Evrensel Adam''Evreni keşfedemem ama Dünyayı belki''

Yeni Zelanda-Tongariro Ulusal Parkı

Avatar

Dünya’nın 6. Ulusal parkı klasmanında ki Yeni Zelanda’da manzaraları ve rotası ile insanları kendine hayran bırakan milli park.

Tongariro Ulusal Parkı,Yeni Zelanda’nın en eski milli parkı ve çift Dünya Misarı Alanıdır. Tongariro Milli parkı hem kültürel kimlik hem de dramatik, hayranlık uyandıran doğal manzara açısından zengindir.Tongariro Yeni Zelanda’nın Kuzey adasının merkezinde yer alır. UNESCI tarafından karma kültürel ve doğal değerlere sahip bir Dünya Mirası Alanı olarak kabul edilir.Ngauruhoe,Tongariro ve Ruapehu’nın volkanik zirveleri de dahil olmak üzere eşsiz yer şekilleri, Tongariro Alp Geçidi Dünya’ca ünlü bir yürüyüş rotası olarak kabul edilmesini sağlar.Tongariro Ulusal Parkı, Yeni Zelanda’nın en eski milli ve parkıdır.Tongariro Ulusal parkı Dünya üzerinde kurulan altıncı milli parktır.Parkın içinde bir dizi Maori dini alanı vardır ve parkın zirvelerinin bir çoğu kutsaldır. Park Ohakune,Waiouru,Horopito,Pokaka,Eura, Milli Park Köyü, Whakapapa kayak alanı ve Turangi dahil olmak üzere bir çok kasaba vardır.Tongariro Ulusal Parkı,Dünya’nın en iyi günübirlik yürüyüşlerinden biri olarak kabul edilen ünlü Tongariro Alpine Crossing’e ev sahipliğide yapmaktadır.

Dağ zirveleri Maori için büyük öenme sahiptir.1886’da dağların Avrupa’lı yerleşimcilere satışını önlemek için yerel Ngati Tuwharetoa iwi, Yerel Toprak Mahkemesinde dağları araştırdı ve daha sonra biri TE olan bazı şeflerin isimleri için bir rezerv olarak ayırdı. Parkın içinde bir dizi Māori dini alanı vardır, ve Ngauruhoe ve Ruapehu da dahil olmak üzere parkın zirvelerinin birçoğu tapu veya kutsaldır. Park, Ohakune, Waiouru, Horopito, Pokaka, Erua, Milli Park Köyü, Whakapapa kayak alanı ve Turangi dahil olmak üzere sınırında birçok kasaba içeriyor.

Heuheu Tukino IV (Horonuku), Māori Ngati Tuwharetoa iwi’nin en önemli şefi. Daha sonra Tongariro Dağı’nın zirveleri, Ngauruhoe Dağı ve Ruapehu Dağı’nın bazı bölümleri 23 Eylül 1887’de orada korunan bir alan olması şartıyla The Crown’a taşındı. Bu 26.4 km2 alanın, ABD, Wyoming’deki Yellowstone Milli Parkı modelinden sonra bir milli park kurmak için çok küçük olduğu düşünülüyordu ve bu nedenle daha fazla alan edinildi. Yeni Zelanda Parlamentosu, Ekim 1894’te Tongariro Ulusal Parkı Yasasını geçtiğinde, park yaklaşık 252.13 km2’lik bir alanı kapladı, ancak araziyi satın almak 1907’ye kadar sürdü. Kanun 1922’de yenilendiğinde park alanı 586.8 km2’ye çıkarıldı.Özellikle 1975’te Pihanga Scenic Reserve parkı mevcut 786.23 km2 büyüklüğüne genişletti. Kanunda yapılan son değişiklik 1980 yılında kabul edildi. Tongariro Milli Parkı, 1987 yılında bölümün kurulmasından bu yana Yeni Zelanda Koruma Departmanı’nın kontrolü altındadır.

Genç Tongariro Milli Parkı’ndaki ilk faaliyetler, 20. yüzyılın başında turist kulübelerinin inşasıydı. Ancak 1908’de demiryolunun açılmasından ve 1930’larda yolların inşasından önce önemli sayıda insan parkı ziyaret etmedi. 1922’de ikinci Tongariro Ulusal Parkı Yasası bazı aktif koruma çabalarına başladı, ancak ilk kalıcı park korucusu çalışmaya 1931’e kadar değildi. Whakapapa vadisine yol yapımı 1920’lerde başlamıştı. İlk kayak kulübesi 1923 yılında 1770 m yükseklikte, daha sonra bir yolla ve 1938’de bölgede bir telesiyejle inşa edildi. Bu erken turist gelişimi, kalıcı bir yerleşim yeri olan bir köyün ve bir milli park içindeki tam gelişmiş kayak alanının oldukça nadir varlığını açıklamaktadır. Bugün hala Whakapapa’nın merkezi olan Chateau Tongariro oteli 1929 yılında kurulmuştur. 20. yüzyılın başlarında, park yöneticileri orman tavuğu avı için parka heather tanıttı. Orman Tavuğu asla tanıtılmadı, ancak heather yayılıyor, ekolojik sistemi ve parkın endemik bitkilerini tehdit ediyor. Bitkinin yayılmasını kontrol etmek için çaba gösterilmektedir, ancak tamamen ortadan kaldırılması olası görünmemektedir.

Siz böyle bir parka kimle gitmek isterdiniz. Lütfen yorumlara belirtin.

Avatar
EvrenselAdam

Küçük yaşlardan beri gelen seyahat aşkı, 2011 yılında ki Afrika Somali seyahati ile Dünya çapında açılmaya başladı. Afrika,Amerika,Asya derken Dünya gezgini oldu. 2011 Yılından beri gerçekleştirdiği seyahat ve otostop anılarını anlatıyor.

View stories

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir