Evrensel Adam''Evreni keşfedemem ama Dünyayı belki''

Norveç Pulpit Kayası

Norveç’in en turistik ilgi çeken, yürüyüş yolu.

Şüphesiz Norveç denince akla hep güzel şeyler gelir. İnanılmaz doğa güzellikleri, çılgın yeşil tonları ile doğa ve yürüyüş sevenlerin doyamadığı bir ülkedir. Tolltunga, Ünlü Flam treni ve Pulpitrock bu güzelliklerin arasında başı çekenlerdir. Bu meşhur yürüyüş yollarında Trolltunga’nın küçük biraderi Pulpitrock’a çıkan 5 yaşında ki kuzenim Can Akbulut’un size anlatmak istedikleri var;

Preikestolen veya Prekestolen (İngilizce: ”Minber Kayası”, ”Minber” veya ”Vailz Koltuğu”), Norveç’,n Rogaland ilçesinde Strand belediyesinde bir turistik cazibe merkezidir. Preikestolen, Lysefjorden’in 604 metre (1,982 ft) üzerinde yükselen dik bir uçurumdur. Uçurumun üstünde, yaklaşık 25*25 metrelik neredeyse düz bir tepe vardır. Preikestolen, fiyortun batı kısmına yakın ve kuzey tarafında yer almaktadır.Sahadaki turizm,21. yüzyılın başlarında 2012’de 150.000 ile 200.000 ziyaretçi ile artmaktadır ve bu da onu Norveç’in en çok ziyaret edilen doğal turistik yerlerinden biri haline getirmektedir. BASE JUMPER’ları genellikle uçurumdan atlar. Artan popülaritesi nedeniyle, bu en çok kullanılan yolu iyileştirmek için çeşitli projeler yapılmaktadır. Yürüyüş yolunun uzunluğu 3,8 km’dir.


”Her adımda yeşil zehirlenmesi yaşadığın ülke”


NORVEÇ PULPITROCK’A NASIL ÇIKILIR ?

Öncelikle öyle ahım şahım Goretex ayakkabı falan olmak zorunda değil. Pullpitrock’a daha çıkmadan en çok merak edilen şeylerden birisi nasıl ayakkabı giyeceğindir.Bizim Pulpitrock yürüyüşümüzde küçük 5 yaşında ki kuzenim bildiğin spor ayakkabıları ile yürüyerek çıktı. Yani diyeceğim o ki öyle ahım şahım pahalı özel, güzel yürüyüş ayakkabılarına gerek yok. Yine bazı insanlar bir değnek ile, ya da yürüyüş değneği ile yürümeyi tercih ederler ama bence bu rotanın zorluğu için, eğer 60 yaş altındaysanız böyle bir şeye de gerek yok.

BURAYA NASIL GELİNİR

Biliyorsunuz ki Norveç’teyiz. Haritayı açın bakın Stavanger diye bir şehir bulacaksınız. Ek olarak bu şehir de baya güzel vaktiniz var ise gezmenizi tavsiye ederim. Biz buradan arabayla geldik. Yol ortalama 1.5 saat sürdü…

ULAŞIM

1)Stavanger şehir merkezi içinden Fiskepir terminalinden kalkan feribotlara bininiz. Tau şehrinde ininiz. Yolculuk 35 dakika sürüyormuş. Feribotlar için önceden rezervasyon yaptıramazsınız. Yaz için feribot saatleri. Eğer bileti gidiş dönüş almazsanız (TL KURUNDAN DEĞİŞMİŞ OLABİLİR) 5-6 usd civarı. Eğer gidiş dönüş alırsanız, fiyat yine 5/6 usd  civarı ekstra indirim yok! (52Nok)

https://www.kolumbus.no/en/

Kalkış Saatleri;

07.10
07.15
10.30
14.00
16.45
20.00
23.00

Cumartesi;

20.00
23.00


! PAZAR SEFER YOK !


Norled Feribot Firması;

NORVEÇ PULPITROCK FERİBOT SEFERLERİ

https://www.norled.no/en/maps-and-schedules/ferry/rogaland

*Fiyatlar kişi başı 56 nok (5,41 usd) den başlayıp araç ve araçta ki insan sayısına kadar;1187 Nok (108 usd) ye kadar değişiyor.

*Tau’ya ulaştıktan sonra otobüs ile de gidebilirsiniz. Otobüs fiyatları 150NOK-180NOK (14-17 usd) arası değişiyor. Eğer öğrenci iseniz öğrenci kartınızı gösteriniz. Yok ben otobüse binmem başka yol var mı? derseniz. Otostop sizin için en ideal yollardan bir tanesi olacaktır.

*Tau’ya ulaştığınızda Solbak kasabasının olduğu yöne doğru gideceksiniz. 13 numaralı yol üzerinden bir 20 km daha yolunu var.Dediğim gibi otostop çekebilirsiniz. Zaten yol ayrımını ve nerede inmeniz gerektiğini anlarsınız.Diğer bir ihtimalle sizi alan arabanın oraya gitmesi yüksek. Aynı feribotta ki araba sürücüleri ile 20-30 dakikalık feribot yolculuğunda iletişime geçip, onlardan da rica etmek ayrı bir yoldur.

2 )Diğer yol ise;E39 ve Rv13 otoyolları üzerinden şahsi aracınız ile gidebilirsiniz. Bu yolculukta da Lauvvika-Oanes arası küçük bir feribot yolculuğu var. Manzara eşsiz. Feribot yolculuğu arabasız tek kişi 33 NOK(Norveç Kronu)(3.3  usd) arabalı ise;79 NOK(7.70 usd) + araç içinde ki yolcu ücretleri…
Ek olarak aynı yöne giden gezginler ile ortak taksi tutabilirsiniz.

KONAKLAMA

Tau şehrinde ortalama 18 civarı otel var ama  buraya gelen düşük bütçeli, sırt çantası ile geaen insanlar için hostellere göz atabilirsiniz.Çadırınız var ise ki benim Norveç ülkesinde en çok sevdiğim konaklama şeklidir. çevrede uygun bir yere koyabilirsiniz güvenlidir merak etmeyiniz. Ayrıca, Hostele rica edip ya da etmeden içeriye girip ortak alanda da uyuyup dinlenebilirsiniz. Norveç’te çadır ile gezmenin en güzel yanlarından birii de sabahları efsane ötesi manzaralar ile uyanmanız olacaktır.

Pulpitrock başlangıç noktasına gelmeden Preikestolen Camping diye çok güzel bir kamp alanı var. Ücretini bilmiyorum çünkü biz kapıdan öyle içeriye girdik ve kampımızı kurduk ve kimsede bize bir şey demedi. Dünya’nın ve özellikle Avrupa’nın bir çok değişik noktasında kamp yaptım.Balkanlar ve Türkiye içinde de bir çok kamp alanına gittim ama bu kadar temiz modern lüks ve hizmette sınır tanımayan kamp alanı görmedim. Misafirler için aklınıza gelebilecek her şey mevcut. Duş, priz, sıcak su, kahvaltı hazırlamak için küçük mutfaklar v.b. Bu Norveç gezimiz, 5 ve 7 yaşında ki kuzenlerim Can,Alp annesi ve dayımla gerçekleşti.

Pulpitrock’a Çıkarken

Gezimiz boyunca, Dayım ve ben aralıksız 3000 km’den fazla araç kullandık. 7 gece boyunca hep kamp yaptık. Özellikle, Flam yakınlarında ana yolun kenarında arabayı yok kenarına park edip, uyuduğumuz bile oldu.Orada başımıza bir şey gelmediyse daha da gelmez. Yane demek istediğim Norveç’in neresine kamp atarsanız atın, %95 güvenli diyebilirim.Çoluk çocuk huzur içerisinde gezebileceğiniz bir ülke .Düşünün biz 5 ve 7 yaşında iki çocukla gezi yaptık. 8 gün boyunca hiç yatak yüzü görmedik. Seyahatimizde kullandığımız çadırımız. Husky 3 Mevsimlik Bizon modeliydi.

PULPITROCK’A ÇIKARKEN;

*Ayakkabılarımız normal olabilir. Bir kaç gün önceden yağmur yağmışsa ıslak kayalardan dolayı kayabilme ihtimali var.
*5 yaşında ki kuzenim Can hep önden yürüdü ve hiç yorulmadı.
*Yolda ara ara durup çikolata yedik. Bu önemli enerji veren şeyler yiyin.
*Yolda bazı kaynak suları dek geldi, su mataramızı doldurup afiyet ile içtik. Yanınızda matara termos şişe götürün.
*Biz çıkarken ve inerken hava iyiydi ama siz yanınıza yine ekstra t-shirt, polar, yedek çorap v.b gibi şeyler bulundurabilirsiniz. Bazen terleyip, terin soğuyunca üşüyebiliyorsun.
*Çıkış ortalama1,5-2 saat sürüyor ama tamamem hızınıza, keyif almanıza dinlenmenize bağlı.
*Dediğim gibi 5 yaşında ki bir çocuk normal kıyafetleri ile zorlanmadan çıktı ama annesi yanımızda yedek bulundurdu. Küçük çocukları ile çıkan ebeveynler bu konuya dikkat ediniz.
*Mevsimine göre yağmurluk bulundurunuz.
*Tırmanırken yolu kaybetmeniz zaten zor ama kocama ”T” işaretleri koymuşlar onları takip edebilirsiniz.
*Yolculuk toplam git gel 8-9 km civarı o yüzden günü birlik çıkıp çok rahat inebilirsiniz.
*Kışın yukarıda rüzgar şiddetli olabilir, ona göre önlem alınız.

NE ZAMAN ÇIKMALIYIM ?

Pulpitrock için tırmanma sezonu Nisan ayından Ekim ayının sonuna kadardır. En yüksek sezon tabi ki de Haziran-Ağustos ayları, Kuzey kutbunun en sıcak olduğu aylardır. Eğer vaktiniz ve durumunuz müsait ise hafta içi tırmanış yapmanız daha çok öneririm.


EvrenselAdam-Pulpitrock Zirvesi Genel Görüntü
EvrenselAdam,Norveç,Pulpitrock

Olur da bir gün Norveç’e buralara kadar gelirseniz, bu meşhur kayaya mutlaka çıkın. Çıkmazsanız sonra size gülerler.

Diğer yazı; ”Norveç Trolltunga’ya nasıl çıkılır”

Avatar
EvrenselAdam

Küçük yaşlardan beri gelen seyahat aşkı, 2011 yılında ki Afrika Somali seyahati ile Dünya çapında açılmaya başladı. Afrika,Amerika,Asya derken Dünya gezgini oldu. 2011 Yılından beri gerçekleştirdiği seyahat ve otostop anılarını anlatıyor.

View stories

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir