Evrensel Adam''Evreni keşfedemem ama Dünyayı belki''

Türkiye’yi Otostop ile gezen Maldivli

Shayad Ahmed’in ile Hindistan’da tanıştım. Türkiye’ye gelip neler yaptını duyunca çok şaşıracaksınız.Dünya turumun Hindistan serüveninde sonunda en merak ettiğim şehirlerden bir tanesi olan Varanasi’ye ulaşmıştım.Hindistan’ın kutsal şehri Varanasi’de oldukça değişik hikayeler yaşadım. Bu hikayelerin en güzellerinden bir tanesi Shayad ile tanışmam ve onun anlattıkları oldu.

Shayad, doğma büyüme Maldivler Cumhuriyet’inden. Son derece spontane gelişen Hindistan seyahatimde plansız bir şekilde bir gece hesapsız kitapsız Hindistan’ın Lucknow şehrinden bir anda sıkılıp, gece trenine atlamıştım.Tren çok kalabalıktı ve biletim olmadığı için yer yoktu.Hindistan klasik tren yolculuklarımda olduğu gibi yine ayakta uyuyup sabaha doğru bir iki yer boşalınca hemen yatıp 2-3 saatlik bir uykunun ardından son durakta gelip birinin beni kaldırması üzerine Varanasi’ye geldim.

HİNDİSTAN’IN MİSTİK ŞEHRİ VARANASİ’YE HOŞGELDİNİZ.

Hindistan’da ki 54. sabahımdan hepinize günaydın.Trenden indikten sonra klasik yine başladım insanları incelemeye. Daha önce ve her yerde belirttiğim gibi bana göre Varanasi Hindistan dışında ayrı bir dünyadır. Tüm Hindistan’da ki şehirler bir yana Varanasi bir yana. 24 saat boyunca sürekli ölü yakıldığından mı? Ganj nehrinde insanların sabahladığından mı? her yerden ses ve müzik geldiğinden mi? her köşe başında bir hayvanın olmasından mı? heryerin çok fazla pis olmasından mı? Neden? bilmiyorum ama  bu şehrin gizemi çok ayrı çok başka.İstasyonda sağa sola bakınırken, bir anda herkesin dişlerine birşeyler sürdüğünü fark ettim. Çok geçmeden bunun misvak olduğunu anladım. Misvak satıcılarından bir tanesine yaklaşıp, kaç para gardaş bu diye sorup 2 rupi karşılığında bir tanede ben misvak aldım ve başladım dişlerime sürmeye. Artık şehrin atmosferine ayak uydurmaya başlamıştım. Hayatımda ilk kez misvak kullanıyordum. Tuhaf ve ilginç bir tadı vardı ve bu durum benim için değişik bir deneyimdi. Tren garından çıktıktan sonra haritaya bakıp Varanasi merkezin 7 km uzaklıkta olduğunu fark ettim ve başladım yürümeye. İmkanı var mı? Kesinlikle yok. Yine klasik Hindistan hayatı her 10 saniye de bir başladı tuk-tuk (tekerlikli motorsiklet) ‘sir,guest house’ deyip saatlerce kornaya basmaya. Hint insanının ısrar konusu üzerinde üstlerine tanımam arkadaş. O kadar ülke gezdim ama buradakilerin ısrar yeteneği bambaşka.Gel bırakayım diyorlar 250 rupi diğeri geliyor 200, 100 derken 60 a kadar düşüyor ve bende  ister istemez biri ile anlaşıyorum. Tabi ki de dertleri kendi arkadaşı olan Guest house(Misafirhane)’a götürüp komisyon almak. Gel baba Sultan Ahmet’e gel yer mi Türk?

Varanasi de Couchsurfing’den birini bulamadığım için tuk-tuk şoförünün  gönlü olsun diye 2-3 tane yer  gezdirmesine izin verdim.Aslında yeni gelmeme ve çok yorgun olmama rağmen, o an derdim guest house bulmaktan çok gidip direk nehir kıyısında ki ölü yakılma merasimlerini izlemekti ama  adam bırakmıyor ve bir çantanı bırak relax sonra gelir izlersin diyordu.Telefondan içinde ki uygulama üzerinden uygun bir yer bulup gidip pazarlık yapıp anlaştım. Hemen çıkıp yatağa uzanmam ile uyumam bir oldu.


Genel olarak Varanasi’de Guest House’lar da yapılan yemekler o kadar iyi değil. Onun için elinizden geldiğince dışarıda yemek yiyiniz.


Güzel bir uykunun ardından uyanıp, 54 gün sonra ilk kez Hostel’de kaldığım için kendime bir omlet ısmarladım. O sırada Hostel’in üst katında ki küçük terasta bir tane kız belirdi. Kız Çek Cumhuriyet’inden. Merhaba deyip, tanışıp birbirimize hikayelerimizi anlatmaya başladık. İşte buradan Sri Lanka oradan da Maldivler’e gideceğim falan diye. Bana demez mi? yukarıda bir kız var ve Maldivli. Ciddi misin? Evet! mutluluktan uçuyorum çünkü aranan kan bulundu. Günlerdir İnternet üzerinden yaptığım araştırmalarımda Maldivler  ile ilgili sürekli; Lüks Resort Oteller ve aktiviteler hakkında bilgi bulmuştum.Bir yerel buldum kaçırır mıyım?

10 dakika sonra da Shayad geliyor. Çek Cumhuriyet kökenli kız Shayad’ı göstererek ‘işte bu’ diyor ve beni onunla, ‘bak bu arkadaş Maldivler’e gitmek istiyormuş’ diyerek beni onunla tanıştırıyor. Şimdi buraya kadar her şey normal gidiyor.

-Nerelisin?

-Türkiye

Shayad başlıyor; ‘ooo kankaaaa, hacı ne haber’. Ben hönk diye kalıyorum tabi ki. Daha sormadan başlıyor anlatmaya. Burada da  bizim hikaye başlıyor tabi.”Ben Türkleri çok çok severim bende yerleri çok ayrıdır. Bir Türk ile tanıştığı için o kadar mutlu ki size inanın bunu kelimeler ile anlatamam. Shayad 1 sene önce Maldivler’de evindeyken birden kalkmış ve Türkiye’ye gitmeye karar vermiş. Shayad’ın ailesi ve arkadaşları bu fikrine karşılık çekimser tavırlar sergilemişler ve kadın başına bunun tehlikeli olabileceğini düşünmüşler. Shayad kendine söylelenlerin hiçbirine aldırmamış ve cebinde ki 200 dolar ile atlayıp uçağa Türkiye’ye gelmiş. (Uçak masraflarını aile,arkadaş karşılamış).Susmadan ve aralık vermeden anlatmaya devam ediyor ve bende meraklı gözlerle onu dinliyordum. Bana bir anda durup  ‘aç aç telefondan Barış Manço,Duman aç” dedi. İstediği şarkıları açtıktan sonra başladı yarım yamalak şarkıların sözlerini ve melodilerini mırıldanmaya. Birden durup ”Lahmacun of, mercimek çorba enfes, kuru fasulye pilav hmm, sütlaç enfes…” Bir ara kendi kendime yahu bu kız bizim yemekleri neredeyse benden çok biliyor bile demeye başladım .Türkiyeyi ve Türkleri anlatmaya devam ediyor; biliyor musun? ‘Türkiye’de insanlar bana hayatımda kendi ülkemde bile görmediğim kadar iyi davrandılar yardım ettiler’ dedi. Shayad tarihimize de çok meraklıydı. Yunus Emre’sinden, Mevlana’sına kadar her şeyi  biliyordu. Türkiye’ye geldiğinde ilk olarak özellikle Konya ilimizi ziyaret etmiş.Devam ediyor; ‘Ne kadar mükemmel insanlar fırına gidiyorum ekmek alıyorum yanında başka şeyler hediye ediyorlardı. 1 haftalık Eskişehir’e gittim, şehir ve insanlar o kadar mükemmellerdi ki şehirden 1 ay ayrılamadım.’

Türkiye’yi 100 gün gezen Maldivli Shayad

ÇOK GÜZEL PEKİ BANA ANLATIR MISIN TÜRKİYE’DE NEREDE KALIP NE YEYİP NE İÇİYORDUN?

-Yolda bir sürü insanlar ile tanıştım ve arkadaş olduk. Bunlardan bazıları ile beraber otostop çektik. Konya, Eskişehir, Ankara, İstanbul, Fethiye, Çıralı(Çalış Beach). (Özellikle Çalış Beach, oralarda çalışmış ve para kazanmış. Çıralıyı kendine mesken edinmiş.) hepsine gittim. Yolda çok farklı arkadaşlıklar edinip inanılmaz eğlendim. Otostop Türkiye’de çok iyi herkes yemek ve para veriyor.

Shayad’ın en çok hüzünlendiği ve içinde kalan yer ise Kapadokya olmuş. ‘Kapadokya’ya gidemedim orası içimde kaldı’dedi.”Türkiye de nereye gidersen git sürekli yemek ikram edip  duruyorlar. Ne kadar süper bir durum sana anlatamam’. Anlat Shayad anlat inanırım. Bir ara durup; ‘Of! Zeytinyağlı Dolma’ dedi ben yine başladım gülmekten yarılmaya.Kızın yanında sürekli gülüyor, kendimi bir türlü durduramıyorum. Klasik Türk deyimiyle bir bilmediği 5 vakit namaz diyeceğim ama, sonra onun da Müslüman olduğunu hatırlıyor, onu da zaten biliyor dedim kendi kendime. Shayad tüm olayları İngilizce anlatırken, başlıyor arada Türkçe bildiği kelimeleri konuşmaya. Devam ediyor; ‘Ülke de beni her gören durup bir daha bakıyor.’ Kız kamyona bile otostop çekmiş ama yanına  biber gazı almayı da ihmal etmemiş. Yanlış olmasın. Kamyoncu ya açık açık  ”sana güvenebilir miyim?” diye sormuş. Kamyoncu da buna ‘sen kızım yaşındasın yahu geç şuraya otur’ diye cevap vermiş.(kamyoncular çokça vücut dili kullanmış  ve kendi  çocuklarının resmini göstermiş). Shayad bir ara duraksadı ve derin bir  nefes çekip başladı İstanbul maceralarını anlatmaya. Yok Kadıköy, yokT aksim, Vapur, martı, ev yemekleri, simit, v.b. Shayad Hindistan’a adını unuttuğum ama kendinde bile büyük olan bir müzik aletini çalmayı öğrenmeye gelmiş.Çok ciddiyim en kötü gününde bile iki Shayad’ın suratına bak enerji ile dolup taşıyorsun.


NOT1;Hindistan’dan Maldivler’e gitmek isterseniz, Hindistan’ın en güneyinden, Kochi ve Thiruvananthapuram şehirlerinden,  AIR INDIA ve yan kuruluşu olan düşük bütçeli gezgin dostu SPICEJET hava yollarını kullanarak direk uçuşlar bulabilirsiniz.

Aktarmalı olarak Oman, Tayland ya da diğer ülkelerde Hindistan çıkışlı;

CHENNAI,

MUMBAI,

AHMEDABAD,

AMRITSAR,

BENGALURU,

BHOPAL,

DHARAMSALA,

GUWAIHATI,

HYDREBAD,

IMPHAK,

JAIPUR,

JAMMU,

KOLKATA

KULU,

LEH,

MADURAI,

YENİ-DELHİ,

DUNE,

SHIMLA,

SHIRAGAR,

TIRUCHIRAPALLI,

VARANASI,

Şehirlerinden aktarmalı uçuş alarak Maldivler başkenti Male adası Velana uluslararası  havalimanına ulaşabilirsiniz. Hulhumale adasına bağlı olan bu havalimanı başkent Male adasının karşısındadır. Eğer ilk gecenizi Hulhumale adasında geçirmek isterseniz buraya giden otobüse 25 Rufia (5.75 TL) ödeyerek gidebilirsiniz. Yok ben otobüse binmeyeceğim diyorsanız, taksiden başka yol yok. Taksi fiyat 100 Rufia.

NOT2; Hindistan’ın 60 70 km güneyinde Hint okyanusunda bulunan ve %70’i orman ile kaplı olan Sri Lanka ya 198 tl ye, Chennai(Hindistan)-Kolombo(Sri Lanka’nın başkenti)’ şehrine Mhinlanka hava yollarından uçak bileti aldım. Sri-Lanka ya da nam-ı diğer Lanka’dan Maldivler’e de bir bilet ortalama 220 tl ama sıkıntı Maldivler’e gittikten sonra nereye gideceğin. En uygun ve yakın kara parçası Malezya,Kuala Lumpur ama orası da en uygun 500TL den başlıyor. İşte bu noktada biraz burukluk yaşadım ve henüz alamadım ama olsun öyle veya böyle bir yolunu bulacağım. Umuyor ve hissediyorum. O zaman diliminde yazıyı yazarken bu duygular ile yazmışım. Daha sonra istanbulda ki Ipad’imi satarak bu bileti aldım.

NOT3; Düşüyorum; açıkçası hep adını duyduğum Maldivler’in nerede olduğunu bir çoğumuz gibi bende bilmiyordum. SriLanka en yakın kara parçalarından biri 700 km.Mantık olarak bakınca İstanbul-Antalya arası ile aşağı yukarı aynı mesafede .Olur da bir gün buralara yolunuz düşerse aklınızda bulunsun. Neyse hikayeye geri dönüyorum.


Maldivler Cumhuriyeti; Hint Okyanusunda ki damlacık Sri Lanka’nın Güney Batısında yer aır.

Shayad uzun uzun bana güzel ülkemiz Türkiye’yi anlatııktan sonra, sohbetin devamında, beni Maldivler Cumhuriyet’ine kendi yaşadığı adasına davet etti ve ekledi ‘Lütfen! buraya Türkiye’den  gelecek olan var ise bana pekmez ve zeytinyağı getirsin’. Allah’ım ya çok tatlı. Shayad ile gündüz kursa gittiği için fazla takılamadık ama, 2-3 akşam terasta oturduk bana baya Maldivler Cumhuriyet’ini orada ki diğer adaları, yerellerin neler yaptıklarını, nasıl yaşadıklarını ve geçim kaynaklarını anlattı. Maldivler’in başkenti Male’nin güneyinde bulunan yaşadığı adaya feribot ile 2 günde gidiliyormuş. Evet! yanlış durmadınız tam 2 gün.Bana ‘Bize gel, biz orada  Cafe yapıyoruz.Şu an inşaat aşamasında. Hem bize yardım edersin, hem de ben sana her yeri gezdiririm.’ dedi. Of içimi çok tatlı bir heyecan kapladı. Küçükken, 9-10 yaşlarında, TV de bakıp hayalini bile kurmaya tenezzül etmediğim Maldivler, artık çok  yakınımdaydı.

​​Akşam planları yaptıktan sonra Shayad ile birlikte yemeğe gittik ve bana hesap ödetmedi. Değişik Hint usulü kızarmış tavuk yedik. Hesabı bana ödetmemesinin nedeni ise açık ve net bir o kadar da gurur vericiydi; ‘sizin millet olarak bana yaptıklarınızın ve yardımlarınızın  yanında bu yemek hiçbir şey’. Duygularım bir anda karmakarışık oldu ve gözlerim doldu.Bir gün önce Varanasi’de cebimde ki parayla bütün çocuklara tanesi 10 kuruş olan çikolatadan alıp dağıtmış ve yemek paramı harcamıştım. Bugün ise Hostel de tanıştığım Türkiye’yi ziyaret etmiş bir Maldivli tarafından ısmarlanan yemeği yiyorum ve tuhaf duygular yaşıyorum ve her zaman ki gibi kendi kendime hayatın anlamını soruyordum. Shayad Türkiyeyi ve insanlarını, vizesi bitmesine rağmen 10 gün ekstra kalıp ceza alacak kadar sevmiş. Ona söz verdirdim bir daha ki gelişinde ilk Antalya’ya bize misafirim olarak geliyorsun diye .Cevap mı ? ‘No problem dude!.Seneye zaten yine oralardayım.’

Evet! cebinde ki 200 dolar ile Türkiye’ye gelip elinde bir sürü erzak, dostlar, güzel yemekler, kültürler ve anılar ile  Türkiye’de tam 100 gün geçirdikten sonra, Maldivler’e evine geriye dönen enerjisi olağanüstü Shayad’ın hikayesinin bir parçasını okudunuz ve dinlediniz.

Hala ben yapamıyorum veya gezmek çok pahalı diyenler? Ülkemize dışarıdan gelip 200 dolar ile 3 ay 10 gün gezen bir kız var üstelikte MALDİVLİ..

Hindistan,Kolkata ya doğru trende saat 14:13

Hindistan..

Avatar
EvrenselAdam

Küçük yaşlardan beri gelen seyahat aşkı, 2011 yılında ki Afrika Somali seyahati ile Dünya çapında açılmaya başladı. Afrika,Amerika,Asya derken Dünya gezgini oldu. 2011 Yılından beri gerçekleştirdiği seyahat ve otostop anılarını anlatıyor.

View stories

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir