Evrensel Adam''Evreni keşfedemem ama Dünyayı belki''

Maldivler’de Yerel Yaşam 1

Maldivler Cumhuriyeti’ne gidişim

Sri Lanka’nın Hikkaduwa şehrinde sabah erkenden kalkıp, konakladığım otelde ki  bana yardımcı olan Ukraynalı ablalara veda edip, Maldivler uçağı için Sri Lanka’nın başkenti Colombo’ya yol almaya başladım. Yolda küçük bir aksaklık telefon düşüyor ve ekran  4 – 5 parça çatlıyor ama artık öyle bir duygu yoğunluğu içindeyim ki, pasaport hariç hiç bir şeye ne üzülürüm ne de  beni etkiler.


Ne zamandı?

 Herhalde küçükken Acun Firarda programında görmüştüm. Zaten o program başladığında bende hayat durur  deli gibi izlerdim. O da tüm buralara gelmemi sağlayan küçük  adımlardan biri değil miydi? Onun için bu saatten sonra moral bozmak mı?  Asla! Neden? Çünkü Maldivler’e gidiyoruz. Turkuaz mavisi deniz,olabildiğince boylu boyuna uzanmış beyaz kumlar ama ama ama…

 Öncelikle şunu belirteyim; tabi ki deniz,kum, güneş, içi görünen turkuaz rengi su,  beyaz kum var ama eğer seyahat blogların da okuduğunuz gibi yok şu ada güzel şu resort güzel,efendime söyleyeyim, deniz uçağı ile şu mesafe, söyle karşılıyorlar, böyle hizmet var, şöyle masaj var bekliyorsanız öyle bir şey yok şimdiden okumayı bırakabilirsiniz.650 Dolar ile yaptığım dünya turunda  Maldivler’e ayak bastığımda tam olarak cebimde kalan para 300 dolardı.
Buraya gelmeden önce Hindistan ve Sri-Lanka’da  kiminle tanıştıysam; ”off çok pahalı,bir öğün yemek 100 dolar gibi şeyler duydum. Yemin ediyorum bak. Sonra güldüm ve dedim ki; “Ben 100 dolar ile 20 gün geçinmeyi planlıyorum.”
Gelmeden önce internetten sordum soruşturdum, aradım taradım ama hep bu gezi  yazılardan daha farklı yazılar bulamadım. Yahu burada yaşayan yerel halk yok mu? Onlar ne yapıyor ? Ne yiyorlar? Ne içiyorlar?  Nereden ve nasıl alışveriş yapıyorlar? Okulları nasıl? Eğitimleri nasıl? Dilleri ne? Gündelik hayatta neler yapıyorlar ?  İhtiyaçlarını nasıl gideriyorlar? Sağlık hizmeti nasıl?
İşte buydu diğer yüz, Resortlar veya pahalı adalar da ki güzel janjanlı tropikal içecekler değil. Orada da bir yaşam vardı ve ben o yaşamın nasıl olduğunu görmek istiyordum. Gezi yazısı yazan insanlar genel olarak Lap top taşıdıkları için, sürekli paylaşımda bulunabiliyorlar ama o günlerimde bende ne Lap top, ne taşınabilir şarj aleti, ne de taşınabilir harddisk vardı. Çünkü yola çıkarken 15 günlük Hindistan’a gidiyorum diye çıkmıştım neyse…

Maldivler’e Hoşgeldiniz

Maldivler para birimi olan Maldiv Rufya’sını gerek havalimanından, gerek şehir merkezinde ki atm’lere gidip TL hesabınızdan çekebilirsiniz.

Maldivler Nerede?

Bilmeyenler için; Hint okyanusun da Hindistan’ın Güneyinde yer alan Sri Lanka (Ada) ülkesinin 750 km güney batısında yer alıyor. Maldivler %100 Müslüman bir ülke ve 1200 küsur adadan oluşuyor ama bu adaların ortalama 200 tanesinde yaşam var. Adalar belirli başlı yerlerde topluluk gibi birbirlerine doğal sebeplerden dolayı yakın küme şeklindeler.Bu kümelere “Atoll” deniyor. Ülke de toprak mahsulü üretimi yok ki bu sebepten dolayı her şey ithal ediliyor. Temel geçim kaynakları turizm ve balıkçılık. Maldivler’in başkenti Male’de ki marketlerde her ülkeden değişik ürünler bulabiliyorsunuz. Örneğin; Komşu ülkeler Hindistan ve Sri Lanka, Malezya,Endonezya gibi.Türkiye’de sık ürün aldığı bir ülke. Türk ürünlerden de gerek Maldivler’in başkenti Male, gerek diğer yerel adalar olsun heryerde  karşılaştım diyebilirim.

Bizim ürünlerden Biskolata, Albeni, Ülker çikolatalı gofret, Dido sıkça gördüklerimin arasında.


Maldivler Cumhuriyet’ine Gidişim

17 Mart 2016 Çarşamba günü Akşam üstü 4.30 Srilanka/Colombo – Maldivler/Male uçağı ile başkent Male’nin hemen yakınındaki Hulhumale adasına bağlı olan İbrahim Nasır Uluslar arası Hava limanına 5.30 sıralarında iniş yaptım.Uçuş Sri Lanka’dan yaklaşık 55 dakika sürüyor bir nevi İstanbul-Antalya arası gibi. Sri Lanka ülkesine bağlı Mihinlanka hava yolları ile uçuşu gerçekleştirdim. Bileti 1 ay önceden 70 dolar civarı satın aldım. Ek olarak; 20 kg valiz hakkınız ve 8 kg kabin bagaj hakkınız var ve öyle zorluk çıkaran bir hava yolu değil. Çalışanlar gayet iyi ve yardım severler. Uçuş sırasında meyve suyu da ikram ediyorlar. Ben manzara izleyebilmek için özellikle en arka koltukta oturmuştum ama o kadar yorgundum ki uyuya kalmışım. Uçaktan iner inmez çok tatlı kavurucu bir sıcak sizi kucaklıyor. Hava-limanı binası zaten oldukça küçük ki iki adımda içeriye girip arrival (varış) formu doldurup sıraya girebiliyorsunuz.
Burada belirtmek istediğim ve not almanızı önerdiğim güzel bilgiler var; MALDİVLER VİZESİ

Bildiğiniz üzere Türk  vatandaşları 30 gün vizesiz Maldivler’de kalabiliyor. Tabi genelde insanlar 1 haftalık paket programlar ile gelip 5 yıldızlı otelde kaldıkları için her şey hazır ama benim durumumda gelenler için belirtmek istediklerim var. Derin araştırmalar sonucu hazırlıklı gelmiştim. Öncelikle arrival formunu doldurun, kesinlikle ve kesinlikle 30 gün içerisinde Maldivler’i terk ettiğinizi gösteren bir uçak bileti olması gerekiyor en çok dikkat ettikleri şey bu. Ben her ihtimale karşı Maldivler’den Malezya’ya olan uçak biletimin çıktısını yanımda taşıyordum ve bunu sordular. Sormaları üzerine gösterdim ve öyle üstün körü değil ciddi bir şekilde incelediler.


 MALDİVLER HAVALİMANI
  • Maldivler Havalimanı
Arrival (Varış) Formunda isim, soy isim, giriş tarihi, çıkış tarihi gibi basit sorular var burada en önemlisi nerede kalacağınız. Ben buraya başkent Male de ki  önceden not aldığım otelin adresini yazdım. Daha önce booking’den rezervasyon yapıp çıktısı iptal et gibi söylemler duydum ama rahat olursanız gerek yok. Sıra bana geldiğinde; Merhabalaştıktan sonra kaç gün kalacağımı sordu. Ben de ” 7 Nisan’da Malezya’ya dönüş biletim var. Ben Sırt Çantalı Gezginim dünya turu yapıyorum” dedim. ”Hadi ya ne kadar güzel keşke ben de bir gün yapabilsem! Nerede kalacaksın” dedi. Ben de ”2 gün  Başkent Male’de kalacağım ardından bu 2 gün içinde araştırıp diğer adalara gideceğim İnternet üzerinden çok net bir bilgi bulamadığım için önce 2 gün boyunca yerel insanlardan bilgi toplayacağım, sizin de öneriniz var ise alabilirim” dedim ve gülüştük. Ardından onunda bir kaç önerisi dinledim ve not aldım. Buradan geçtikten sonra hemen bitti sanmayın çünkü valiz bölümünden sonra bir kontrol daha oluyor. Sırt Çantamı aldıktan sonra tam çıkış kapısına gidecektim ki bir bölme  daha geldi. Burada yine 2 ayrı yer var eğer Tayland veya Hinduizim, Budizm olduğu ülkelerden geldiyseniz çantanızda heykel veya din ile ilgili bir şey var ise buraya emanet ediyorsunuz. Ek olarak olta, alkol, zıpkın v.b şeyleride buraya bırakıyorsunuz içeriye girmesi yasak!.Benim yanımda doğal olarak bunların hiç birisi yoktu.Tam içeriye girecektim ki dönüp bana ”nerede konaklamayı düşünüyorsun” dedi? Bende  ”hatırlamıyorum bir saniye” dedim ve not aldığım defteri yavaş yavaş cool hareketler ile çıkarıp içinden daha önceden not aldığım otelin adresini yazdığım kağıdı çıkardım ve okudum. Sonrası ise tamam geçebilirsin. İlk bölge başarı ile geçilmiştir.
Gümrükten çıkar çıkmaz sizi geniş yarı açık yarı kapalı cabriolet bir Hava-limanı binası karşılıyor. Hemen solda Information Desk ve döviz bürosu var. Parayı burada bozdurmak mantıklı çünkü eğer para artar ise elindeki makbuz ile kalan kısmını geriye alabiliyorsunuz. Para bozdurduktan sonra size verilen makbuzu kesinlikle kaybetmemeniz gerekiyor.Kuru tam olarak hatırlamıyorum ama galiba 2 dolar falandı. Cebimde ki son 300 doların 100 dolarını bozdurup 1500 Rufia para aldım. Daha sonra Information desk’e gidip bir harita aldım ve buraya en yakın yeri sordum. Zaten eğer haritayı açıp bakarsanız Hulhumale adasının Havalimanı ile bağlantısı olan tek ada olduğunu göreceksiniz.Buradan her 20 dakika da bir bot ile Male’ye geçebiliyorsunuz ve genel olarak gezen insanlar uçak kaçırma derdi olmaması için son gecelerini Hulhumale adasında konaklayarak geçirebiliyorlar.
MALDİVLER SİM KART
Gelelim diğer bir konuya benim olmazsa olmazım sim kart. Ülkede 2 tane marka var zaten. Dhiraagu  ve Oridoo. Eger otel ada resort (Bazı adaların direk kendisi otel özel bölge yani) da kalmıyorsanız kesinlikle sim kartınızı buradan almayınız. Zaten genel olarak 1 veya 2 haftalık paketler veriyorlar. Hulhumale (havalimanına bağlı olan ada) adasına ulaşır ulaşmaz otobüsten inince, indiğiniz kapının sol çaprazına bakın orada arada küçük bir yol var. Hong Kong restoranin arka tarafında kalıyor. Orada Oridoo telefon bayisi var sim kartınızı  oradan temin edebilirsiniz.
Uzun bir araştırma sonucunda Oridoo’nun internet konusunda biraz daha iyi olduğunu öğrenmem sonucu toplam 250(47.14 tl) Rufia ödeyerek 2 gb internet ve 30 Rufia konuşma paketi alarak Oridoo’yu seçtim. Maldivler’de sim kart almak Hindistan da ki gibi karmaşık değil, gayet basit sadece Pasaport veriyorsunuz ve yine nerede kalıyorsunuz diye soruyorlar çevreden bir otelin adını kayıt alıp söyleyip onu yazıp verebilirsiniz.Emin olun hiç bir araştırma söz konusu değil. Tabi büyük ihtimal sizin bir oteliniz olacağı için onun da adını verebilirsiniz. İnternet 1000 km güneye, kuzeye, kuzey batıya, güney batıya, güney doğuya kısacası nereye giderseniz gidin %90 gayet güzel çekiyor. Başkent Male adasının 750 km kuzeyinde  ıssız bir adada kamp yaptım orada bile gayet netti, çünkü belli başlı ana adaların hepsinde baz istasyonları var.
Hava limanından çıktıktan sonra saat 7’ye yaklaşıyordu. Hulhumale’ye giden otobüsü sordum ve kırmızı çiçekli büyük otobüs cevabını aldım. Hava limanından Hulhumale adasına yürüyerek gitmeye çalışmayın güvenlik izin vermiyor onu da sordum. Şu bağlamda otostop deneyebilirsiniz ama baya göze batar zaten Hava-limanına gelen araçlar genelde transfer için gelmiş oluyor ya da herhangi bir Guest House’a (Misafir Evi) ait bir araç oluyor.
Maldivler Havalimanından çıkınca karşılaşacağınız manzara

Havalimanına bağlı olan Hulhumale adasına giden otobüs ücreti 25 Rufia ortalama 5 TL ve taksi de 100 Rufia ortalama 20 tl. (2016)

Neden bilmiyorum ama ben hava-limanından çıkar çıkmaz hemen otobüse binmedim ve biraz manzarayı izlemek istedim. Zaten ne kalacak yerim ne de acelem vardı. Hava limanı binasından çıkar çıkmaz karşıda ki banka oturduktan 5 dakika sonra bir ses belirdi.
Bir tane kız “Pardon benim burada ki  son 3 saatim. Daha sonra uçuşum var ve gitmeden güneşin batısında son bir fotoğraf çektirmek istiyorum rica etsem fotoğrafımı çeker misin ?” diyerek telefonunu uzattı. Ben de hemen fotoğraf makinesini çıkararak; ”buna ne dersin dedim!” O bu çok daha iyi olur“.  Hemen üç-beş tane fotoğrafını çektim. Daha sonra oturup sohbet etmeye başladık. İsmi Melanie Cox.
Bana Sandwich ve Mango suyu ikram eden Melanie
-Nerelisin?
-Türkiye
-Sen?
-Ben yarı Çinli yarı Avustralyalı yani Annem Çinli babam Avustralyalı
-Hmm değişik ve güzel bir karışım olmuş. (Gülüştük)
Melanie ile birbirimize hayat ve gezi hikayelerimizi anlatmaya başladık. O da benimle ayni tarihte Hindistan’da bulunmuş hatta başka gezen Türk bir arkadaşımız Emre ile tanışmış ve belirli bir süre beraber gezmişler. Bana Emre’yi tanıyor musun? diye sordu. Ben de ”Tanıyorum hatta daha önce Avrupa’da Hollanda’da beraber gezdik. Hindistan’da yine yılbaşında beraberdik” dedim. Dünya ne kadar küçük muhabbeti yapmaya başladık. Ben kısaca durumumu anlattım. Şöyle böyle geziyorum zor olanı yapıp yok denilecek kadar az para ile gezmeye çalışıyorum. ”Süper, sen açsındır” dedi ve çantasından yemediği bir Sandwichi çıkarıp bana verdi. O ana kadar fazla farketmemiştim ama ben harbiden de açım Sri Lanka’da koşuşturma hava-limanına yetişmeye çalışma falan derken hiç bir şey yiyemediğimi fark ettim. Melanie, sandviçin  üzerini bir de  Mango ile taçlandırdı. Helal be Melanie…
Karma yine kendini göstermeye başlamıştı. Melanie bana, ”sana yardımcı olabilecek arkadaşlarım var” dedi ve bir ada ismi söyledi ”orada sana yer ayarlarım çadırını atar kalırsın” dedi. Süper olur vallahi. Oldukça merak ettiğim Maldivler’de daha havalimanında böyle bir gezgin ile tanışmak beni çok mutlu etmişti. Anlat bana Melanie neler yaptın onu anlat?  Melanie, bir yan dan heyecanlı heyecanlı Maldivler’de neler yaptığını ve günlerinin nasıl geçtiğini anlatırken,  kafamda anlattıklarını canlandırıyor, daha fazla heyecanlanıyordum. 3 saatin nasıl geçtiğini anlamadık bile.Konuşmanın sonunda ” Benim artık içeriye gitmem lazım” ben de “benimde gidip bu gece kalacak yer bulmam lazım” dedim.Hani pastayı yapar en tepesine süsü koyarsın ya son cümlesi de o güzellikteydi; ”Ben senin hikayelerine bayıldım ve sana çok ısındım olur da Hong Kong’a gelirsen bir evin olduğunu unutma” dedi. Ben de ”aynısı Türkiye , İstanbul ve Antalya için geçerli” dedim ve vedalaştık. Bu ilginç ve güzel tanışma bana ilk izlenim olarak iyi gelmişti.
Ardından kırmızı otobüslerin olduğu yere doğru yol aldım. Otobüs büyük geniş ve rahattı. Otobüsü beklerken bir tane Avusturya’lı amca ile tanıştım uzunca böyle 50-60 yaşlarındaydı. Kendinin 2 katı büyüklüğünde sırt çantası vardı. Biraz sohbet ettik bana “hangi otelde kalıyorsun” dedi. Ben de güldüm ve kalacak bir otelim yok, sokakta kalmayı planlıyorum dedim. Güldü,  ”are you serious? (Ciddi misin?). Yahu neden bana kimse inanmıyor. (why nobody is not believing to me) 🙂
Maldivler Yerel Yaşam
Maldivler’de 4-5 tane okul ziyaret ettim. Bu fotoğraf onlardan bir tanesi ve beni seven çocuklar.
Burada ayrı bir pragraf açıp süreç öncesine değinmek istiyorum. Önceki yazımda belirttiğim Hindistan’ın Varanasi şehrinde tanıştığım Türkiye’ye cebinde 200 dolar ile gelip 3 ay yaşamış bir Maldivli kız vardı. Açıkçası biraz da onun verdiği gaz ile Maldivler biletini almıştım. Gelirsin bizde kalırsın demişti ama  gelişen olaylar planlandığı gibi gitmedi ve onda kalma olayı iptal oldu. Zaten biz gezginler boşuna demiyoruz plan yapmayın diye. Bu Maldivli kızı ”Türkiye de bir Maldivli’ yazımı okuyanlar bilirler. Shayad’a Facebook üzerinden 4- 5 kere yazdım, biletimi 17 Martta aldım Maldivlere geliyorum oradamısın v.b. ama tüm yazılanları görmesine rağmen hiç bir dönüş yapmadı. Couchsurfing üzerinden bazı istekler göndermiştim.

MALDİVLERDE  COUCHSURFING

 Maldivler’de Couchsurfing‘i genelde ticaret amaçlı kullanıyorlar. Olur da bir gün bu koşullarda buraya gelmeyi planlarsanız bu konuya dikkat etmenizi öneririm. Önce gel bende kalabilirsin diyorlar. Daha sonra da benim,dayımın, amcamın misafirhanesi var seni oraya yönlendirebilirim, sana günlük güzel dalış gezileri ayarlayabilirim v.b. Kısacası komisyon peşinde koşup para kazanmaya çalışan insanlar. Diğer bir açıdan bu durum eğer belirli bir bütçeye sahipseniz uygun yer bulma ve arkadaş edinme konusunda avantaja dönüşebiliyor. Özellikle yerel adalarda, o adadan birisi ile arkadaş olmanız size çok fazla avantaj sağlar.Artık gerisi size kalmış.

Couchsurfing taleplerime cevap veren insanlardan bir tanesi çok sıcak ve samimiydi. İngilizce öğretmeni Luveyza Adam; ”eğer gelmek istersen benim adam ve evim müsait buraya gelebilirsin. Yalnız ada Başkent Male’ye bot ile 10 saat uzaklıkta, 750 km” dedi. Benim ona ilk sorum ise ”orası yerel bir ada mı? Ben turistik bir adaya gitmek istemiyorum. Gerçek Maldiv’li insanlar görmek ve onlarla tanışmak istiyorum” dedim.

Luveyza Adam ortaokul öğretmeni. Eğitimi ve dünyadan gezginlerle tanışmayı çok seviyor. Her bir yeni kişinin ona farklı şeyler kattığını düşünüyor.
Luveyza Adam ve kızı
Tam olarak aradığın şey buradan. Bu hoş teklif beni ayrı mutlu etmişti. Süreç öncesinin sonunu şu hikaye ile bitireceğim. Maldivlerde’ ki 2 . günümde Varanasi ‘de tanıştığım kız yazdı. Nerdesin ? Lütfen bana kızma bir sürü problem oldu eğer hala gelmek istersen ben Male’deyim beraber benim adama gidelim dedi. Onun adasıda Güney’de bot ile 10 saat uzaklıkta. Hemen cevap verdim ben Hulhumale adasındayım açıkcası sana rahatsızlık vermek istemiyorum. Özür dilemene gerek yok sana kızgın değilim sadece fazla taşımak istemediğim eşyalarım var bunları geriye dönüşte Male’den almak üzere birilerine bırakabilirsem iyi olur dedim. Bana bende Hulhumale deyim su numaradan ara dedi ve Facebook üzerinden numara verdi. Aradığım numaraya 5. kez 1 erkek cevap verdi ve İngilizce bilmiyordu. Ardından 2 kere Facebook araması yaptım ama cevap alamadım. O saatten sonra dünya yıkılsa bile artık onun yanına gitmezdim. Bunu neden anlattım ? burada değinmek istediğim şey: herhangi bir şekilde gezerken bir yerlere gittiğinizde başınıza her türlü şey gelebilir yolda kalabilirsiniz. Hindistan’da gece 11’de  yolda karanlıkta kaldım ama en son yaptığım şey surat asmak moral bozmak oldu. Ne demiş sair Güleryüz “Bir kapı kapanır, bin kapı açılır” demek ki benim kaderim o yöne değilmiş de ve asla takılma. Zaten su an geziyorsun ve çoğu insanin hayalini gerçekleştiriyorsun küçük şeyler kesinlikle moral bozmana modunu düşürmene neden olmasın. Ayrı paragraf bitti.

Hikaye ve Bilgi İçerikli Yazımız Devam Ediyor…

Kırmızı otobüsün son durağında iner inmez. Şöyle bir sağı solu süzdüm. Çok değişik küçük bir kasaba gibi her yer 2 katli binalardan ibaret. İnternetim ve sim kartım henüz olmadığı için nerede olduğumu bilemiyorum. Kendime bir an neredeyim diye sordum. Etrafa bakınıp deniz tarafına doğru yürümeye başladım/ Trafik yok denilecek kadar az, yollar ve yaya şeritleri gayet belirgin ve güzel. Motor siklet sayısı araç sayısına göre kesinlikle fazla. Biraz yürüdükten sonra otobüs durağında iner inmez yolun karşısında yan yana dizilmiş dükkanlar var. Bunlardan ilki market içeriye Selamın Aleyküm dedim ve daldım. Adını bilmediğim bu adamın yanına olur da bir gün giderseniz çok selamımı söyleyiniz. Lakin kendisi ilk gecemi geçirmeye yardımcı olan kisidir. En merak ettiğim sorulardan bir tanesinin cevabini bulmak üzere reyonları incelemeye koyuldum. Daha önce belirttiğim gibi sıkça Türk ürünlerini reyonlarda görmek mümkün.

Maldivler Yerel Ada Ortalama Market fiyatları (2016)
Ton balığı 17 ile 20 Rufia arası degisiyor (3.2 tl-3.7 tl)
Ekmek 750 gram dilimlenmiş (20 rufia 3.7 tl)
Elma, Portakal, v.b meyveler genelde adet olarak satılıyor. 5-6 Rufia arasi (1 ile1.3 tl)
Kavanoz Reçel 35 Rufia (6.5 tl)
Nutella 60-70 rufia arasi (11.3- 13.1 tl)
1 yumurta 2 Rufia 0.3 tl
1 litre su 7 ya da 8 Rufia (1,5tl)
5 litre su 20 rufia (3.7 tl)
Dilimlenmiş 250 gram Melbourne peynir 42.45 Rufia (8 tl)
1 Litre süt 25 Rufia (4.7 tl)
Yeye kahve 50 adet 3 ü 1 arada nescafe 80 Rufia (15 tl) (adı çok komik tüm adada bundan var)
1 adet minik muz 4 Rufia (0.7 tl)
1 kg paketlenmiş tavuk 50 rufia (9.4 tl)
1 litrelik tropikal değişik meyve suları 25 ile 40 rufia arasi (4.7 tl- 7.5 tl)
1 paket makarna 66 Rufia (12.4 tl)
100 gram Haribo şeker 16 rufia (3 tl)
Mars Çikolata küçük 11.32 Rufia (2.13 tl)
1 kg patates 30 Rufia (5.6 tl)
1 kg soğan 30 Rufia (5.6 tl)
Ülker Çikolatalı gofret (1,3 tl)
 
 
Restoranlarda: 25 ile 150 Rufia güzel bir şekilde karninizi doyurabilirsiniz. Genel olarak, yerel Maldiv, Çin. Hint, Bangladeş  yemekleri mevcut. Bana sorarsan 3-5 i hariç neredeyse hepsi ayni işte temel unsurlar pilav, tavuk, sos, dal (ayrı bir mercimekten yemek).

 Marketten ton balığı ve ekmek aldım. Oturdum onları yedim sonra tekrar markete girdim ve başladım bizim elemana sorular sormaya bu arada (olur da iş kurmak istiyorum derseniz buralara market açın sürekli sirkülasyon var adam 2 dakika boş kalmıyor. Arz talebi  karşılayamıyor. Huzurlu da bir hayatınız olur yaşar gidersiniz).
Adama Sordum;
-Ben sahile gitsem çadır kursam sence bir problem olur mu?
-Kardeşim olucağını düşünmüyorum ama önermiyorum.
-Neden ?
-Bazı insanlar rahatsızlik verebilir ve ya polis gece sahilde devriye geziyor sana gelip bir sürü saçma sapan sorular sorabilir.
-Ceket fermuar yatar uyurum ya kimse bir şey yapamaz ayrıca Alkol satılmıyor ülkede ne uyuşturucusu ?
-BrownSugar (KAHVERENGI SEKER) diye bir uyuşturucu varmış, insanlar ondan kullanıyormuş.
-Sana ne lazım söyle bana .
-Bana kalacak yer lazım sadece uyumak için her şeyim var uyku tulumum, çadırım ama bana lütfen şurada şu Guest House (misafir evi) var burada bu Guest House var ayarlarım deme. Guest House fiyatları 35 dolardan başlıyor bana uygun değil dedim. Amacım bu şekilde seyahat etmek değil.
Önce baya bir güldü ve daha sonra durdu şöyle bir elini sakalına atıp uzun uzun düşündü. Ardından sordu;
-Sana sadece yatmak için güvenli bir yer mi lazım ?
-Aynen öyle hacı amca
‘Bir saniye bekle’ dedi.Saat akşam 10’a geliyordu ve dükkanı kapatma saati gelmişti.Beraber dükkanı kapattık. Sonra bana kafasında ki düşünceleri anlatmaya başladı. ‘Sana yardımcı olmak istiyorum ancak problem şu; buraya çalışmak için sürekli Bangladeş’ten işçiler geliyor ama güvenilir değiller sürekli hırsızlık yapıyorlar.Ağabeyimin şu an inşaat halinde olan bir binası var seni oraya götüreyim.’ Ardından motoruna atlayıp eni boyu 2 km olan Maldivler’in Hulhumale adasında ki abisinin inşaat halinde olan yerine gittik. Yer berbat ötesiydi.Bangladeşliler zaten bana tuhaf gözle baktılar.İşçiler biraz yamyamtıraktı.Şöyle bir etrafa bakındım ve burası harbiden inanılmaz kötü yatılacak gibi değil. Ardından adama dönerek ‘buraya yatılmaz’ dedim.Oda bana dönerek ‘burada ki insanlar bizim kendi çalışanlarımız ama ben bile fazla güvenmiyorum’ dedi. Adam and içmiş gibi bana nasıl yardım edeceğini düşünürken yine yaşadığım olayları anlatsam kimse inanmaz diyerek tuaf gözler ile izliyordum. Telefonu eline aldı ve  birilerini aradı.Adamın bir de balıkçı teknesi varmış. Yine tekneye bakan bir çalışanı varmış.Maşallah amca bütün Hulhumale sizin galiba heryerde bir şeyiniz var dedim ve yine başladı dolu dolu kahkahalar atmaya. Neyse yine atladık motora ve soluğu teknenin olduğu yerde aldık. Bak abartmıyorum 1.5 metre ebatlarında küçük bir kayık ile biraz açıkta olan tekneye  doğru yola koyulduk. Bu arada etrafta çokça balıkçı tekneleri vardı.Kayık sürekli sağa sola sallanıyordu. Su ile resmen aynı seviyedeydi.En küçük yanlış bir hareket olursa denizdesin demektir ve denize düşmek demek elimde ki tek cihazlarım fotığraf makinem ve telefonumun ıslanması zaten düşük bütçeli olan gezimin bitmesi demekti. Allahım sana geliyorum diyerek sallana sallana balıkçı teknesine ulaştık. Hemen  çantamdan mat ve şişme yastığımı çıkarıp uyumaya koyuldum.Hava inanılmaz derecede sıcaktı. Tekne çalışanı Bangladeşli elemanın ingilizce bilgisi hiç yoktu. Bana sürekli Okay Okay deyip duruyordu ve bende ona sürekli aynısını söylüyordum. Sırt çantamdan her ihtimale karşı sivrisinek ilacını çıkardım bir güzel sürdüm ve hafiften uzandım. Yattığım yer tam anlamıyla hiç bir yerdi. Şöyle bir düşünün henüz 5-6 saat önce havalimanına inmişim, alışveriş yaptığım sakallı marketçi amca bana yardım etmek için balıkçı teknesine götürüyor ve ülkede sürekli dikkat edin uzak durun denilen Bangladeşli hiç tanımadığım bir işçi ile hiç tanımadığım diğer adama güvenip aynı teknede denizin açığında uyumaya koyuluyorum. Bir yandan kafamda bu deli düşünceler geçerken, diğer yandan beşik gibi sallanan balıkçı teknesinde uyuya kaldım. Gece bir ara şöyle bir uyandım ve üzerimden bir şeyler geçtiğini hissettim.Merak etmeyin sadece kocaman hamam böcekleri…
  • Maldivler İlk Gece Kaldığım Bot
Sonuç mu?: Hava limaninda Sandwich ve meyve veren mükemmel bir Hong Kong’lu arkadaş edindim. Marketçi yardımsever bir kardeşle tanıştım. Otobüse 25 Rufia, market alışverşine 50 Rufia vererek ilk günü ve geceyi 14.14 TL ye kapattım. Maldivler’de ki ilk günümü böyle geçirip gece burada kaldım.

ISSIZ ADA VE YEREL YAŞAM KISA VİDEOYA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Avatar
EvrenselAdam

Küçük yaşlardan beri gelen seyahat aşkı, 2011 yılında ki Afrika Somali seyahati ile Dünya çapında açılmaya başladı. Afrika,Amerika,Asya derken Dünya gezgini oldu. 2011 Yılından beri gerçekleştirdiği seyahat ve otostop anılarını anlatıyor.

View stories

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir