Evrensel Adam''Evreni keşfedemem ama Dünyayı belki''

Norveç Flam Treni

Dünya’nın en güzel manzaraya sahip 10 tren rotasından bir tanesi.

 

Merhaba! Dünya’nın en güzel tren rotalarından bir tanesine hoşgeldiniz. Flam treni Norveç’ in dünyaca ünlü adından en çok söz ettiren tren yolculuklarından bir tanesidir. Dünya’da tren ile seyahat edenlerin çoğunun bildiği ve herkesin bir gün yapmayı hayal ettiği bir rota gerçekten görülmeye değerdir. Norveç zaten dört bir yanında kartpostal görüntüsü barındıran bir ülkedir. Flam treni yolculuğu ise bunun en güzel örneklerinden bir tanesidir. Norveç seyahati sırasında yolu Bergen-Oslo arasına düşen herkese şiddet ile yapmasını önerdiğim tren rotasıdır. Ancak buraya gelmeden önce olayı bir tek tren rotası olarak düşünmeyiniz. Flam başlı başına Norveç’in en gözde, en ilgi çekici ve sahip olduğu müthiş doğa güzellikleriyle adeta cennetten çıkmış şehridir. Şehirde tren haricinde bir çok değişik aktiviteler bulabilirsiniz. Bunlardan başlıca olanları Fiyord turlarıdır. Dünyaca ünlü Flam treni yolculuğu Sognerfjpord’un bir kolu olan Aurlandsfjord’un sonundan Myrdal tren istasyonundaki yüksek ve eşsiz dağlara kadar uzanmaktadır. Yolculuk batı Norveç’in çarpıcı manzarasının en can alıcı güzelliklerini göstermektedir. Ortalama 44 dakika süren bu yolculukta, 225 metre yükseklikten dökülen Kjosfossen şelalesinde bir de mola vardır. Molaya ek olarak çok güzel de bir dans gösterisi mevcuttur. Oldukça kalabalık olan Flam treni yolculuğunda herkes sağa sola koşturup resim ve video çekme çabasında olduğundan kimse doğru düzgün yerinde oturmamaktadır. Bu mola noktası deniz seviyesindeki Sogne fiyordundan tam  867 metre yükseklikte yer alır. Myrdal aynı zamanda Bergen demiryolu üzerinde yer alan bir istasyondur. Bu da Bergen-Oslo arasında çalışan trenlerin birleştiği anlamına gelmektedir. Flam Demiryolu, dünyadaki en dik standart ölçü demiryolu hatlarından biridir. Baş döndürücü dağlar, köpüklü şelaleler ve 20 tünel boyunca muhteşem manzaralardan geçeceğiniz bu tren yolu aynı zamanda da Avrupa’nın en iyi 10 tren yolculuğu hattından bir tanesidir. 2014 yılında ise Lonely Planet tarafından dünyanın en iyi tren yolculuğu olarak seçilmiştir.

NASIL GİDİLİR?

Norveç’te yer alan bu kasabaya tren ile gidecekseniz Oslo-Bergen arasında ki yolculuğu yapıp, MYRDAL durağında inmeniz Myrdal-Flam trenine binmeniz gerekmektedir. Araç ile gelecek olanların ise navigasyon yardımı ile direk Flam şehrine gelmeleri yeterlidir. Zaten Flam’dan kalkıp Myrdal’a giden trende o durakta inip geriye gelen başka bir trene atlayıp gezinizi bitirebilirsiniz. Flam ile Myrdal arasında ki tren yolunu dilerseniz yürüyebilirsiniz ama bu durum sizi oldukça yoracaktır.Yine diğer bir alternatif yerel acenteler ile görüşüp, tren yolu rotasını izleyerek tren yolunun yanında ki yoldan bisiklet kiralayıp aynı macerayı bisiklet üzerinden deneyimleyebilirsiniz. Bisikleti kiraladıktan sonra gidiş yolunda treni dönüş yolu ise bisikleti kullanabilirsiniz. Burada en çok dikkat etmeniz gereken şey trene bisikletiniz için de rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Bana fiyat açısından uygun olsun derseniz tek yön gidiş bileti alıp, dönüş yolunu yürümenizi tavsiye ederim. Bu yolu kullanarak tüm  güzellikleri yavaş yavaş adım adım sindirerek gezebilirsiniz. Interrail yapanlar için tek yön biletinde Interrail biletine ekstra olarak %30 indirim uygulanmaktadır. Interrail yapanlar için Oslo’dan kalkan Bergen trenine binip, Flam şehrinde inmelisiniz. Buradan Interrail biletinizi göstererek bilet alıp, Flam trenine binerek yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Unutmayın Flam’dan Myrdal’a gidip, Myrdal’dan tekrar geriye döneceksiniz. Interrail biletim var ve ekonomik bir gezi yapacağım diyorsanız, OSLO-BERGEN treninin gece 23.25’de kalkan trenine binmeniz gerekmektedir. Interrail biletine ek olarak bu gece trenine 5-6 Euro civarı para ödersiniz ama gece yolculuğu yapıp 1 gece konaklama ücretinden kurtulabilirsiniz. Zaman sıkıntısı çekenler içinde iyi bir tercih olabilir. Gece treninde tren saat 4.41 civarı Myrdal hattına ulaşır. Burada inip en erken 8.30 ya da 9.00’da kalkacak olan Flam trenine kadar dinlenip uyuyabilirsiniz. Tabi öncelikle biletinizi aldığınıza emin olun ya da sabah alıp alamayacağınızı teyit edin.

HANGİ MEVSİMLERDE GİTMELİYİM?

Flam treninin en güzel yanlarından diğeri ise Sonbahar, İlkbahar, Yaz, Kış farketmeden yılın herhangi bir ayında gidebiliyor olmanızdır. Yazın yeşilin en değişik tonlarını ve güzelliklerini yakalarken, kışın eşsiz kar manzarasının tadına doyacaksınız ya da doyamayacaksınız.

KONAKLAMA

Norveç tam bir karavan ve kamp alanı cennetidir. Eğer yanınızda uygun ekipmanlarınız varsa Flam’da unutulmaz bir kamp konaklaması ilk tercihiniz olabilir. Kamp alanlarında kamp yapma bedeli 15-20 Euro arası değişim göstermektedir. Biz böyle bir olanağa sahip değiliz ve düşük bütçeli gezginiz diyorsanız, sizi Flam tren garına 300 metre mesafede yer alan Flam Camping & Youth Hostel’e davet edelim. Fiyatları mevsimlerine ve doluluk oranlarına göre gecelik 20-50 Euro arası değişmektedir. Eğer bütçeniz müsaade ediyorsa ve daha konforlu bir konaklama yapmak istiyorsanız  Flam yakınlarında sizin için 3 farklı seçenek bulunmaktadır. 4 yıldızlı Fretheim ve lamsbyygga Oteli ve Heimly Pensjonat Otelleri mevcuttur.  Gecelik fiyatları yine oteline ve sezonuna göre 120-200 Euro arası değişmektedir.

  • Norveç-Flam Treni

FLAM TRENİ SAATLERİ VE ÜCRETLERİ

Ben bu tren ile 2016 yılında yolculuk yapmıştım. Doğal olarak her sene bilet fiyatları taleplere göre değişiklik göstermektedir. 2018 yılının güncel tren saatleri ve fiyat bilgileri şöyledir;

01.04.2018 – 30.04.2018
# 1852 1854 1856 1858 1874 1876
Dep. Flåm 08:35 09:45 11:05 12:20 14:40 16:50
Arr. Myrdal 09:28 10:43 12:01 13:15 15:30 17:40
# 1853 1855 1857 1859 1875 1877
Dep. Myrdal 09:40 10:58 12:13 13:27 15:45 18:00
Arr. Flåm 10:35 11:55 13:10 14:25 16:30 18:45

2018 FİYATLAR; 

Gidiş-Dönüş Flåm – Myrdal – Flåm

Yetişkin  NOK 550 ( 53 Dolar)
ÇOCUK 4-15 years  NOK 274 (26 Dolar)

Tek Yön Flåm – Myrdal or Myrdal – Flåm

Yetişkin NOK 390  (37 Dolar)

Çocuk 4-15 years  NOK 195  (19 Dolar)

Yine yandaki siteden tren biletlerini ve fiyatlarını kontrol edebilirsiniz.  www.nsb.no

Masal Diyarı Manzaralar

Flam treni yolculuğu kimi insan tarafından övgü ile anlatılıp bitirilemezken kimi insan da o kadar abartılacak bir şey yok diye düşünebiliyor. Benim kişisel düşüncem ise öncelikle buraya ayırabiliyorsanız 1 tam gün ayırmanızdan yanadıor.Eğer maddi durumunuz elverişli ise  ve hayatımda bir kere deneyeceğim diyorsanız kesinlikle denemelisiniz. Buraya ikinci kez gitme fırsatı yakalarsam, kesinlikle bisiklet kiralayarak ya da yürüyerek gezmeyi tercih ederim ve vakti  Tren deneyimini de merak ederim diyorsanız yukarı da belirttiğim gibi vaktiniz varsa tek yön bilet alın ve 20 km’lik yolu yürüyerek dönün. Emin olun oldukça eğlenceli olur ve buna değer. Yolda Flam klisesini ve yerel peynir yapan klasik Norveç tipi evleri de ziyaret edebilirsiniz.

AŞAĞIDA TREN YOLCULUĞUNUN KISA BİR VİDYOSUNA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Avatar
EvrenselAdam

Küçük yaşlardan beri gelen seyahat aşkı, 2011 yılında ki Afrika Somali seyahati ile Dünya çapında açılmaya başladı. Afrika,Amerika,Asya derken Dünya gezgini oldu. 2011 Yılından beri gerçekleştirdiği seyahat ve otostop anılarını anlatıyor.

View stories

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir