Evrensel Adam''Evreni keşfedemem ama Dünyayı belki''

Norveç Atlantik Yolu

Avatar

Merhaba! öncelikle dünyanın en tehlikeli yollarından bir tanesine hoşgeldiniz.

Norveç’te bulunan ve dünyanın en tehlikeli yollarından bir tanesi olarak gösterilerilen Atlanterhavsveien Yolu yani Türkçe karşılığı Atlantik yoludur. Bana göre dünyanın en eğlenceli ve mutlaka geçilmesi gereken yollarından bir tanesidir. Lokasyon olarak Molde ve Kristiansund şehirleri arasında kalan Atlantik Yolu başlangıçta 20. yüzyılın başında bir demiryolu hattı olarak önerildiyse de vazgeçilmiştir. Yolun 1970’lerde planlanmış olup inşaat 1 Ağustos 1983’te başlamış ve 7 Temmuz 1989 yılında son bulmuştur.Uzunluğu ise tam olarak 8.3 km’dir.Küçük adacıkların üzerinden geçen ve tam 8 adet köprünün üzerine kurulan Atlantik yolu, 2005 yılında Norveç’te yapılan en iyi inşaat ödülünü de almıştır. Bu ödülü almasında ki en büyük etken ise şahane kıvrımları ve göze hoş gelen yapısı ile Storseisundet Köprüsü’dür. Atlantik Yolu’nu tehlikeli kılan unsurlar ise özellikle kışın denizden esen aşırı ve kuvvetli rüzgarlar, bu rüzgarların oluşumundan kaynaklanan dalgalar ve yolun donmasıdır.Uzmanlar kışın buradan geçen sürücülerin ve turistlerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyorlar. Oldukça fazla turist çeken bölgede bu güne kadar toplam 12 tane büyük fırtına kaydedilmiştir.

Benim Atlantik Yolu Maceram,Deneyim ve Önerilerim

Atlantik Yolun üzerinde ki kafenin içinin bir görünümü

2016 yılının Temmuz ayında hep resimlerden görüp hayranlıkla baktığım bu yapının üzerinden geçme şansı buldum. Öncelikle klasik bir Norveç gezisi yapıyorsanız, Atlantik Yol için güneyden geldiğinizi varsayarak kesinlikle ”Bud’‘ köyüne uğramanızı tavsiye ediyorum.Köy, Atlanterhavsveien boyunca, Romalılar yarımadasında, Hustad köyünün batısında, Tornes köyünün kuzeyinde ve Bjørnsund adalarının doğusunda yer almaktadır. 0,69 kilometrelik (170 dönümlük) köyün nüfusu (2013) 760’dır. Bu, kilometrelik (2,850/sq mi) bir nüfus yoğunluğuna 1,101 nüfusa sahiptir. Doğal liman olması ve zengin balıkçılık nedeniyle Bud, Orta Çağ döneminde Trondheim ve Bergen kasabaları arasında ki en büyük köye dönüşmüştür.

İlk önerilerimden bir tanesi Norveç, Atlantik yolunun üzerinden yalnızca bir kere geçmemenizdir. Tam anlayıp biraz daha iyi kavrayabilmek adına önce bir git gel yapıp ardından tekrar aynısını yapınız. Yolun tam ortasında dinlenme, ihtiyaç alanı ve bir kafe var. Burada biraz soluklanıp, bir yandan yol ve Norveç  ile ilgili daha fazla bilgi edinip diğer taraftanda çay,kahve içip kek atıştırabilirsiniz.Fiyatarını ne yazık ki not almadım ama pahalı. Bu kafenin hemen  arka tarafına dolanıp güzel bir kaç kare fotoğraf çekebilirsiniz. Buraya yürümek için küçük bir parkurda koymuşlar. Burayı geçtikten sonra diğer taraftada küçük bir butik mağazası sizi karşılıyor burada, yerel kıyafetler ve enterasan şeyler bulabilirsiniz ama tek olduğundan mıdır bilinmez fiyatları yine pahalıydı. Bu butiğin hemen karşısında küçük bir iskele gözüme çarptı. Bu iskelede ki küçük motorlu tekne üzerine binen ellerinde valizli turistleri gördüm. Burada ki turistler denizin hemen karşı tarafında bulunan toprak parçası üzerinde ki Haholmen oteline gidiyorlardı.Kaptana tur yapabilir misiz deyip ücretini öğrendiğimde 5000 Norveç Kronu (488usd) cevabını aldıktan sonra kaptana güle güle dedim. Haholmen Marina ve bu bahsettiğim kafe Norveç Atlantik Yol üzerinde kesinlikle durup, mola verip yolun ve manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz noktalardır.Bunları kesinlikle atlamayın.Umarım bir gün bu yol üzerinden geçer, Bud kasabasına uğrar ve yolun sonunda ki petrol ofisinden sosisli sandwich yersiniz.

Masal diyarı ülkesinde hepinize keyifli seyahatler diliyorum.

Bir EvrenselAdam sözü der ki ”Anyway road to Norway”

Avatar
EvrenselAdam

Küçük yaşlardan beri gelen seyahat aşkı, 2011 yılında ki Afrika Somali seyahati ile Dünya çapında açılmaya başladı. Afrika,Amerika,Asya derken Dünya gezgini oldu. 2011 Yılından beri gerçekleştirdiği seyahat ve otostop anılarını anlatıyor.

View stories

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir