Evrensel Adam''Evreni keşfedemem ama Dünyayı belki''

Maldivler’de Yaşam 2

Kırmızı otobüsün son durağında iner inmez. Şöyle bir sağı solu süzdüm. Çok değişik küçük bir kasaba gibi her yer 2 katli binalardan ibaret. İnternetim ve sim kartım henüz olmadığı için nerede olduğumu bilemiyorum. Kendime bir an neredeyim diye sordum. Etrafa bakınıp deniz tarafına doğru yürümeye başladım/ Trafik yok denilecek kadar az, yollar ve yaya şeritleri gayet belirgin ve güzel. Motor siklet sayısı araç sayısına göre kesinlikle fazla. Biraz yürüdükten sonra otobüs durağında iner inmez yolun karşısında yan yana dizilmiş dükkanlar var. Bunlardan ilki market içeriye Selamın Aleyküm dedim ve daldım. Adını bilmediğim bu adamın yanına olur da bir gün giderseniz çok selamımı söyleyiniz. Lakin kendisi ilk gecemi geçirmeye yardımcı olan kisidir. En merak ettiğim sorulardan bir tanesinin cevabini bulmak üzere reyonları incelemeye koyuldum. Daha önce belirttiğim gibi sıkça Türk ürünlerini reyonlarda görmek mümkün.

2016 Yerel Market Fiyatları


Ton balığı 17 ile 20 Rufia arası degisiyor (3.2 tl-3.7 tl)
Ekmek 750 gram dilimlenmiş (20 rufia 3.7 tl)
Elma, Portakal, v.b meyveler genelde adet olarak satılıyor. 5-6 Rufia arasi (1 ile1.3 tl)
Kavanoz Reçel 35 Rufia (6.5 tl)
Nutella 60-70 rufia arasi (11.3- 13.1 tl)
1 yumurta 2 Rufia 0.3 tl
1 litre su 7 ya da 8 Rufia (1,5tl)
5 litre su 20 rufia (3.7 tl)
Dilimlenmiş 250 gram Melbourne peynir 42.45 Rufia (8 tl)
1 Litre sut 25 Rufia (4.7 tl)
Yeye kahve 50 adet 3 ü 1 arada nescafe 80 Rufia (15 tl)
1 adet minik muz 4 Rufia (0.7 tl)
1 kg paketlenmiş tavuk 50 rufia (9.4 tl)
1 litrelik tropikal değişik meyve suları 25 ile 40 rufia arasi (4.7 tl- 7.5 tl)
1 paket makarna 66 Rufia (12.4 tl)
100 gram Haribo şeker 16 rufia (3 tl)
Mars Çikolata küçük 11.32 Rufia (2.13 tl)
1 kg patates 30 Rufia (5.6 tl)
1 kg soğan 30 Rufia (5.6 tl)
Ülker Çikolatalı gofret (1,3 tl)

Restoranlarda: 25 ile 150 Rufia güzel bir şekilde karninizi doyurabilirsiniz. Genel olarak, yerel Maldiv, Cin. Hint, Bangladesh yemekleri mevcut. Bana sorarsan 3 5 i hariç neredeyse hepsi ayni iste temel unsurlar pilav, tavuk, sos, dal (ayrı bir mercimekten yemek).
Marketten ton balığı ve ekmek aldım. Oturdum onları yedim sonra tekrar markete girdim ve başladım bizim elemana sorular sormaya bu arada (olur da iş kurmak istiyorum derseniz buralara market açın sürekli sirkülasyon var adam 2 dakika bos kalmıyor. Arz talep i karşılamiyor. Huzurlu da bir hayatınız olur yasar gidersiniz). Sordum
+Ben sahile gitsem çadır kursam sence bir problem olur mu?
-Kardeşim olucağını düşünmüyorum ama önermiyorum.
+Neden ?
– Bazı insanlar rahatsızlık verebilir ve ya polis gece sahilde devriye geziyor sana gelip bir suru sacma sapan sorular sorabilir.
+ Ceket fermuar yatar uyurum ya kimse bir şey yapamaz ayrıca Alkol satılmıyor ulkede ne uyuşturucusu.
BrownSugar (KAHVERENGI SEKER) diye bir uyuşturucu varmış, insanlar ondan kullanıyormus.
– Sana ne lazim soyle bana dedi.
+Bana kalicak yer lazim sadece uyumak için her şeyim var uyku tulumum, çadırım ama bana lütfen şurda şu guest house var bur da bu guest house var ayarlarım deme dedim. Guest houselar 35 dolardan basliyor bana uygun değil dedim. Amacım bu sekilde seyehat etmek değil.
Güldü baya güldü. Durdu durdu dusundu dusundu.
-Sana sadece yatmak için güvenli bir yer mi lazım ?
+Aynen oyle
“Bir saniye bekle” dedi saat 10 olmuştu dükkanı kapatma saati gelmişti. Adam ile Beraber dükkanı kapattık. “Problem şu buraya; Maldivler’e sürekli çalışmak icin Bangladesh’den insanlar geliyorlar. Bu insanlardan çoğunluğu hırsızlık yapıyor. Bu sebepten dolayı eskisi kadar güvenilir değil.” dedi. Adamın Abisinin henüz  inşaat aşamasında olan kendi yaptıkları bir binaları varmış.İlk olarak beni oraya götürdü.Şöyle bir etrafa baktım oldukça iğrenç bir yer. ”Vallahi burada yatılmaz” dedim. Adam bana ”haklısın kendi çalışanımız olsa bile, ben bile fazla güvenmiyorum” dedi. Daha sonra eline telefonunu alarak, birilerini aradı. Adamın bir de balıkçı teknesi varmış.”Maşallah bütün Hulhumale adası  sizin galiba” dedim yine kahkaha atmaya başladı.
Maldivler İlk Gece Kaldığım Bot
Neyse, adamın motosikletine atladık ve teknenin olduğu yere doğru yol aldık. Tekne denizin birazcık açığında demir attığı için teknenin yanına küçük bir kayık ile gittik.1.5 metre ebatlarında olan bu kayık, sürekli sağa sola kayıyor sallanıyordu.Gittiğimiz küçük teknenin içine bindikten sonra neredeyse su ile eşit bir hale geldi. Tam ortada put gibi oturmuş kımıldamadan duruyordum. Yani en ufak bir sağa sola hareket yapmış olursan, kendini denizin içinde bulurdun. Ne cep telefonu, ne fotoğraf makinası hiç bir şey sağ çıkmaz. Allah’ım sana geliyorum diyerek sallana sallana tekneye ulaştık. Hemen mat ve şişme yastığımı çıkardım.Hava inanılmaz sıcak. Adamın teknesine bakan, yani ilgilenen adamda Bangladeş’liydi. Ne yazıkki adam tek bir kelime bile İngilizce bilmiyordu. Tekneye bakan adam ona ne dersem diyeyim sanki tek bildiği kelime oymuşcasına ”okay okay” diyordu. Çantamdan her ihtimale karşı sivrisinek ilacını çıkardım ve bir güzel her tarafıma sürdüm. Daha sonra beşik gibi sallanan teknede uyuyakalmışım.
 
Sonuç: Havalimanın’da Sandwich ve meyve veren mükemmel bir HongKong’lu arkadaş edindim. Marketçi yardımsever bir kardeşle tanıştım. Otobüse 25 ,market alışverişine 50 Rufia vererek ilk günü ve geceyi 14.14 TL masraf ile kapattım.
Maldivler İlk Gece Kaldığım Bot- EvrenselAdam

Avatar
EvrenselAdam

Küçük yaşlardan beri gelen seyahat aşkı, 2011 yılında ki Afrika Somali seyahati ile Dünya çapında açılmaya başladı. Afrika,Amerika,Asya derken Dünya gezgini oldu. 2011 Yılından beri gerçekleştirdiği seyahat ve otostop anılarını anlatıyor.

View stories

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir