirine uzak olduğu için genelde haftanın yarısı yollarda geçiyor. Bu adaya gelmek için kendi adalarından yola çıktılar ve 1 gün sonra başkent Male’ye geldiler. Oradan diğer 12 saatlik bir bot yolculuğunun ardından Kulhufudushi adasına geldiler. Tüm bunlara 1 günde dinlenme eklenince organizatörlerin 3 günü yolda geçti ve bu 3 günün yeme içme ve bot masrafları düğün sahibi tarafından karşılanıyormuş.

Peki yanlarında neler taşıyorlar ?

Grupta ki gulsum (ÖZELLİKLE SORDUM GÜLSÜM DEĞİL) isimli kadının mesleği makyözdü. Onun işi gittiği yerlerde gelini giydirmek ve yüze göre makjyajını ayarlamak. Diğer arkadaş fotoğrafçıydı. Bir diğeri de müzik aletleri ile ilgileniyordu. Başka bir arkadaş süsleme görevini üstlerniyordu. Sandalye, masa giydirme masa düzeni v.b. Benim eleman ise müdürleri gibi birşeydi. Hem herşeyi organize ediyor hemde gitar falan çalıyordu.

Makyöz Gülsüm :)
 Makyöz Gulsum

Avatar
EvrenselAdam

Küçük yaşlardan beri gelen seyahat aşkı, 2011 yılında ki Afrika Somali seyahati ile Dünya çapında açılmaya başladı. Afrika,Amerika,Asya derken Dünya gezgini oldu. 2011 Yılından beri gerçekleştirdiği seyahat ve otostop anılarını anlatıyor.

View stories

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir