Evrensel Adam''Evreni keşfedemem ama Dünyayı belki''
EvrenselAdam Trolltunga

Norveç,Trolltunga’ya Nasıl Gidilir ?

Avatar

 

Norveç, masallar ülkesi denilince otomatik olarak ilk akla gelen yerlerden bir tanesidir. Trolltunga ise o masalda ki karizmatik ağabeyimizdir. Genel olarak, gezginler otostop veya tren (Interrail Yapanlar) ile gittikleri ve bende bu yolu seçtiğim için bu kısmı anlatacağım. Fakat, diğer bilgilere de biraz değineceğim.Trolltunga’ya gitmenin bir kaç yolu vardır. Interrail bileti (tren seyahati), uçak, araç, otobüs ile gidilir.Gidebileceğiniz en uygun rota ise şöyledir; İstanbul-Oslo(aktarma uçuş Bergen). Bergen’den havalimanından otobüse binip ya da bütçenize göre araba kiralayarak gidebilirsiniz. Bergen’den Odda’ya giden 930 numaralı otobüse bineceksiniz.Otobüs ücreti  324 NOK’tur.

Tren ile ya da Interrail ile gidenler için en uygun rota  ise başkent Oslo’dandır.Güzel bir Oslo gezisinden sonra 2. Planda  genelde Bergen yer alır. Bergen’e giderken hem güzergah açısından da uygun konumdadır. Zamandan ve paradan tasarruf etmek isteyenler için de gece yolculuğu makuldür. Fix  saatleri; 23.25 Oslo-Bergen treni(yok benim vaktim, keyfim yapacağım dersen gündüz yolculuğu şiddet ile önerilir. Bu saatleri yukarıdan yazdığım ”RAILPLANNER” uygulamasından takip edebilirsiniz.

Unutmayın Odda kasabası Trolltunga’ya en yakın kasabadır. Bergen Odda arası 160 kmdir.Başkent Oslo-Odda arası ise; 372 km’dir.

Öncelikle son adımda tren ile buraya kadar gelemiyorsunuz. Araç ile zaten önüne kadar gelebilirsiniz. Bergen’den ya da Voss tren istasyonunda otobüs ile gelenler Odda kasabasına gelmeden bir durak geride Tyssedal durağında inip buradan yürüyüp otostop çekmeniz gerekiyor.

Tyssedal durağında inince tek bir marketten son alışverişinizi yapınız. Buradan sonra başka market yok. Marketin karşısında ki üst geçitten karşıya geçip sağ-sol-sağ yapıp bir yola ulaşacaksınız. Buradan kim geçerse sizi alıyor zaten tek yol Trolltuga başlangıç noktasına gider.

Diğer bir yol tren ya da Interrail bileti ile gidilen yoldur. Başkent Oslo’dan Bergen’e giden trene bineceksiniz. Oslo’dan Bergen’e sabah 8;25 öğlen 12;03 e 15;43 akşam ve önerdiğim 23;25 olmak üzere 4 sefer vardır. Bunlardan gece treni ise rezervasyon zorunludur. Unutmayın sok durakta değil Voss durağında ineceksiniz.

Voss durağında indikten sonra kilitli dolaplara fazla eşyanızı bırakıp sat 9.30 da kalkan 990 numaralı otobüsü bekleyeceksiniz. Biletler 100-200 NOK arası yaş öğrenci emeklilik, gidiş dönüş tek yön olarak değişmektedir.

Biletler ile ilgili bilgilere; https://www.skyss.no/en/tickets-and-prices/Prices/ sitesinden sahip olabilirsiniz.

Ben Trolltunga’ya Interrail bileti ile gittim. Interrail Nedir? için lütfen tıklayınız.

Norveç’in başkenti Oslo’dan her akşam düzenli olarak 23.25 gece trenine binip sabah 5.25’de Voss tren istasyonunda indim. Sabah pat diye Voss tren istasyonuna giriyorum.5 6 tane uyuyan var bir tanesi kafayı kaldırıp bana bakıyor.


-Hi,
-Hi,
-Do you know how to go Trolltunga(Trolltunga’ya nasıl gidildiğini biliyor musun?)
-Bende oraya gideceğim.Nerelisin? Kanada gel hadi yolda tanışırız.
-Ama daha otobüsün saatine var. -Boş ver otobüsü Turkish style yapacağız.
-O ne? -Hittchike(Otostop) der ve 3 saniye de tanıştığım,Profesyonel fotoğrafçı Billiam ile maceram bu şekilde  başlar.Artık yol arkadaşımı da bulmuş bulunmaktayım.Deme keyfime…(sayesinde kuzey ışıklarının bile inanılmaz pozlanmış halleri elimde var) Thank you Billiam 🙂

Ne Yapmam, Nasıl Başlamam Gerekiyor ?

1) İlk olarak telefonuna (Android,Apple)  ”Railplanner” denilen uygulamayı indiriyoruz.(EuroRail Interrail yazar)
 
2) Sonra Planner kısmına tıklıyoruz From kısmına Oslo to kısmına Bergen yazıyoruz ve search tuşuna basıyoruz.
 
3) Lütfen, gitmeden önce Bergen,Voss,Trolltunga,Odda,Tyssedal gibi kelimeleri google map a taratın ve çevrenizi tanıyın.
 
4) Burada herhangi size uygun olan saatlerden bir tanesine atlıyorsunuz.(Not:gece 23.25 treni için koltuk numarası, Interrail bileti üzerine ekstra (supplement )ödemesi gerekiyor.Lütfen OSLO’da tren istasyonunda bunu gerçekleştirin.Gece yolculuğu için ekstra biletinizi alın. RailPlanner’da zaten yanında R yazar bunlar rezervasyonun zorunlu olduğu trenlerdir. Ekstra ücret 5-6 euro civarı. Interrail bileti olmayanlar https://www.nsb.no/ sitesinden online olarak bilet alabilirler.
Supplement; Interrail biletiniz, genel olarak 2. sınıf bilettir ve yerel trenlerde geçerlidir. Hızlı treni kullanmak için, elinizde ki bilet haricinde ekstra bilet almanız gerekmektedir. Vöhöö bizi kazıklıyorlar demeyin hemen. A noktasından B noktasına yer ve konumda farklılık göstererek hızlı tren bileti almadan 4-5-6 aktarma yaparak da gidebilirsiniz. Bu ödenen ücretler, gerçek tren bileti fiyatı yanında emin olun devede kulaktır.
 
5) Bu madde en önemlisi; Lütfen gidip Bergen de inmeyin 5.24 de  VOSSSSSSS da ineceksiniz çok öyle uyuya kalıp giden çok duydum.Alarm kurun zaten trende piriz,battaniye,uyku gözlüğü,yastık veriyorlar.Not:Mat varsa yere, yanlamasına serin yatın şahsen ben yaptım bacaklarımın üzerinden atlayıp geçiyorlardı. Not 2; O battaniyeyi alın lazım oluyor. 🙂
6) Voss tren istasyonunda inince, ilk olarak günü birlik çıkıp iniyorsanız tren istasyonunda Locker’a(Kilitli dolap)  ekstra ağırlık yapacak  malzemeleri bırakmak mantıklı. Fiyatı,5 6 Euro civarıydı. Ben çantamın yarısı bıraktım aynı gün çıkıp ineceğim düşüncesi ile ama ne olur ne olmaz diye uyku tulumumu aldım. Zaten yukarıya çıkınca yorgunluktan inemedim. İstasyon sabah 5 de açılır akşam 23.30 da kapanır. Tuvalet bazen açık bazen kapalı onun için trenden inmeden işinizi görmeniz tavsiye edilir. İndikten hemen sonra yolun (nerede bu yol demeyin bir tane yol var zaten)  diğer tarafında ki petrol ofisinden yiyecek bir şeyler alabilirsiniz.Yukarıda kamp planlıyorsanız hepsini buradan almayın son bir seçenek var.
 
7) Burdan,990 no lu otobüse bineceksiniz.(Ben binmedim 2 saat otostop denedim aynı otobüse 5 km ilerde ki duraktan yine bindim) Vaktiniz var ise yapın ama en geç öğlen 1.30 civarı tırmanışa başlamış olmanız gerekiyor. Otobüsün adı ”Skyss” (https://www.skyss.no/en/timetable-and-maps/buss/) Asıl güzergah Odda ama siz Tyssedal’da ineceksiniz zaten genelde sırt çantalı binenler oluyor onlara takılın ya da şoför abiye sorun. Fiyatı 180 Kron civarıydı.Öğrenciyim demeyi unutmayın. Yol yaklaşık 90,100 km 1.5 saat sürüyor.İlk otobüs yanlış hatırlamıyorsam 9 civarı kalkıyor. Bu otobüste mutlaka ama mutlaka programını yazan kağıt var ondan alın sonra benim gibi Tyssedal’dan Voss a 10 dakikayla son otobüsü kaçırıp donmak üzereyken birinin kurtarmasını beklemeyin.Eğer kaçırırsanız Odda (ters istikamete otostop çekin bu da ek bilgi). Çünkü Odda, daha yakın bir yerleşim birimi ve araç bulma ihtimaliniz çok yüksek. Orada, bütçenize göre Hotel, Hostel ya da Çadır atacak yerler bulabilirsiniz.
 

 
Bu ülkeye 4 kere gittim. Araç ile 8000 km üzerinde yolculuk yaptım ve ne olduğu belirsiz yerlerde bile 5 yaşında çocuk ile kamp yaptığımız oldu. Dünya üzerinde kendimi en çok güvende hissettiğim ülke.Siz anladınız.

 
8) Tyseedal’da inince öncelikle sakin olun o eşsiz manzara karşısında oturun soluklanın bir iki manzarayı izleyin. Norveç’in ve Trolltunga’nın her adımında bunu yapın arada kendinizi dinleyin. Orada ki tek tabanca markete girin.Burası çok çok önemli;Kesinlikle meyve konservesi,muz, çikolatalı ekmek, protein ürünleri alın bunlar en çok lazım olanlar çünkü yolda inanın vücut makine 5 gibi çekiyor özellikle kalacaksanız fazla mal göz çıkarmaz.Meyve konserveleri fiyatları uygun onların resmini kavga dövüş çekmiştim çünkü adam çekmek yasak dedi.Sakın ama sakın içecek almayın su almayın çok! kendinize  ağırlık yapmayın yolda çok su var. Norveç’te çok su var.
 
 9) Marketin karşısında ki,üst geçitten geçip ara yoldan yukarıya çıkın orada küçük bir ram yanması olabilir sola yürüyüp yol bitiminde sağ yapacaksınız sonra başlangıç noktasına 5 km olan yol için otostop deneyeceksiniz. Burada muhakkak birini bulursunuz. Bulamazsanız gelin beni bulun. Daha sonra başlangıç noktasındasınız.
 
10)Tırmanışa başlamadan hemen önce daha ilk merdivenlerde yukarıdan gelen insanların attıkları büyük kalın sopa çubuk tarzı şeyler olabiliyor bulursanız muhakkak alın. Onu sürekli destek olarak  kullanırsınız çok işe yarıyor. Bu işin diğer en önemli faktörlerinden bir tanesi ayakkabıdır. Bence çok önemli en azından bir grotex ( Ben senin yerine Google a baktım; Gore-tex su geçirmez/nefes alabilen bir membran/zar çeşididir. The North Face, Marmot, Mammut, Arc Teryx, Patagonia, Bestard, Chiruca gibi firmalar Gore firmasından satın aldıkları membranlı kumaşları kendi ürünleri ile birleştirip kullanırlar.)Olsun .İnanın ne burkulan bilekler mosmor ayaklar gördüm. Gelmeden önce yabancı kaynaklardan da araştırma yapmıştım. O zaman dilimine yakın 23-24 yaşlarında ki bir kız çocuğu selfie çekerken dengesini kaybedin düşüp ölmüştü. Uzmanlar, insanların bu kayaya tırmanışı küçümsediklerini ve yanlarında düzgün ekipman getirmelerinin ne kadar önemli olduklarını vurguluyorlardı.40 yılda bir geliyorsunuz rezil olmayın.Benim Salomon Grotex tipi bir ayakkabım vardı.
 
11) Yolda, güne, saate, mevsime, havaya bağlı olarak bazen sıcak basar, bazen soğuk bazen üşürsünüz bazen yanarsınız. Sırt Çantanızı buna göre yerleştirin. Ana mont ve yağmurluk hemen ulaşabileceğiniz yerler de olsun. Hele biz Türkler aman der üstümüzü değiştirmeye giymeye çıkarmaya zahmet etmeyiz. Bunu ne olur yapmayın. Dağ bu şakaya gelmez. Ya ağabey, o kadar anlattın ee bizde ayakkabı idare eder ekipman yok ne yapalım çıkmayalım mı? Sen Türksün kardeşim merak etme ekipmansız inen çıkanda çok gördüm ama durumun var ise bunlar sana daha çok yardımcı olur.
 
Son Not:Kesinlikle ve kesinlikle uykunuzu alın benim gibi 48 saatte 5 saatlik uyku ile sakın çıkmayın. Yukarıda her yerim titriyordu ve aşağıya inemedim.Akşam 7 de yatıp sabah 11.30 da kalktım. Gece kuzey ışıkları için yarım saat uyanmayı saymazsak.

NE ZAMAN GİTMELİYİM

Ekim 16- Mart 18 uzmanlar tarafından önerilmeyen aralıklarıdır. Diğer tarihler de her ne kadar Mart ve Haziran arası bir rehber ile gidilmesi gerekir deseler de kendi başınıza yapabilirsiniz biz Türküz. Benim ve uzmanların en çok önerdiği ve tadını alabileceğiniz zaman dilimi ise 15 Temmuz – 15 Eylül arasıdır.

 
Bana bir şey olmaz demeyin mevsim gerçekten çok önemli beklemediğiniz yer de bir anda ayağınız kayabiliyor yere düşebiliyorsunuz.

EKİPMANLAR

İlk ve en şiddetli önerim Goretex kumaşlı ve uzun bileklikli bir hiking bot ya da ayakkabıya sahip olmanızdır. Küçükte olsa sırt çantası alınız.

Gözlük,Buf, kapşonlu sweat, yürüyüş pantalonu, 2-3 yedek çorap, hafif polar ya da mont,su matarası,

Eğer kamp deneyiminiz var ise yukarıda 1 gün dinelenbilirsiniz. Yukarıda cafe, otel, misafir evi v.b hiçbir şey yok. Onun için aşağıdan yanınıza ne götürürseniz o. Kampçılar için; çadır,mat,en az +5 derece komfot zone uyku tulumu, şişme yastık v.b temel ekipmanlarınız olsun.

KONAKLAMA

Trolltunga’da Çadır Kurduk

Kamp atmak ve dinlenerek çıkmak isteyenler için başlangıç noktası yolun yarısı ve yolun sonu olmak üzere 3 tane alan vardır. Kesinlikle tedarikçi birisi yok yanınızda neyiniz varsa o bunu özellikle belirtmeliyim.

Maddi durumu elverişliler için; başlangıç noktasında tek bir otel var. Bunun haricinde Tyssedal ve Voss kasabası dahil olmak üzere 15 km’den yakın 7 tane yer önereceğim.

Odda Camping, Vikinghaug, Trolltuga Hotel, Hardanger Hotel, Lofthus Camping,Tyssedal Hotel ve Trolltunga Guest House’dur. Bunlardan benim favorilerim ise; Vİkinghaug, Lofthus Campimg, Trolltunga Guest House’dur.

Norveç’te kamp alanlarında olduğu gibi guest house ve camping otellerinde bulaşık,çamaşır,kurutma makinası mutfak ekipmanları gibi aklınıza gelen gelmeyen her türlü ihtiyaç düşünülmüştür.

ÖNERİLER VE NOTLAR

Tren ile seyahat edecek olanların kesinlikle ‘’RAilPlanner’’ isimli uygulamayı telefonlarına indirmelere gerekmektedir.

Bergen,Voss,Tyssedal,Trolltunga’ya gitmeden önce Google map’den yerelerine bakınız.

Tren ile yapılan gündüz gece yolculuğu farketmeksizin ‘’VOSS’’ tren istasyonunda ineceğinizi unutmayınız.

Son marketten özellikle çikolatalı ekmek,konserve ananas,müsli,süt,muz v.b gibi yolda enerji verecek ürünler almayı ihmal etmeyiniz.

Uykunuzu iyi alın yolda yürürken yer yer bunalıp dönmek isteyeceksiniz ama sonunda buna değdiğini unutmayın. Kıyafetleri ara ara çıkarıp giyin rüzgara göre ayarlayın.Matarınız ile yolda ki akan her nehirden,dereden su doldurabileceğinizi unutmayın.

Yanınızda her ihtimale karşı yağmurluk bulundurun.

  • EvrenselAdam Trolltunga R2
    Trolltunga,Norveç

Bana göre Trolltunga nedir ?

Bana göre Trolltunga, kendin ile yüzleşmen kendini tanıman test etmen sınırını görmen demektir.  Öncelikle sana dünyanın ne kadar büyük senin ne kadar küçük ve çaresiz olduğunu ve düşünce gücünün ne kadar önemli olduğunu öğretir. Her adımda, her nefeste daha çok yorulur, özellikle ilk 1 km den sonra geri dönme düşünceleri ile gel git yaşarsın. En eğlenceli yanı para ile yapamayacak olmandır. Tabi ki parası olup helikopter kiralayıp tepeye çıkma olayı var mı ? bilmiyorum ama, böyle bir şey varsa bir çok saçmadır. Vücudunun nasıl bir makina gibi suyu ve yiyeceği tükettiğine gözlerinle tanık olursun. Aklında tek bir düşünce vardır; oraya o tepeye gitmen. Tamamen buna endekslenmiş bir biçimde her adımını elinden geldiği kadar hızlandırmaya çalışırsın…
 
En büyük hayallerim, çevremde ki tüm sevdiklerimi ve arkadaşlarımı oraya götürebilmektir. Keşke elimde sihirli bir değnek olsa da tek dokunuşla herkesi oraya, o sessizliğine ve huzura kavuşturabilsem. Yukarıya ilk adım attığımda çantamı çıkardım ve 45 dakika boyunca sessizce manzarayı izledim. Hayatımın en huzurlu anlarından bir tanesiydi.
 

Troltunga’ya çıkış maceramı buradan izleyebilirsiniz..

 
 
 
​9 Eylül 2015,Trolltunga Norveç İyi Tırmanışlar…
 
 

Avatar
EvrenselAdam

Küçük yaşlardan beri gelen seyahat aşkı, 2011 yılında ki Afrika Somali seyahati ile Dünya çapında açılmaya başladı. Afrika,Amerika,Asya derken Dünya gezgini oldu. 2011 Yılından beri gerçekleştirdiği seyahat ve otostop anılarını anlatıyor.

View stories

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir